Demarinaiset

Demarinaiset: Lapsiperheiden huolet on otettava vakavasti poikkeusaikana

26.5.2020 10:02:00 EEST | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Viime viikolla julkaistun Pelastakaa lapset ry:n Lapsen ääni 2020 -raportin tulokset ovat huolestuttavaa luettavaa: kuluneen kevään aikana 27% kaikista vastanneista lapsista ja nuorista koki hyvinvointinsa huonoksi tai melko huonoksi, lisäksi 75% vastanneista koki opinnoissa pärjäämisen vaikeutuneen etäopetuksen aikana.

Kaikkein surullisimmat luvut olivat matalatuloisten perheiden lapsilla, joista lähes puolet kokivat huolta perheensä taloudellisesta pärjäämisestä, 43 prosenttia koki hyvinvointinsa heikentyneen sekä lähes puolet kokivat perheensä tarvitsevan erillistä tukea poikkeusajasta selviämiseen.

”Tulokset ovat erittäin huolestuttavia ja kertovat etenkin pienituloisten lapsiperheiden ahdingosta. On selvää, että poikkeusaika kohtelee perheitä eri tavoin ja tämän vuoksi on välttämätöntä, että tukipalvelut saavuttavat apua eniten tarvitsevat”, Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Emmi Lintonen painottaa.

”Yksi hallitusohjelman keskeisimmistä tavoitteista on lapsiperheiden hyvinvoinnin parantaminen sekä lapsiperheköyhyyden kitkeminen. Lisäksi lapsivaikutusten arviointi on päätöksenteossa erittäin tärkeää. Meidän on huolehdittava, että vaikeuksissa olevia perheitä tuetaan. Muutoin vaikutukset ovat erittäin kauaskantoisia ja tulevat näkymään esimerkiksi mielenterveysongelmina ikäluokkien kasvaessa,” Lintonen täydentää.

Mitä enemmän tuetaan ennalta ehkäisevää työtä, sitä varmemmin pystymme tukemaan perheitä ja lapsia. Hyvän elämän tarjoaminen jokaiselle lapselle vanhempien tulotasosta riippumatta on yksi hyvinvointiyhteiskunnan merkittävimmistä tehtävistä myös poikkeusaikana.

Demarinaisten hallitus 26.5.2020

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Hallitus jättää syöpähoidon ongelmat ratkaisematta12.10.2026 15:58:18 EEST | Tiedote

Suomessa pitkillä hoitoviiveillä on merkittävä vaikutus syöpähoitojen heikompiin tuloksiin verrattuna muihin Pohjoismaihin. Ylen MOT:n tuore selvitys nostaa esiin erityisesti rintasyöpään sairastuneen kokemuksen, jossa pitkä odotusaika hoitoihin heikensi hoidon vastetta. Rintasyöpäpotilaiden kokemukset nostavat esiin vakavan kysymyksen siitä, toteutuuko oikea-aikainen hoito yhdenvertaisesti. Jokaisella on oltava oikeus nopeaan hoitoon varallisuudesta, asuinpaikasta ja sukupuolesta riippumatta.

Naisten mielenterveyskriisiä ei ratkaista kehottamalla naisia jaksamaan paremmin9.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Joka kolmas vuonna 1997 syntynyt nainen on saanut mielenterveyteen liittyvää työkyvyttömyysetuutta tai kuntoutuspsykoterapiaa. Luku on niin pysäyttävä, ettei sitä voida ohittaa selittämällä eroa vain naisten aktiivisemmalla avun hakemisella. Demarinaisten mielestä on kysyttävä, mikä yhteiskunnassamme kuormittaa erityisesti tyttöjä ja naisia ja mitä näille rakenteille aiotaan tehdä.

Tasa-arvolain parannukset jäävät hallituksen työelämäheikennysten varjoon1.10.2026 10:02:37 EEST | Tiedote

Tänään voimaan tulevat muutokset tasa-arvolakiin ovat tervetulleita edistysaskelia työelämässä tapahtuvan raskaus- ja perhevapaasyrjinnän vähentämiseksi. Valitettavasti hallituksen tämän vaalikauden työelämäheikennysten ja leikkausten kokonaisvaikutus tasa-arvoon on ollut niin merkittävä, että nyt voimaan tulevat parannukset ovat lähinnä pintapaikka syvään rakenteelliseen ongelmaan.

SDP:n Marttila kokoomukselle: Käsittämätön valkopesukampanja30.9.2026 09:50:23 EEST | Tiedote

Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila (sd.) roimii kovin sanoin kokoomusta, joka on aloittanut näkyvän kampanjan aborttioikeuden puolustamiseksi hyvinvointialueilla. Joukossa on muiden muassa kokoomuksen kansanedustaja ja sote-valiokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho (kok.). Marttila muistuttaa, että esitystä ei ole vielä hyväksytty eduskunnassa ja kokoomuslaiset voisivat sen vielä estää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye