Danske Bank Suomi tammi-maaliskuu 2020: Vahva aloitus vuodelle, merkittävää epävarmuutta talouden näkymissä
Danske Bank Suomen toimintaympäristö kääntyi vuosineljänneksen loppupuolella voimakkaasti huonompaan suuntaan, kun Suomen talous alkoi supistua koronaviruspandemian ja sen hillitsemiseksi toteutettujen toimenpiteiden vuoksi. Taloudellinen aktiivisuus oli heikentynyt jo ennen pandemian alkua, ja nyt koronavirus vaikuttaa negatiivisesti keskeiseen kasvutekijään eli kotimaiseen kulutukseen. Talousnäkymien ennustamiseen liittyy nyt merkittävää epävarmuutta. Pandemia on johtanut ennennäkemättömiin poliittisiin toimiin, joilla on merkittävä vaikutus tuottavuuteen ja kulutukseen.
Asiakaskysyntä siirtyi vuosineljänneksen loppua kohden olemassa olevien luottojen uudelleenjärjestelyyn, ja poikkeuksellinen markkinatilanne kasvatti sijoitusneuvonnan tarvetta merkittävästi. Yritykset etsivät ratkaisuja välittömän likviditeettikriisin välttämiseksi, ja monet vähensivät henkilöstöään, lähinnä väliaikaisesti.
Danske Bank Suomen toimintojen kokonaistuotot olivat 151,2 miljoonaa euroa vuoden 2020 ensimmäisellä neljänneksellä, kasvaen 9 % edellisvuodesta (Q1 2019: 139,2 miljoonaa euroa). Korkokate kasvoi 11 % antolainauksen hyvän kysynnän ansiosta, ja myös nettopalkkiotuotot kehittyivät positiivisesti.
Liiketoiminnan kulut kasvoivat kaksi prosenttia muun muassa compliance-toimintaan (vaatimustenmukaisuuden noudattaminen) kohdistuneiden investointien kasvun ja uudelleenjärjestelykustannuksien vuoksi. Pankin luottotappiovaraukset kasvoivat merkittävästi, kun arviota makrotaloudelliseen tilanteesta ja sen potentiaalisista asiakasvaikutuksista muutettiin koronatilanteen vuoksi. Luottosalkun yleinen korkea laatu ja pankin vahva likviditeetti tarjoavat kuitenkin Danske Bankille vahvan aseman jatkaa asiakkaidensa tukemista. Tulos ennen veroja oli -3,9 miljoonaa euroa tammi-maaliskuussa 2020 (Q1 2019: 30,8 miljoonaa euroa).
”Vallitsevassa poikkeuksellisessa yhteiskunnallisessa tilanteessa ensisijaisena tavoitteenamme on auttaa ja tukea asiakkaitamme selviytymään näistä haastavista ajoista. Koronatilanne aiheuttaa osalle asiakkaistamme vakavaa epävarmuutta ja huolta henkilökohtaisesta tai yrityksen taloudellisesta tilanteesta, mikä on näkynyt suurena kysyntänä lainojen uudelleenjärjestelyihin. Esimerkiksi asuntolainojen lyhennysvapaiden kysyntä oli korkeimmillaan kymmenkertainen normaaleihin olosuhteisiin verraten, vakiintuen sen jälkeen noin kaksinkertaiseksi pitkän aikavälin keskiarvoon verrattuna. Yrityspankkipuolella olemme proaktiivisesti olleet yhteydessä ja neuvoneet suurta määrää asiakkaitamme. Yritysasiakkaat ovat reagoineet nopeasti muuttuneeseen tilanteeseen, ja sekä lyhennysvapaiden että uuden rahoituksen kysyntä oli vilkasta vuosineljänneksen lopulla. Kaiken kaikkiaan olemme tukeneet yli tuhatta yritysasiakastamme ja tarjonneet heille noin 1,5 miljardia euroa likviditeettiä”, sanoo Stojko Gjurovski, Danske Bank Suomen maajohtaja, ja jatkaa:
”Jotta voimme vastata asiakkaidemme tarpeisiin ja tukea heidän taloudellista mielenrauhaansa myös näissä poikkeuksellisissa olosuhteissa, jatkamme resurssiemme kohdentamista niille alueille missä kysyntä on korkeaa ja keskitymme kehittämään ketterästi uusia ratkaisuja, jotka mahdollistavat asiakkaidemme palvelemisen etäpalveluiden avulla entistäkin laajemmin.”
Danske Bank Suomen avainluvut*
|
Danske Bank Suomi |
|||
|
Milj. € |
Q1 2020 |
Q1 2019 |
muutos |
|
Korkokate |
92,1 |
82,7 |
11 % |
|
Nettopalkkiotuotot |
56,4 |
50,9 |
11 % |
|
Arvopaperi- ja valuuttatoiminnan nettotuotot |
2,4 |
3,9 |
-37 % |
|
Muut tuotot |
0,3 |
1,7 |
-84 % |
|
Tuotot yhteensä |
151,2 |
139,2 |
9 % |
|
Liiketoiminnan kulut |
104,1 |
101,6 |
2 % |
|
Voitto ennen luottotappioita |
47,1 |
37,6 |
25 % |
|
Luottotappiot netto |
51,0 |
6,8 |
651 % |
|
Voitto ennen veroja |
-3,9 |
30,8 |
-113 % |
|
Kulut/tuotto -suhde (C/I), % |
69 % |
73 % |
-4 % |
|
Luottokanta |
25 009,4 |
23 034,4 |
9 % |
|
Talletukset |
21 854,1 |
18 125,2 |
21 % |
* Sisältää: Danske Bank A/S, Suomen sivuliike, Danske Kiinnitysluottopankki Oy, Danske Finance Oy, Danske Invest Fund Management Oy ja MobilePay Suomi Oy.
Lisätietoja:
Anu Ilvonen, viestintäjohtaja, 050 376 0438
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Danske Bankilta täysin uusi tapa sijoittaa osakkeisiin28.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bank tekee osakesäästämisestä helppoa tarjoamalla asiakkailleen ensimmäisenä pankkina Suomessa mahdollisuuden automaattiseen kuukausisäästämiseen osakesäästötilille. Säännöllinen osakesijoittaminen on nyt mahdollista pienelläkin summalla ja houkuttelevan pienillä kustannuksilla.
Tutkimus: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi23.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan tutkimuksen mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.
Suomalaisnaisten taloudellinen mielenrauha parani – laahaa silti miesten perässä7.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten naisten taloudellinen mielenrauha on vahvistunut, selviää Danske Bankin YouGovilla teettämästä Taloudellinen mielenrauha 2025-tutkimuksesta. Miesten taloudelliseen mielenrauhaan on vielä kuitenkin matkaa.
Ozan Yanar nimitetty Suomen taloutta seuraavaksi ekonomistiksi Danske Bankiin1.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ozan Yanar aloittaa senioriekonomistina Danske Bankin Suomen makrotalouden analyysitiimissä 1.10.2025. Hän vastaa Suomen makrotalouden seurannasta ja Suomen talousennusteista.
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia yhdistää voimansa vakaavaluutan liikkeeseenlaskussa25.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Yhdeksän johtavaa eurooppalaista pankkia (ING, Banca Sella, KBC, Danske Bank, DekaBank, UniCredit, SEB, CaixaBank ja Raiffeisen Bank International) ovat yhdistäneet voimansa lanseeratakseen EU:n kryptovara-asetuksen (MiCAR) mukaisen euromääräisen vakaavaluutan. Tavoitteena on luoda lohkoketjuteknologiaan perustuva eurooppalainen maksuvälinestandardi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
