Demarinaiset

Demarinaiset: Jälleenrakennuksessa on otettava huomioon sukupuolivaikutukset

Jaa
Viime viikolla Marinin hallitus hyväksyi lisätalousarvion koronaviruksen jälkeisen jälleenrakennuksen tukemiseksi. Lisätalousarviopaketti on välttämätön tuki yhteiskunnalle ja etenkin kunnille, joiden tilanne oli jo ennen pandemian aiheuttamaa poikkeustilaa vaikea.

Hallituksen mittavassa tukipaketissa on otettu monipuolisesti huomioon niin lapsiperheet ja nuoret, kuin ikäihmistenkin hyvinvointi. Lisäksi koulutuksen tukeminen liki 5000 lisäpaikalla korkeakouluihin sekä tuki toisen asteen opintoihin ovat merkittäviä toimenpiteitä jälleenrakennuksessa.

”Olemme hyvillämme, että lisätalousarviossa on otettu huomioon eri ihmisryhmät ja etenkin suomalaisille monet palvelut tuottavien kuntien asema. On myös erittäin tärkeää, että jälleenrakennuksessa ja tukien jakamisessa otetaan sukupuolivaikutukset huomioon läpileikkaavasti.

On tosiasia, että koronaviruspandemia ei ole ollut sukupuolineutraali; toisaalta miehet ovat olleet alttiimpia sairastumiselle, mutta etenkin työllisyyden näkökulmasta poikkeusaika on kohdellut todella karulla tavalla naisvaltaisia aloja: suurin osa palvelualoilla työskentelevistä on nuoria naisia. He ovat menettäneet työpaikkansa poikkeusaikana. Huhtikuun aikana nuorten naisten osuus työttömyystuen hakijoista nousi dramaattisesti ja he olivat suurin yksittäinen hakijaryhmä. Tuki palvelualoille on erittäin tärkeää, jotta työllisyyttä tuetaan tasapuolisesti” Demarinaisten puheenjohtaja, ministeri Tytti Tuppurainen täsmentää.

”Edellä mainitun lisäksi naiset ovat olleet eturintamassa koronaviruksen torjumisessa eri julkisen sektorin tehtävissä: sosiaali- ja terveysalalla, varhaiskasvatuksessa sekä laitos- ja puhtaanapidon työntekijöinä. Heidän panoksensa yhteiskunnan toimintojen turvaajina on ollut korvaamatonta ja haluamme, että myös jälleenrakennuksessa heidän panoksensa yhteiskunnalle otetaan huomioon.”

Sukupuolitietoinen budjetointi ja vaikutusten arvioiminen on menetelmä, jolla pystytään takaamaan tukien mahdollisimman yhdenvertainen ja oikeudenmukainen jakaminen. Näin pystytään varmistamaan, ettei jälleenrakentamisen yhteydessä tapahdu uusia vinoumia tasa-arvon kannalta”, Tuppurainen päättä.

Demarinaisten hallitus 9.6.2020

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Demarinaiset varoittavat järjestöleikkausten seurauksista1.9.2025 11:59:58 EEST | Tiedote

Demarinaiset yhtyvät järjestökentän hätähuutoon järjestötoiminnan tulevaisuudesta. Ministeri Riikka Purra ja valtiovarainministeriö esittivät 100 miljoonan euron lisäleikkausta sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksiin. Jo aiemmin hallitus on päättänyt 140 miljoonan euron eli 36 prosentin leikkauksista valtionavustuksiin. Demarinaisten puheenjohtajisto vaatii, että hallitus budjettiriihessään tunnistaa järjestöjen arvokkaan työn ja ei toteuta näitä Purran leikkauksia.

Tekoja tasa-arvoisemman hoivavastuun puolesta28.8.2025 10:51:19 EEST | Tiedote

Keskustelu yhteiskunnan ja omaisten roolista vanhustenhoidossa on kysymys, joka tulee olemaan entistä ajankohtaisempi tulevina vuosina suurten ikäpolvien ikääntyessä. Demarinaiset muistuttavat, että hoivan ja kotitöiden kohdalla ajaudutaan yhä perinteiseen työnjakoon arjessa ja korostuen naisten vastuulle. Tällä voi olla kielteisiä vaikutuksia naisten urakehitykseen, eläkekertymään ja jaksamiseen. Omaishoitajaliiton mukaan Suomessa on jopa 350 000 omais- ja läheishoitajaa, joista 50 000 on kunnan kanssa sopimuksen tehnyttä sopimusomaishoitajaa. Näistä sopimusomaishoitajista jopa 70 prosenttia on naisia.

Vahva julkinen talous on naisen paras tuki13.6.2025 10:51:29 EEST | Tiedote

Vahva julkinen talous on naisten oikeuksien ja tasa-arvon toteutumisen kannalta välttämätöntä. Esimerkiksi palkkatasa-arvon edistäminen ja valmius puuttua raskaus- ja perhevapaasyrjintään riippuvat paljon julkisen talouden tilasta ja siihen käytettävissä olevista varoista. Orpon hallitus ja erityisesti pääministeripuolue kokoomus, aloittivat vaalikautensa lupauksella korjata Suomen talous, mutta saldo on reilusti miinuksen puolella.

Suomi ei voi jäädä historian väärälle puolelle9.6.2025 12:33:35 EEST | Tiedote

Demarinaiset vaatii, että Suomen hallituksen on välittömästi ryhdyttävä toimiin Palestiinan valtion tunnustamiseksi. Hallitus on erimielinen ja liian hidas toimissaan tilanteessa, jossa jo yli 50 000 ihmistä on kuollut Israelin armeijan säälimättömissä iskuissa vastoin kaikkia ihmisoikeusperiaatteita ja kansainvälistä lainsäädäntöä. Palestiinan valtion on tunnustanut jo noin 150 maata ja tunnustaneiden joukko on kasvamassa.

Kuukautisköyhyys ja terveydenhuollon epätasa-arvo on saatava loppumaan28.5.2025 12:45:12 EEST | Tiedote

Lääketiede on pitkään perustunut olettamukselle, että miehillä tehtyjen tutkimuksien tulokset voidaan yleistää kaikkiin sukupuoliin. Tällä niin kutsutulla lääketieteen sukupuolivinoumalla on kielteisiä vaikutuksia naisten saamaan hoitoon ja hoitotuloksiin. Naisten terveysongelmiin, kuten gynekologisten sairauksien tutkimukseen, investoidaan merkittävästi vähemmän suhteessa niiden esiintyvyyteen ja vakavuuteen verratessa miehiä koskeviin tutkimuskohteisiin. Vaikutukset näkyvät laajemmin yhteiskunnassa ja jopa naisten toimeentulossa. ”Tällä hetkellä olemme tilanteessa, jossa naisten saamat hoidot eivät ole yhtä tehokkaita, hoidon saamisessa on ongelmia ja tautien diagnosointi viivästyy jopa vuosilla. Esimerkiksi endometrioosia sairastaa 10–15 prosenttia hedelmällisessä iässä olevista naisista. Silti tämän sairauden diagnoosiviive on jopa 6-9 vuotta siitäkin huolimatta, että vaiva aiheuttaa kipua ja työkyvyn laskua”, ihmettelee Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Ma

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye