Demarinaiset

Demarinaiset: Vihapuhe horjuttaa demokratiaa

8.3.2020 06:00:00 EET | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Viime vuoden eduskuntavaaleissa saimme viimeistään huomata, että yhä enemmän verkon välityksellä tapahtuva kampanjointi ja poliittinen keskustelu on nostanut esiin riskin joutua vihapuheen ja häirinnän kohteeksi. Digitalisoituvassa yhteiskunnassa väkivalta on saanut uuden muodon ja verkkoväkivalta vaikuttaa huomattavaan osaan yhteiskunnallisesti aktiivisista toimijoista. Pahimmillaan jatkuva maalittaminen verkkovainoaminen ja trollaus vaikuttavat niiden kohteeksi joutuneiden aktiivisuuteen ja hiljentävät yhteiskunnalliseen keskusteluun osallistuvia.

Verkon väkivalta on sukupuolittunutta. Verkkoväkivallan uhreiksi joutuvat suuremmalla todennäköisyydellä naiset ja vähemmistöihin kuuluvat. European Women´s Lobbyn tutkimuksen mukaan naisilla on 27 kertainen riski joutua verkkovihan kohteeksi. Naisiin kohdistuva verkkoväkivalta on usein seksuaalisella väkivallalla uhkailua. Uhkakuvat kohdistuvat myös perheenjäsenten vahingoittamiseen.

” Vihapuhe ja verkkoväkivalta horjuttavat demokratiaa ja on selvää, että meillä tulee olla niihin nollatoleranssi. On kummallista, miten digitaalisessa maailmassa kuvitellaan pätevän eri säännöt kuin reaalimaailmassa, ” Demarinaisten puheenjohtaja, ministeri Tytti Tuppurainen painottaa.

”Meidän päättäjien on pidettävä huoli siitä, että digitaalinen ympäristö on käyttäjilleen turvallinen, solidaarinen ja yhdenvertainen. Tähän työhön tarvitaan yhteistyötä ja avointa keskustelua”, Tuppurainen täydentää.

Yksi tärkeimmistä tekijöistä on tietoisuuden kasvattaminen. Tarvitaan selkeät toimintaohjeet verkkoväkivaltaa vastaan sekä sen uhreiksi joutuneille tarvittavia tukipalveluita. Väkivallan tekijät ovat myös saatava vastuuseen teoistaan, Demarinaiset ei hyväksy väkivaltaa missään muodossa oli se sitten verkon välityksellä tai reaalimaailmassa.

”Demokraattisessa yhteiskunnassa jokaisella on oikeus toimia ja osallistua yhteiskunnalliseen keskusteluun ilman väkivaltaa tai sen uhkaa. Tällä hetkellä osalle pelkästään vaaleissa ehdokkaaksi asettuminen saattaa aiheuttaa suurta riskiä väkivallasta tai sen uhasta.

Tämä ei ole hyväksyttävää vapaassa, demokraattisessa maassa. Me emme vaikene, vaan puolustamme yhdessä rintamassa demokratiaa, ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa.”

Demarinaiset ovat jättäneet SDP:n puoluekokoukselle aloitteen missä esitetään, että puolueen toimijoille ja ehdokkaille on laadittava selkeät toimintaohjeet verkkoväkivaltaa vastaan.

Demarinaisten hallitus naistenpäivänä 8.3.2020

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Poliittiset naisjärjestöt: Työn kasvua ei voi rakentaa ilman työelämän tasa-arvoa6.3.2026 14:12:29 EET | Tiedote

Poliittiset naisjärjestöt vaativat, että hallituksen esitys määräaikaisten työsuhteiden käytön helpottamisesta palautetaan valmisteluun. Tasa-arvovaltuutettu on tuonut esiin, että suuri osa heille tulevista syrjintäepäilyistä liittyy juuri määräaikaisiin työsuhteisiin, joissa ilmenee raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Määräaikaisuus koskettaa erityisesti naisia: lähes 60 % määräaikaisissa työsuhteissa olevista on naisia, ja 25–29-vuotiaista naisista jopa joka kolmas työskentelee määräaikaisena.

Yhdessä tasa-arvon ja naisten oikeuksien puolesta6.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Naisten oikeutta päättää omasta kehostaan kyseenalaistetaan yhä useammin. Esimerkiksi Yhdysvalloissa aborttilainsäädäntö on osin palautettu 1800-luvun tasolle. Afganistanissa naisilta on viety viimeisetkin rippeet ihmisarvoiseen elämään. Suomessa naisten ja miesten välisen palkkaeron arvioidaan nykyvauhdilla kaventuvan vasta 2050-luvulla. Samalla naiset ovat edelleen selvästi aliedustettuina maailman poliittisissa ja taloudellisissa johtotehtävissä sekä muissa korkeissa päätöksentekoasemissa.

Tekijöiden palvelut kuntoon väkivallan kitkemiseksi30.1.2026 13:41:14 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa (30.1.2026) keinoista puuttua aiempaa tehokkaammin lähisuhdeväkivaltaan. Hän esittää, että sekä lähestymiskiellon rikkomisesta että laittomasta uhkauksesta annettavia rangaistuksia tulisi koventaa. Keto-Huovisen mukaan esimerkiksi lähestymiskiellon rikkomisesta ei pitäisi enää selvitä pelkillä sakoilla. SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila pitää ehdotusta perusteltuna, mutta samalla muistuttaa, ettei pelkät rangaistuksien koventamiset riitä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye