Destia Oy

Destia mukana Rata2020-messuilla 21.-22.1.2020 Tampereella

Jaa
Destia osallistuu raideliikenteen Rata2020-messuille 21.-22.1.2020 Tampere-talossa. Kaksipäiväinen tapahtuma on suunnattu raideliikenteen ammattilaisille, rautateistä kiinnostuneille sekä alan opiskelijoille.

Rata2020-messuilla on kaikille yhteinen avajaisseminaari, teemaseminaareja sekä näyttely. Tapahtuman tämän vuoden teemana on monimuotoisesti raiteilla. Teemaseminaarien aiheet keskittyvät mm. radan kunnossapitoon, rautatietekniikkaan, turvallisuuteen, ympäristöön ja uusiin teknologioihin.

Destiasta tapahtuman puhujiksi osallistuvat ratapalveluiden työpäälliköt Henri Kosonen ja Markus Fisher. Henri Kosonen esittelee puheenvuorossaan tiistaina 21.1. klo 15.40 alkaen vaihteiden kunnossapitoa Destian näkökulmasta. Markus Fisher käsittelee seuraavana päivänä 22.1. klo 9.30 alkavassa esityksessään turvalaitekunnossapitoa. Molempia puheenvuoroja pääsee seuraamaan Tampere-talon Pienessä salissa.

”Destialla on kattava ja laadukas valikoima ratapalveluita, joita pyrimme kehittämään jatkuvasti eteenpäin. Rata2020-tapahtuma tarjoaa mainion mahdollisuuden esitellä osaamistamme, joka kattaa koko radan elinkaaren suunnittelusta rakentamiseen ja kunnossapitoon”, Destian Rata-liiketoimintaryhmän johtaja Mikko Mäkelä kertoo.

Tapahtuman puheenvuorojen lisäksi asiantuntijamme esittelevät Destian ratapalveluita messuosastollamme 36-37. Osastolla on nähtävissä myös ratatyön uusimpia innovaatioita, kuten Schweizerin valmistama tievaroituslaitos ja huomiovalolaitos. Destia saa nämä laitokset testikäyttöönsä ensimmäisenä toimijana Suomessa, ja ne tulevat käyttöön Lahti-Heinola -rataosalle.

Nähdään Tampereella!

Lisätietoa tapahtuman verkkosivuilta.

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Destia Oy
Destia Oy
Firdonkatu 2 T 151
00520 Helsinki

020 444 11https://www.destia.fi/

Destia on suomalainen infra- ja rakennusalan palveluyhtiö. Toteutamme asiakkaillemme, yhteiskunnalle ja ihmistä varten huomisen infraa. Luomme kestävälle perustalle kaupunkirakentamisen innovaatioita ja älykkäitä infraratkaisuja, jotka mahdollistavat ihmisten, tavaroiden, palveluiden ja energian liikkumisen luontevana osana pohjoista elämää. Yli 1 600 tositoimijamme ainutlaatuinen infran taju tekee huomisen infrasta totta. Palvelumme kattavat infran koko elinkaaren suunnittelusta toteutukseen ja ylläpitoon. Vuonna 2018 yhtiön liikevaihto oli noin MEUR 550. www.destia.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Destia Oy

Destia parantaa rataa Lievestuoreen ja Hankasalmen välillä11.6.2025 10:16:43 EEST | Tiedote

Destia on voittanut Väylävirastolta vaativan radan päällysrakenneurakan Lievestuoreen ja Hankasalmen välillä. 8,8 miljoonan euron arvoinen urakka on osa laajempaa radan parantamishanketta Jyväskylän ja Pieksämäen välillä, missä rataosuus on elinkaarensa loppupuolella. Korjauksilla varmistetaan radan käytettävyys ja radalla kulkevan tavara- ja henkilöjunaliikenteen toimivuus ja turvallisuus tuleviksi vuosikymmeniksi.

Destia ehdottaa päästökannustinta infrahankkeiden tarjouskilpailuihin9.6.2025 13:29:23 EEST | Tiedote

Destia ehdottaa infrahankkeiden kilpailutuksiin hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen kannustavaa elementtiä, jotta infra-ala voisi tehokkaammin edistää Suomen hiilineutraaliustavoitteita. Liikenneinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnossapito tuottavat noin neljä prosenttia Suomen kasvihuonekaasupäästöistä. Vaikka osa Suomen kaupungeista tekee jo ilmastotoimia infrarakentamisen päästöjen vähentämiseksi, valtionhallinnossa infra-alalle ei ole vielä kohdistettu selkeitä päästövähennystoimenpiteitä. Se hidastaa infrarakentamisen ja kunnossapidon päästöjen vähentämistä.

Destia ja Normivalaistus saneeraavat Vuosaaren maantietunnelin6.6.2025 10:07:17 EEST | Tiedote

Fintraffic ja Uudenmaan ELY-keskus ovat valinneet Destian ja Normivalaistus Oy:n muodostaman työyhteenliittymän toteuttamaan Vuosaaren satamaan johtavan maantietunnelin peruskorjauksen Helsingissä. Urakassa saneerataan Vuosaaren sataman ja Kehä III:n yhdistävien kahden 1,6 kilometriä pitkän tunnelin elinkaarensa lopussa olevaa tunnelitekniikkaa ja rakenteita. Noin 26 miljoonan euron arvoisessa urakassa Destia vastaa infra- ja kalliorakentamisesta sekä korkeajännitetöistä. Normivalaistus toteuttaa urakan telematiikka- ja valaistustyöt.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye