Demarikansanedustajat Kim Berg, Piritta Rantanen ja Paula Werning vaativat aitoja ratkaisuesityksiä hoitoalan työmarkkinakiistaan
6.4.2022 07:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Viime päivien aikana keskustelu on ymmärrettävistä syistä kohdistunut STM:n valmistelemaan potilasturvalakiin, vaikka se on vain seuraus juurisyystä joka on ratkaisematta: miten osapuolet saavat sopimuksen solmittua.
– Nyt onkin keskityttävä oleelliseen, eli löydettävä ratkaisu hoitoalan työriitaan! Nyt on aika palata neuvottelupöytään. Vetoamme valtakunnansovittelijaan, että hän tuo neuvottelupöytään sovintoesityksen, joka aidosti pyrkii kompromissiin ja tunnistaa osapuolten vaatimukset, demarikansanedustajat vaativat.
– On koko Suomen etu että saamme aikaan ratkaisun joka tyydyttää kaikkia osapuolia. Tunnistamme sen, ettei helppoja ratkaisuja ole, mutta hoitoalan haastava tilanne on ollut koko yhteiskunnan tiedossa jo useiden vuosien ajan, kansanedustaja Piritta Rantanen muistuttaa.
– Potilasturvallisuus määräytyy työtaisteluissa ensisijaisesti suojelutyöstä sopimisen kautta. Suojelutyön määrittäminen taas perustuu neuvotteluihin, joita käydään paikallisesti. Käsillä olevassa tilanteessa on löydettävä yhteiset keinot siihen, että työvoimapulasta kärsivällä alalla suojelutyön ja lakko-oikeuden yhdistäminen onnistuu. Ratkaisu on löydettävä paikallisesti ja tämä vaatii tiivistä yhteistyötä sopijaosapuolilta. Ei voi olla niin, että tämäkin asia sälytetään valtiovallan päätettäväksi, vain siksi ettei paikallinen keskustelu- ja neuvotteluyhteys toimi, kansanedustaja Paula Werning korostaa.
– Mikäli valtakunnansovittelija ei saa aikaiseksi sellaista sovintoesitystä että tilanne saadaan ratkeamaan, on hyvä pohtia tulisiko sovittelija vaihtaa tai nimetä sovittelulautakunta joka työtä tulisi jatkamaan, kansanedustaja Berg summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus myöntää virheensä liian myöhään – hyvinvointialueet pakotettiin ensin rajuihin säästöihin, nyt annetaan lisäaikaa11.2.2026 15:28:12 EET | Tiedote
Orpon hallitus torjui pitkään vaatimukset lisäajan myöntämisestä hyvinvointialueille. Nyt sama hallitus on tuonut eduskuntaan esityksen, jolla alueille annetaan lisäaikaa vuoden 2027 tai 2028 loppuun saakka. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan mukaan lisäaika on välttämätön, mutta samalla se on hallitukselta myöhäinen tunnustus siitä, että alkuperäinen linja oli epärealistinen ja hyvinvointialueille vahingollinen.
SDP:n Aki Lindén: Lääkärille pääsy on hidastunut - THL:n tilastot osoittavat hallituksen vakavan virheen11.2.2026 15:22:07 EET | Tiedote
Suomalaisten pääsy lääkärin vastaanotolle ja etenkin lääkärin läsnävastaanotolle on THL:n tilastojen mukaan hidastunut, toteaa THL:n ylilääkäri Sara Launio Uutissuomalaisen haastattelussa (11.2.2026). SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén pitää THL:n tilastojen suuntaa erittäin huolestuttavana, mutta ei yllättävänä.
SDP:n Werning jätti kirjallisen kysymyksen sähkön hintapiikeistä – hallitus ei ole toteuttanut lupaamaansa kapasiteettimekanismia11.2.2026 13:43:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalle sähkön rajujen hintapiikkien hillitsemisestä ja hallitusohjelmaan kirjatun kapasiteettimekanismin edistämisestä.
SDP:n Suhonen: Kun lapsi tarvitsee huostaanottoa tai kiireellistä sijoitusta, läheissijoituksen on oltava ensisijainen vaihtoehto10.2.2026 16:19:17 EET | Tiedote
Perhehoitoliitto ry tiedotti tänään (tiistaina 10.2.2026) lastensuojelusta, että Suomessa lastensuojelun sijaishuolto on huomattavasti laitospainotteisempaa kuin Ruotsissa ja Norjassa. Perhehoitoliiton mukaan lastensuojelun sijaishuollon laitos- ja perhehoidon kokonaiskustannukset ovat kasvaneet Suomessa jopa 75 prosenttia vuosina 2015–24. Vuonna 2024 ne olivat jo yhteensä 1,2 miljardia euroa.
SDP:n Saku Nikkanen jätti kirjallisen kysymyksen kiellettyjen elintarviketuotteiden maahantuonnista10.2.2026 15:15:50 EET | Tiedote
Afrikkalainen sikarutto (ASF) on vakava ja jatkuva uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle, elintarviketeollisuudelle ja viennille. Euroopassa ASF on jo aiheuttanut toimialalle merkittäviä taloudellisia menetyksiä. Myös Suomen kannalta yksittäiset tautitapaukset strategisissa kohdissa voisivat johtaa tuotannon ja viennin keskeytyksiin sekä pitkään elpymiseen, toteaa SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

