Demarikansanedustajat Kim Berg, Piritta Rantanen ja Paula Werning vaativat aitoja ratkaisuesityksiä hoitoalan työmarkkinakiistaan
6.4.2022 07:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Viime päivien aikana keskustelu on ymmärrettävistä syistä kohdistunut STM:n valmistelemaan potilasturvalakiin, vaikka se on vain seuraus juurisyystä joka on ratkaisematta: miten osapuolet saavat sopimuksen solmittua.
– Nyt onkin keskityttävä oleelliseen, eli löydettävä ratkaisu hoitoalan työriitaan! Nyt on aika palata neuvottelupöytään. Vetoamme valtakunnansovittelijaan, että hän tuo neuvottelupöytään sovintoesityksen, joka aidosti pyrkii kompromissiin ja tunnistaa osapuolten vaatimukset, demarikansanedustajat vaativat.
– On koko Suomen etu että saamme aikaan ratkaisun joka tyydyttää kaikkia osapuolia. Tunnistamme sen, ettei helppoja ratkaisuja ole, mutta hoitoalan haastava tilanne on ollut koko yhteiskunnan tiedossa jo useiden vuosien ajan, kansanedustaja Piritta Rantanen muistuttaa.
– Potilasturvallisuus määräytyy työtaisteluissa ensisijaisesti suojelutyöstä sopimisen kautta. Suojelutyön määrittäminen taas perustuu neuvotteluihin, joita käydään paikallisesti. Käsillä olevassa tilanteessa on löydettävä yhteiset keinot siihen, että työvoimapulasta kärsivällä alalla suojelutyön ja lakko-oikeuden yhdistäminen onnistuu. Ratkaisu on löydettävä paikallisesti ja tämä vaatii tiivistä yhteistyötä sopijaosapuolilta. Ei voi olla niin, että tämäkin asia sälytetään valtiovallan päätettäväksi, vain siksi ettei paikallinen keskustelu- ja neuvotteluyhteys toimi, kansanedustaja Paula Werning korostaa.
– Mikäli valtakunnansovittelija ei saa aikaiseksi sellaista sovintoesitystä että tilanne saadaan ratkeamaan, on hyvä pohtia tulisiko sovittelija vaihtaa tai nimetä sovittelulautakunta joka työtä tulisi jatkamaan, kansanedustaja Berg summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä - valitettavasti10.8.2026 14:48:47 EEST | Tiedote
HUS on tänään 10.8.2026 tiedottanut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.
SDP:n Paula Werning: Sikarutto on uusi kriisi Kaakkois-Suomessa – Miten Essayah reagoi?10.8.2026 13:18:58 EEST | Tiedote
Sikarutto aiheuttaa Kaakkois-Suomessa epätietoisuutta ja pelkoa tulevaisuudesta. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) toteaa, että ihmiset tarvitsevat nyt selkeitä ohjeita ja yrittäjät tietoa siitä, miten elinkeinoja voidaan turvata taudin torjunnan aikana.
SDP:n Piritta Rantanen: Sikaruton torjunnassa ratkaisevat oikea tieto, avoimuus ja selkeät ohjeet7.8.2026 14:15:05 EEST | Tiedote
Afrikkalaisen sikaruton vuoksi ihmisillä on tällä hetkellä paljon huolta ja kysymyksiä. Kansanedustaja Piritta Rantanen muistuttaa, että taudin leviämisen estäminen onnistuu vain, jos ihmisillä on käytössään oikeaa ja ajantasaista tietoa sekä selkeät toimintaohjeet.
SDP:n Tuppurainen: Kokoomuksen ylimielisyys ulottuu jo ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan7.8.2026 13:43:56 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kannatuspaniikki aiheuttaa jo politikointia ulko- ja turvallisuuspolitiikalla. Ryhmäpuheenjohtaja Kopran lausunnot ovat oppikirjaesimerkki siitä, miten kokoomuksen ulkopoliittinen värisuora aiheuttaa vauhtisokeutta, joka heikentää Suomen turvallisuutta, SDP:n Tuppurainen sanoo.
SDP:n Suhonen kysyy: Uhrataanko nyt jo palkkaturvajonossa kärvistelevät?7.8.2026 09:50:35 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen on huolissaan yhä kasvavista palkkaturvajonoista ja on tehnyt asiasta kirjallisen kysymyksen ministerille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

