Demarinaiset

Demarinaiset: Lapsiperheiden huolet on otettava vakavasti poikkeusaikana

26.5.2020 10:02:00 EEST | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Viime viikolla julkaistun Pelastakaa lapset ry:n Lapsen ääni 2020 -raportin tulokset ovat huolestuttavaa luettavaa: kuluneen kevään aikana 27% kaikista vastanneista lapsista ja nuorista koki hyvinvointinsa huonoksi tai melko huonoksi, lisäksi 75% vastanneista koki opinnoissa pärjäämisen vaikeutuneen etäopetuksen aikana.

Kaikkein surullisimmat luvut olivat matalatuloisten perheiden lapsilla, joista lähes puolet kokivat huolta perheensä taloudellisesta pärjäämisestä, 43 prosenttia koki hyvinvointinsa heikentyneen sekä lähes puolet kokivat perheensä tarvitsevan erillistä tukea poikkeusajasta selviämiseen.

”Tulokset ovat erittäin huolestuttavia ja kertovat etenkin pienituloisten lapsiperheiden ahdingosta. On selvää, että poikkeusaika kohtelee perheitä eri tavoin ja tämän vuoksi on välttämätöntä, että tukipalvelut saavuttavat apua eniten tarvitsevat”, Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Emmi Lintonen painottaa.

”Yksi hallitusohjelman keskeisimmistä tavoitteista on lapsiperheiden hyvinvoinnin parantaminen sekä lapsiperheköyhyyden kitkeminen. Lisäksi lapsivaikutusten arviointi on päätöksenteossa erittäin tärkeää. Meidän on huolehdittava, että vaikeuksissa olevia perheitä tuetaan. Muutoin vaikutukset ovat erittäin kauaskantoisia ja tulevat näkymään esimerkiksi mielenterveysongelmina ikäluokkien kasvaessa,” Lintonen täydentää.

Mitä enemmän tuetaan ennalta ehkäisevää työtä, sitä varmemmin pystymme tukemaan perheitä ja lapsia. Hyvän elämän tarjoaminen jokaiselle lapselle vanhempien tulotasosta riippumatta on yksi hyvinvointiyhteiskunnan merkittävimmistä tehtävistä myös poikkeusaikana.

Demarinaisten hallitus 26.5.2020

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Demarinaiset: Hallitus katsoo vierestä, kun naisten työttömyys kasvaa14.9.2026 13:59:43 EEST | Tiedote

Kun UPM suunnittelee sulkevansa Lappeenrannan Kaukaan paperitehtaan vuoden 2026 loppuun mennessä, kiirehtii työministeri Marttinen lupaamaan tukitoimia yli 220 työttömäksi jäävälle. Samaan aikaan hyvinvointialueiden säästöt ja järjestöihin kohdistuneet leikkaukset ovat kasvattaneet erityisesti naisten työttömyyttä. Tänä syksynä naisia on työttömänä 14 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Demarinaisten mukaan hallituksen teot naisten aseman parantamiseksi työmarkkinoilla ovat jääneet juhlapuheiden tasolle.

Demarinaiset: Hallitus romuttaa järjestöjen toimintaedellytyksiä31.8.2026 15:52:35 EEST | Tiedote

Hallituksen budjettiriihi tuo jälleen synkkiä uutisia sosiaali- ja terveysjärjestöille. Budjettiriihessä hallituksen on määrä hyväksyä 84 miljoonan euron sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset. Koko hallituskauden aikana sote-järjestöjen rahoituksesta leikataan näin ollen lähes puolet. Demarinaiset varoittaa, että leikkaukset heikentävät suoraan ihmisten saamaa kriisiapua, vertaistukea ja muuta matalan kynnyksen tukea.

Helena Marttila: Hallituksen järjestövihamielisyydellä ei ole mitään rajaa15.6.2026 15:38:12 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on tänään ilmoittanut päätöksestään evätä STEA-avustus keskus- ja kattojärjestöiltä, ja myös niiltä järjestöiltä, joiden toiminta on keskittynyt yhteiskunnalliseen vaikuttamis- tai neuvontatyöhön. “Tätä päätöstä perustellaan taloudellisilla syillä, mutta sen läpi kuuluu taka-ajatus hiljentää järjestökentän kriittiset äänet. Rydmanin leikkaukset kohdistuvat juuri niihin toimijoihin, joilla on ollut parhaimmat mahdollisuudet olla tuomassa esiin hallituksen politiikan huolestuttavia seurauksia”, Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye