
Destia voitti Riihimäki–Kokkola-radan kunnossapitourakan
1.8.2018 08:45:00 EEST | Destia Oy | Tiedote

Liikennevirasto ja Destia Rail Oy allekirjoittivat sopimuksen 31. heinäkuuta. Destian hallussa on vuoden 2019 alussa kahdestatoista kunnossapitoalueesta yli puolet, eli kunnossapitoalueet 3, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12.
– KP 3 on laajuudeltaan suurin sekä vaativin radan ja sen turvalaitteiden kunnossapitourakka Destian historiassa. Urakka sisältää vaativia kohteita, kuten vilkkaasti liikennöidyn pääradan Riihimäeltä Tampereelle sekä Tampereen ratapihan. Työlajit ovat meille kuitenkin tuttuja, ja niistä suoriudumme tositoimijoidemme omalla sekä kumppaneidemme osaamisella. On hienoa päästä toteuttamaan toimivampaa maailmaa uudessa ympäristössä, kertoo Radan liiketoimintajohtaja Mikko Mäkelä.
Kunnossapitoalue 3:n valmistautumisjakso alkaa 1.8.2018 ja operatiivinen kunnossapito 1.1.2019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko MäkeläJohtaja, Rata
Puh:040 519 3812mikko.makela(at)destia.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Destia on Suomen suurin infra-alaan keskittynyt yhtiö, joka suunnittelee, rakentaa ja ylläpitää liikenneväylien ja ratojen sekä liikenne- ja teollisuusympäristöjen lisäksi kokonaisia elinympäristöjä. Vuonna 2017 yhtiön liikevaihto oli noin MEUR 478. 1 500 tositoimijaamme toteuttavat edistyksellisiä ratkaisuja, jotka edistävät turvallista ja sujuvaa liikkumista, ja tekevät ympäröivästä maailmasta pala palalta toimivampaa. Destia luo toimivampaa Suomea, jotta tulevaisuuden tekijöillä olisi vahva perusta ja väylät avoimina, minne ikinä he haluavatkin mennä. www.destia.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Destia Oy
Destia rakentaa Vantaan Energia Sähköverkoille uuden sähköaseman Tikkurilaan12.2.2026 08:30:38 EET | Tiedote
Vantaan Energia Sähköverkot Oy rakennuttaa Tikkurilaan uuden sähköaseman ja siihen liittyvän voimajohdon muutostyöt. Uusi sähköasema vastaa Vantaan nopeasti kasvavaan sähkötehon tarpeeseen ja tukee kaupungin energiasiirtymää. Destia aloittaa sähköaseman rakennustyöt vuoden 2026 alussa. Aseman arvioidaan valmistuvan loppuvuodesta 2027.
Destialle tuplavoitto Eezyn Innostavimmat työpaikat 2025 -tutkimuksessa6.2.2026 08:35:16 EET | Tiedote
Työelämän asiantuntijayhtiö Eezy on julkistanut valtakunnallisesti parhaat henkilöstötutkimustulokset saavuttaneet organisaatiot. Destia palkittiin sekä suuryritysten sarjassa että vuoden vastuullisimpana työpaikkana. Suuryritysten sarjassa Destia oli suurin nousija eli henkilöstötutkimuksensa kokonaistuloksia eniten parantanut organisaatio.
Heikki Haasmaa on nimitetty Destian toimitusjohtajaksi – Tero Kiviniemi Colasin Pohjois-Euroopan alueen johtajaksi15.1.2026 10:00:01 EET | Tiedote
Destian uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Heikki Haasmaa, DI, 47, nykyisen toimitusjohtajamme Tero Kiviniemen keskittyessä johtamaan Colasin Pohjois-Euroopan aluetta.
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu julkaisevat infra-alalle suunnatun vastuullisuuden opintokokonaisuuden11.12.2025 10:00:07 EET | Tiedote
Destia ja Oulun ammattikorkeakoulu ovat toteuttaneet yhteistyössä infra-alan opiskelijoille ja ammattilaisille suunnatun vastuullisuuden verkko-opintokokonaisuuden. Vastaavia alalle räätälöityjä vastuullisuusopintoja ei ole aikaisemmin ollut saatavilla.
Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus – uusi raportti julkaistu2.12.2025 11:00:16 EET | Tiedote
Raskaan liikenteen merkitys Suomen yhteiskunnan toimivuudelle on kriittinen nyt ja tulevaisuudessa. Vastajulkaistu raportti "Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus" tarkastelee alan nykytilaa, merkitystä ja tulevaisuuden kehityssuuntia: miten raskas liikenne vaikuttaa talouteen, kilpailukykyyn ja toimintavarmuuteen ja miten kuljetamme vuonna 2040?

Destia Oy