Demarinaisten tasa-arvotyö palkinto 2021 Plan International Suomelle
1.10.2021 09:54:12 EEST | Demarinaiset | Tiedote

- Plan International Suomi tekee arvokasta ja merkittävää tasa-arvotyötä tyttöjen oikeuksien eteen niin kotimaassa kuin kansainvälisesti. Jokainen lapsi ansaitsee hyvän ja turvallisen arjen. Plan International Suomi edistää juuri lasten ja nuorten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, painottaa Demarinaisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
– Keskitymme erityisesti tyttöjen oikeuksien edistämiseen, koska tytöt kohtaavat edelleen ympäri maailmaa syrjintää ikänsä ja sukupuolensa vuoksi. Tyttöjen aseman parantaminen on paitsi ihmisoikeuskysymys myös viisasta. Kaikki voittavat, kun tasa-arvo toteutuu ja yhteiskunnat saavat käyttöön tyttöjen kyvyt.
Tämä palkinto motivoi meitä jatkamaan työtämme oikeudenmukaisemman maailman puolesta. Tasa-arvo ei toteudu täydellisesti vielä missään, joten työtä ja tukea sille tarvitaan vielä pitkään, Plan International Suomen pääsihteeri Ossi Heinänen sanoo.
Plan International Suomi on lisännyt tietoisuutta tyttöjen oikeuksista erilaisin kampanjoin. Yksi esimerkki tällaisesta työstä on #eihymyilytä – kampanja, johon tarttui myös moni kuntavaaliehdokas. Plan International Suomi on myös herättänyt keskustelua tyttöjen oikeuksien toteutumisesta tutkimustiedon kautta. Esimerkiksi viime vuonna julkaistu raportti tyttöjen kokemasta verkkohäirinnästä on paitsi tuonut hälyttävän ilmiön entistä näkyvämmäksi, myös lisännyt tietoamme tästä vakavasta ongelmasta. Vuonna 2021 Plan International Suomen tyttöjen päivän teema on tyttöjen oikeus tietoon.
- Tasa-arvotyö palkinto jaetaan Demarinaisten entisen puheenjohtajan Miina Sillanpään hengessä. Myös Sillanpää aikanaan toimi edistyksellisenä tasa-arvon ja tyttöjen oikeuksien puolustajana. Tämän vuoksi palkinnon ensimmäisenä tahona on mielekästä palkita Plan International Suomi, Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Emmi Lintonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenDemarinaisten puheenjohtaja, eurooppa- ja omistajaohjausministeri
Puh:0400840594tytti.tuppurainen@eduskunta.fitytti.infoEmmi LintonenDemarinaisten 1. varapuheenjohtaja
emmi.lintonen@forssa.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Aborttikeskustelussa ei ole kyse vain euroista vaan periaatteesta22.9.2026 15:09:43 EEST | Tiedote
Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila vetoaa kokoomukseen, jotta hallituksen esitys asiakasmaksuista korjattaisiin eduskuntakäsittelyn aikana. ”Helsingin pormestari Daniel Sazonov on esittänyt, ettei uusia maksuja otettaisi käyttöön Helsingin alueella. Hyvä niin, mutta miksi hän ei vaadi oman puolueensa johtamaa hallitusta korjaamaan itse lakiesitystä?”, Marttila kysyy.
Rätten till abort tillhör alla21.9.2026 10:42:52 EEST | Tiedote
Svenska Yle rapporterade idag 21.9 att regeringen kommit överens om att införa nya klientavgifter för aborter. Regeringens förslag är problematiskt ifall uppgifterna i media är korrekta. Regeringen kommer senare idag att ge sitt förslag om nya klientavgifter inom hälsovården till riksdagen. Det är inte endast frågan om en höjning av avgifter, utan om politiska värderingar och en attack mot kvinnors rättigheter. Demarinaiset motsätter sig regeringens linje, som lägger en allt högre prislapp på kvinnors självbestämmanderätt. Enligt Svenska Yle handlar regeringens kompromiss om att endast aborter av medicinska skäl ska vara gratis, medan så kallade självvalda aborter skulle kosta flera hundra euro.
Oikeus aborttiin kuuluu jokaiselle21.9.2026 09:35:15 EEST | Tiedote
Svenska Yle uutisoi tänään 21.9., että hallitus on sopinut uusista toimenpidemaksuista abortteihin. Hallituksen esitys on ongelmallinen, mikäli lehtitiedot pitävät paikkaansa. Hallitus on antamassa tänään esityksen terveydenhuollon asiakasmaksuista eduskunnalle. Kyse ei ole vain maksukorotuksista, vaan poliittisesta arvovalinnasta ja hyökkäyksestä naisten oikeuksia vastaan. Demarinaiset vastustaa hallituksen linjaa, joka asettaa naisten itsemääräämisoikeudelle entistä kovemman hintalapun. Svenska Ylen mukaan hallituksen kompromississa lääketieteellisistä syistä tehtävät abortit olisivat maksuttomia, kun taas niin sanotuista itse valituista aborteista perittäisiin jopa useamman sadan euron maksu.
Demarinaiset: Vihapuheeseen pitää puuttua aina, ei vain poliittisen pelin nimissä18.9.2026 10:29:40 EEST | Tiedote
Suomessa vihapuheen määrä on lisääntynyt, mihin on kiinnitetty huomiota jopa EU:n tasolla. Hallituksen halu puuttua vihapuheeseen on Demarinaisten mielestä selkeästi valikoiva: kun joku mainitsee sanan "viha" hyökätään häntä kohtaan, mutta toisaalla hiljaisesti hyväksytään rasistiset ilmaisut ja eleet sekä taustaan liittyvä vihan lietsominen.
Demarinaiset: Hallitus katsoo vierestä, kun naisten työttömyys kasvaa14.9.2026 13:59:43 EEST | Tiedote
Kun UPM suunnittelee sulkevansa Lappeenrannan Kaukaan paperitehtaan vuoden 2026 loppuun mennessä, kiirehtii työministeri Marttinen lupaamaan tukitoimia yli 220 työttömäksi jäävälle. Samaan aikaan hyvinvointialueiden säästöt ja järjestöihin kohdistuneet leikkaukset ovat kasvattaneet erityisesti naisten työttömyyttä. Tänä syksynä naisia on työttömänä 14 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Demarinaisten mukaan hallituksen teot naisten aseman parantamiseksi työmarkkinoilla ovat jääneet juhlapuheiden tasolle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
