Demariopiskelijat: Koulutuspanostuksilla kestävää ja vahvaa talouskasvua
Valtiovarainministeriön maanantaina 8.2.2021 julkaisemassa “Talouskasvun edellytykset tulevaisuudessa” -raportissa nostettiin esiin myös koulutus osana talouskasvun pohjaa. Tärkeää talouskasvun tavoittelussa on myös, että kasvu on sosiaalisesti, taloudellisesti ja ekologisesti kestävää. Emme voi enää rakentaa tulevaisuutta talouskasvulle, joka perustuu jatkuvasti kasvavalle luonnonvarojen hyväksikäytölle ja kulutukselle ja luo taloudellista eriarvoisuutta. Kestävämmän kasvun rakentamisessa keskeisessä osassa on koulutukseen ja tutkimukseen panostaminen.
Koulutukseen tehtävät panostukset tarkoittavat muun muassa koulutustason nostoa, oppilaiden ja opiskelijoiden tuen parantamista, koulutuksen tasa-arvon edistämistä, opiskelijoiden hyvinvoinnin ja toimeentulon parantamista, jatkuvan oppimisen mahdollistamista kaikille sekä kansainvälisiä osaajia paremmin houkuttelemalla.
Osaajapulaan tulee vastata kahdella eri tavalla nostamalla koulutustasoa sekä houkuttelemalla enemmän kansainvälisiä osaajia tulemaan ja jäämään Suomeen. Koulutustason nostaminen vaatii korkeakoulujen aloituspaikkojen lisäämistä ja nykyisen hakijasuman purkamista. Aloituspaikkoja lisättäessä tulee korkeakouluille taata riittävät resurssit, jotta opetuksen laatu ei kärsi sekä kohdentaa uudet aloituspaikat erityisesti eniten työntekijöitä tarvitseville aloille. Kansainvälisten osaajien parempi houkutteleminen ja hakijoiden joukon laajentaminen taas tarkoittaa muun muassa lukukausimaksuista luopumista, oleskeluluvan saamisen helpottamista ja oleskeluluvan myöntämistä työoikeudella automaattisesti valmistuneille, jotka haluavat jäädä Suomeen.
Koulutukseen panostaminen tarkoittaa myös opiskelijoiden hyvinvoinnin edistämistä. Koronakriisi on nostanut entistä vahvemmin näkyviin opiskelijoiden ja nuorten mielenterveysongelmat ja uupumisen, joten niihin ja niiden juurisyihin puuttuminen on vielä tärkeämpää kuin ennen. Opiskelijoiden ja nuorten tukeminen tarkoittaa muun muassa lisäresursseja mielenterveyspalveluihin, opiskelijoiden toimeentulon parantamista sekä opinto-ohjauksen ja tuen lisäämistä kaikilla koulutusasteilla. Nuorten uuvuttaminen jo opiskeluaikana ei hyödytä ketään, minkä takia tukeen ja toimeentuloon panostamalla saamme parempia tuloksia kuin jatkuvalla painostamisella ja opintotuen kiristyksillä.
Tämän lisäksi jatkuvan oppimisen ja uudelleenkouluttautumisen merkitys on kasvanut merkittävästi ja tulee kasvamaan entisestään. Jokaisella tulee olla oikeus ja mahdollisuus kehittää omaa osaamistaan ja tarvittaessa kouluttautumaan uudestaan pysyäkseen mukana työelämässä ja kehittääkseen itseään. Tässä tärkeässä osassa ovat erilaiset pienemmät opintokokonaisuudet, joilla omaa osaamista voi täydentää ja laajentaa ilman uuden tutkinnon suorittamista. Yhtenä keino mahdollistaa jatkuva oppiminen ja itsensä kehittäminen mahdollisimman monelle sekä helpottaa osaamispulaa on useiden Akavan jäsenliittojen esittämä osaamistili.
Koulutus, tutkimus ja innovaatiot ovat avaimia tulevaisuuden kasvun ja hyvinvointivaltion rakentamiseen. Niiden avulla ja niihin panostamalla voimme luoda kasvua, joka on ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävää. Koulutukseen ja ihmisiin investointi on parasta investointia tulevaisuuteen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Kurtti
Puheenjohtaja
ville.kurtti@sonk.fi
0441129299
Tietoja julkaisijasta
Opiskelijat inhimillisemmän ja yhdenvertaisemman yhteiskunnan puolesta. Olemme valtakunnallinen poliittinen opiskelijajärjestö.Tavoitteenamme on edistää opiskelijoiden osallistumista poliittiseen keskusteluun, jossa painopisteenä on koulutus- ja sivistyspolitiikka. Meitä yhdistävät vapauden, yhdenvertaisuuden sekä solidaarisuuden arvot.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat palaa valtionavun piiriin24.6.2025 12:39:10 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM) on myöntänyt Sosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry:lle valtakunnallisen nuorisoalan valtionapukelpoisuuden takaisin. Demariopiskelijoiden puheenjohtaja: "Kaikki on kunnossa talouden, hallinnon ja toiminnan osalta".
Demariopiskelijat: Kun tavallisille suomalaisille on jäämässä vain muruja, niin opiskelijoille ei jäänyt sitäkään24.4.2025 11:50:46 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat pettyivät hallituksen puoliväliriihen päätöksiin, joissa leikattiin korkeakouluilta eikä panostettu opiskelijoiden hyvinvointiin tai toimeentuloon.
Demariopiskelijoiden kunta- ja aluevaaliohjelma 2025 on julkaistu18.3.2025 14:48:07 EET | Tiedote
Demariopiskelijat katsovat, että kevään kuntavaalit ovat koulutusvaalit ja aluevaalit ovat mielenterveysvaalit.
Demariopiskelijoiden puheenjohtajana jatkaa Miku Kuuskorpi10.1.2025 15:57:04 EET | Tiedote
Sosialidemokraattiset Opiskelijat – SONK ry:n 57. varsinainen liittokokous järjestettiin sunnuntaina 1.12.2024 Turussa. Kokouksessa jäsenet eri puolilta Suomea tekivät yhdessä linjauksia tulevan vuoden toiminnasta, politiikan linjoista sekä valitsivat vuoden 2025 liittohallituksen.
Demariopiskelijoiden uudeksi puheenjohtajaksi valittu Miku Kuuskorpi2.9.2024 10:52:09 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat järjestivät ylimääräisen liittokokouksensa Tampereella lauantaina 31.8. Liittokokouksessa liitto teki päätöksiä liiton tulevaisuudesta sekä täydensi liittohallitustaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme