Demarinuorten Perholehto: Miksi Kokoomus ei ole huolissaan sosiaalisesta velasta?

- Leikkaukset osuisivat kipeiten kaikista pienituloisimpiin. Esimerkiksi opiskelijan sosiaaliturva kattaa tälläkin hetkellä kohtuullisen minimikulutuksen vain opintolainan kanssa. Asumistuen indeksijäädytys olisi tähän merkittävä heikennys, eikä sellaista voi tehdä jo entuudesta heikossa taloudellisessa asemassa oleville, Perholehto toteaa.
- Kokoomus on vieraantunut todellisuudesta. Toimeentulotuki on viimesijaisin tuki, jota henkilö voi saada. Opiskelijoiden aseman kurjistamisen lisäksi esitetyt heikennykset veisivät siis toimeentulon myös ihmisiltä, jotka ovat jo esimerkiksi koronan takia menettäneet työnsä, Perholehto jatkaa.
Pandemian aiheuttama sosiaalinen velka on valtava. Kokoomus perustelee silti sosiaaliturvan leikkaustarvetta välttämättömyydellä ja julkisen talouden vahvistamisella. Perholehto pitää ongelmallisena, ettei Kokoomus keskity siihen, mihin valtion lainaa kohdennetaan ja kuinka velka voidaan maksaa aikanaan pois.
- Suomen talouden shokki on jäänyt selvästi pelättyä pienemmäksi ja työllisyysaste lähenee hallituksen asettamaa 75 prosentin tavoitetta. Jos oikeisto haluaisi tehdä aidosti uskottavaa talouspolitiikkaa, antaisi se hallitukselle tunnustusta onnistumisesta epidemian hoidossa, Perholehto kommentoi.
- Kokoomuksen ulosanti on räksyttämistä ja keskeisin keino sama kuin aina olosuhteista riippumatta: leikataan sosiaaliturvaa. Miksi Kokoomus ei halua tarttua investointien tukemiseen, ihmisten hyvinvoinnin vahvistamiseen ja koronan aiheuttaman valtavan sosiaalisen velan ratkaisemiseen? Perholehto kysyy.
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoDemarinuorten puheenjohtaja
Puh:0400 596 521pinja.perholehto@demarinuoret.fidemarinuoret.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Demarinuoret - Sosialidemokraattiset Nuoret ry on poliittinen nuorisojärjestö, joka on perustettu vuonna 1906. Demarinuoret toimii kansallisesti ja kansainvälisesti.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinuoret
Irja Vaateri valittiin Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön pääsihteeriksi21.7.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Suomalainen Irja Vaateri on valittu Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön pääsihteeriksi vuosille 2025-2027 Pariisissa 17.-20.7.2025 pidetyssä kongressissa.
Demarinuorten Kangaskolkka: Hyvinvointialueilla on toteutettava laajamittainen kuuden tunnin työpäivän kokeilu täyden palkan turvin7.3.2025 16:38:01 EET | Tiedote
Kannanotto, vapaa julkaistavaksi heti.
Demarinuoret julkaisivat SDP:n kampanjastartissa 40 konkreettista tekoa paremman Suomen puolesta – “Jokaiseen yläkouluun ammattiluokanvalvojat”8.2.2025 12:56:03 EET | Tiedote
Demarinuoret haastaa erityisesti emopuolue SDP:tä luomaan ihmisille toivoa ja rakentamaan parempaa tulevaisuutta rohkeilla sekä konkreettisilla uudistuksilla. Alue- ja kuntavaaliohjelmassaan Demarinuoret esittää 40 toimenpidettä, joilla Suomea rakennetaan kestävämmäksi ja oikeudenmukaisemmaksi. “Tulevissa kuntavaaleissa on syytä puhua erityisesti peruskoulujen tilasta sekä lasten ja nuorten arjen kuormituksesta, joka osaltaan heijastuu oppimistulosten laskuna. Yhtenä keinona esitämme Suomen jokaiseen yläkouluun ammattiluokanvalvojia, linjaa Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka. Ammattiluokanvalvojien palkkaaminen on yksi monista konkreettisista toimista, joita Demarinuoret esittää vaaliohjelmassaan. “Mielenkiinnolla odotamme, mikä kunta uskaltaa kokeilla ensimmäisenä tätä mallia, jolla aidosti helpotetaan opettajien työtaakkaa ja vastataan nuorten kasvaneisiin tarpeisiin, jatkaa Kangaskolkka. Demarinuorten korostaa, että ehjä arki luo lapsille ja nuorille edellytykset elämää
Demarinuorten Kangaskolkka: “Eläkeneuvotteluissa päätettävä väestönkorjaustekijästä automaattisena vakauttajana”10.12.2024 12:05:30 EET | Tiedote
Demarinuoret ehdottaa työikäisen väestön määrään reagoivan automaattisen vakauttajan käyttöönottoa, joka mukauttaisi eläkkeitä syntyvyyden ja nettomaahanmuuton kehityksen mukaisesti.
Demarinuoret: SDP:n sotejargon riittää, nuorille on luotava Oma Jeesaaja -malli pirstaleisten palvelupolkujen tilalle16.11.2024 15:09:52 EET | Uutinen
Nuorten palveluiden johdonmukaistamiseksi me Demarinuoret esitämme Suomeen nuorilähtöistä Oma Jeesaaja -mallia
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme