Demarinaiset

Demarinaisten tasa-arvotyö palkinto 2021 Plan International Suomelle

1.10.2021 09:54:12 EEST | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Demarinaisten tasa-arvotyö palkinto jaetaan Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivänä ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Vuonna 2021 tunnustuksen saa Plan International Suomi.

- Plan International Suomi tekee arvokasta ja merkittävää tasa-arvotyötä tyttöjen oikeuksien eteen niin kotimaassa kuin kansainvälisesti. Jokainen lapsi ansaitsee hyvän ja turvallisen arjen. Plan International Suomi edistää juuri lasten ja nuorten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, painottaa Demarinaisten puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

 Keskitymme erityisesti tyttöjen oikeuksien edistämiseen, koska tytöt kohtaavat edelleen ympäri maailmaa syrjintää ikänsä ja sukupuolensa vuoksi. Tyttöjen aseman parantaminen on paitsi ihmisoikeuskysymys myös viisasta. Kaikki voittavat, kun tasa-arvo toteutuu ja yhteiskunnat saavat käyttöön tyttöjen kyvyt.

Tämä palkinto motivoi meitä jatkamaan työtämme oikeudenmukaisemman maailman puolesta. Tasa-arvo ei toteudu täydellisesti vielä missään, joten työtä ja tukea sille tarvitaan vielä pitkään, Plan International Suomen pääsihteeri Ossi Heinänen sanoo.

Plan International Suomi on lisännyt tietoisuutta tyttöjen oikeuksista erilaisin kampanjoin. Yksi esimerkki tällaisesta työstä on #eihymyilytä – kampanja, johon tarttui myös moni kuntavaaliehdokas. Plan International Suomi on myös herättänyt keskustelua tyttöjen oikeuksien toteutumisesta tutkimustiedon kautta. Esimerkiksi viime vuonna julkaistu raportti tyttöjen kokemasta verkkohäirinnästä on paitsi tuonut hälyttävän ilmiön entistä näkyvämmäksi, myös lisännyt tietoamme tästä vakavasta ongelmasta. Vuonna 2021 Plan International Suomen tyttöjen päivän teema on tyttöjen oikeus tietoon.

- Tasa-arvotyö palkinto jaetaan Demarinaisten entisen puheenjohtajan Miina Sillanpään hengessä. Myös Sillanpää aikanaan toimi edistyksellisenä tasa-arvon ja tyttöjen oikeuksien puolustajana. Tämän vuoksi palkinnon ensimmäisenä tahona on mielekästä palkita Plan International Suomi, Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Emmi Lintonen päättää.    

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Demarinaiset
Siltasaarenkatu 18-20 C, 6. krs. 00530 HELSINKI


https://www.demarinaiset.fi/

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Poliittiset naisjärjestöt: Työn kasvua ei voi rakentaa ilman työelämän tasa-arvoa6.3.2026 14:12:29 EET | Tiedote

Poliittiset naisjärjestöt vaativat, että hallituksen esitys määräaikaisten työsuhteiden käytön helpottamisesta palautetaan valmisteluun. Tasa-arvovaltuutettu on tuonut esiin, että suuri osa heille tulevista syrjintäepäilyistä liittyy juuri määräaikaisiin työsuhteisiin, joissa ilmenee raskaus- ja perhevapaasyrjintää. Määräaikaisuus koskettaa erityisesti naisia: lähes 60 % määräaikaisissa työsuhteissa olevista on naisia, ja 25–29-vuotiaista naisista jopa joka kolmas työskentelee määräaikaisena.

Yhdessä tasa-arvon ja naisten oikeuksien puolesta6.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Naisten oikeutta päättää omasta kehostaan kyseenalaistetaan yhä useammin. Esimerkiksi Yhdysvalloissa aborttilainsäädäntö on osin palautettu 1800-luvun tasolle. Afganistanissa naisilta on viety viimeisetkin rippeet ihmisarvoiseen elämään. Suomessa naisten ja miesten välisen palkkaeron arvioidaan nykyvauhdilla kaventuvan vasta 2050-luvulla. Samalla naiset ovat edelleen selvästi aliedustettuina maailman poliittisissa ja taloudellisissa johtotehtävissä sekä muissa korkeissa päätöksentekoasemissa.

Tekijöiden palvelut kuntoon väkivallan kitkemiseksi30.1.2026 13:41:14 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa (30.1.2026) keinoista puuttua aiempaa tehokkaammin lähisuhdeväkivaltaan. Hän esittää, että sekä lähestymiskiellon rikkomisesta että laittomasta uhkauksesta annettavia rangaistuksia tulisi koventaa. Keto-Huovisen mukaan esimerkiksi lähestymiskiellon rikkomisesta ei pitäisi enää selvitä pelkillä sakoilla. SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila pitää ehdotusta perusteltuna, mutta samalla muistuttaa, ettei pelkät rangaistuksien koventamiset riitä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye