Danske Bank Suomi tammi-kesäkuu 2020: Vahvaa kasvua yritysrahoituksessa
17.7.2020 09:19:00 EEST | Danske Bank A/S, Suomen sivuliike | Tiedote
- Danske Bankin Suomen toimintojen tuotot kasvoivat 7 prosenttia 300,3 milj. euroon tammi-kesäkuussa 2020 (280,4 milj. euroa 1–6/2019), kun etenkin yritysrahoitus kasvoi vahvasti.
- Liiketoiminnan kulut kasvoivat 24 prosenttia tammi-kesäkuuhun 2019 verrattuna. Kulueroon vaikuttivat pääasiassa vertailukaudella tehdyt kertaluonteiset arvonlisäverokirjausten peruutukset.
- Luottotappiot kasvoivat 58.4 milj. euroon (16,2 milj. euroa 1-6/2019), mistä 51 milj. euroa kirjattiin vuoden 2020 ensimmäisellä neljänneksellä ja 7,4 milj. euroa toisella neljänneksellä. Kasvu tuli pääosin makrotaloudelliseen tilanteeseen liittyvistä luottotappiovarauksista, kun taas lopulliset luottotappiot pysyivät matalalla tasolla.
- Tulos ennen veroja oli 23,9 milj. euroa (89,0).
“Vuoden 2020 ensimmäistä puoliskoa leimasi koronapandemia, joka vaikutti niin henkilö- kuin yritysasiakkaisiin. Danske Bank Suomen ensisijaisena tavoitteena pysyi asiakkaiden auttaminen ja tukeminen haastavassa tilanteessa. Yritysasiakkaiden keskuudessa kysyntä rahoitukselle oli vahvassa kasvussa. Vahvan taseemme ja likviditeettimme ansiosta pystyimme tukemaan etenkin suuria yritysasiakkaitamme, ja asemamme ja markkinaosuutemme vahvistuivat. Niin vanhat kuin uudetkin asiakkaat arvostivat proaktiivista neuvonantoamme, ja saimme myös uusia asiakkuuksia. Luottokannan laatu pysyi hyvänä.
Henkilöasiakkaiden uusluotonannossa koronatilanteen tähänastinen huippu näkyi maalis-huhtikuussa kysynnän hidastumisena ja lyhennysvapaiden kysyntäpiikkinä. Touko-kesäkuussa henkilöasiakkaiden aktiviteetti ja lainakysyntä toipuivat normaalille tasolle”, sanoo Stojko Gjurovski, Danske Bank Suomen maajohtaja.
Danske Bank Suomen avainluvut*
|
Danske Bank Suomi |
|||
|
Milj. € |
1-6/ 2020 |
1-6/ 2019 |
Muutos |
|
Korkokate |
184,2 |
166,9 |
10 % |
|
Nettopalkkiotuotot |
109,0 |
103,8 |
5 % |
|
Arvopaperi- ja valuuttatoiminnan nettotuotot |
6,6 |
6,7 |
-1 % |
|
Muut tuotot |
0,5 |
3,0 |
-83 % |
|
Tuotot yhteensä |
300,3 |
280,4 |
7 % |
|
Liiketoiminnan kulut |
218,0 |
175,2 |
24 % |
|
Voitto ennen luottotappioita |
82,3 |
105,2 |
-22 % |
|
Luottotappiot netto |
58,4 |
16,2 |
260 % |
|
Voitto ennen veroja |
23,9 |
89,0 |
-73 % |
|
Kulut/tuotto -suhde (C/I), % |
73 % |
62 % |
10 % |
|
Luottokanta |
25 670,8 |
23 319,9 |
10 % |
|
Talletukset |
22 403,9 |
18 724,1 |
20 % |
* Sisältää: Danske Bank A/S, Suomen sivuliike, Danske Kiinnitysluottopankki Oyj, Danske Finance Oy, Danske Invest Rahastoyhtiö Oy ja MobilePay Finland Oy.
Yhteyshenkilöt
Anu Ilvonen, viestintäjohtaja, 050 376 0438
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Suhdannekatsaus: Talous on vihdoin kääntynyt kasvuun4.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Suomen talous nousi viimeisellä vuosineljänneksellä taantumasta ja kääntyi kasvuun. Danske Bank ennustaa talouskasvun kiihtyvän edelleen kuluvana vuonna. Pankki pitää ennusteensa likimain ennallaan ja arvioi kokonaistuotannon kasvavan 1,5 prosenttia vuonna 2026 ja 1,9 prosenttia vuonna 2027. Lähi-idän konfliktin ja energiamarkkinoiden häiriöiden pitkittyminen on keskeinen riski ennusteelle, mutta tässä kohtaa pankki arvioi vaikutusten jäävän tilapäisiksi.
Sampo Haimi nimitetty Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi2.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi on nimitetty Sampo Haimi 3. helmikuuta alkaen. Haimi siirtyy tehtävään pankin sisältä.
Muistutuskutsu medialle: Teollisuudesta vetoapua Suomen taloudelle – Danske Bank julkistaa talousennusteensa25.2.2026 13:36:09 EET | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 4.3.2026 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Sijoitusnäkemys: osakkeilla yhä hyvät näkymät24.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bankin mukaan osakemarkkinoiden näkymät ovat edelleen lupaavat geopoliittisesta epävarmuudesta huolimatta.
Kutsu medialle: Teollisuudesta vetoapua Suomen taloudelle – Danske Bank julkistaa talousennusteensa18.2.2026 14:24:16 EET | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 4.3.2026 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
