Diak vahvistaa läsnäoloaan Satakunnassa
24.1.2022 11:50:23 EET | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote

– Meillä on kova halu vahvistaa verkostojamme alueella ja ensimmäinen askel tässä työssä on aiesopimus Porin kaupungin ja Satakuntaliiton kanssa, Diakin toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen sanoo.
Vahva strateginen yhteistyö on tärkeää Satakunnan vetovoiman, kilpailukyvyn ja tuloksellisuuden kannalta.
– Sosiaali- ja terveysalan merkittävänä kouluttajana Diak haluaa tehdä tiivistä yhteistyötä myös Satakunnan hyvinvointialueen ja muiden toimijoiden kanssa, Juntunen toteaa.
Diak, Satakuntaliitto ja Porin kaupunki ovat jo pitkään tehneet yhteistyötä. Nyt kumppanit ovat esittäneet Diakille useita yhteistyöavauksia.
– Koronapandemia vaikuttaa monen nuoren hyvinvointiin myös Satakunnassa. Aikomuksenamme on esimerkiksi yhdessä luoda mallia nuorisotyön kehittämiseksi alueella, Juntunen avaa.
Toinen yhteistyön kärki on monikulttuurisuuden haasteisiin vastaaminen yhdessä alueen toimijoiden kanssa esimerkiksi arjen sosiaalityössä.
Yhteisenä tavoitteena on lisäksi pitää huolta siitä, että Satakunnassa riittää jatkossakin sote-alan osaajia.
– Aiesopimus tähtää lopulta strategiseen yhteistyösopimukseen, jossa voidaan sopia esimerkiksialueen koulutustarpeiden ennakointityöstä yhteistyössä elinkeinoelämän kanssa, Juntunen sanoo.
Tausta: Diak Satakunnassa
- Diak hoitaa noin 20 prosenttia Satakunnan sote-työvoiman ammattikorkeakoulutuksesta.
- Porin-kampukselta valmistuu noin 80–90 opiskelijaa vuodessa alueen työvoimatarpeisiin.
- Diakin Porin-kampuksella koulutetaan sosionomeja, sosionomi-diakoneja ja sairaanhoitajia.
- Diak tekee Satakunnassa vaikuttavaa aluekehitystyötä. Esim. Opin portailla Satakunnassa -hankkeessa sujuvoitetaan alueen maahanmuuttajien opintopolkuja ja tarjotaan työyhteisöille koulutusta monikulttuuristen opiskelijoiden ohjaukseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Monikulttuuriset opintopolut -hanke jättää pysyviä työkaluja saavutettavamman korkeakoulutuksen rakentamiseen1.10.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Monikulttuuriset opintopolut -hankkeessa kehitettiin uusia toimintamalleja, joiden avulla korkeakoulut voivat tukea aiempaa paremmin koulutuksessa aliedustettujen ryhmien opintopolkuja. Kolmivuotisen hankkeen tuloksena syntyi pysyviä työkaluja ohjaukseen, opiskelijoiden osallisuuden vahvistamiseen, saavutettavuuden kehittämiseen sekä korkeakouluun hakeutumisen tueksi.
Mahdollisuus osallistua vahvisti romaninuorten tulevaisuususkoa30.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vähemmistöihin kuuluvilla ihmisillä voi usein olla negatiivinen käsitys omista mahdollisuuksistaan. Ajatus siitä, ettei elämässä voi edetä tai ettei itsensä kehittäminen ole mahdollista, voi juurtua syvälle. Mahdollisuus osallisuuteen -hankkeen tavoitteena oli vahvistaa romaninuorten uskoa itseensä sekä siihen, että jokainen voi vaikuttaa omaan elämäänsä ja tulevaisuuteensa. Tuore julkaisu kokoaa yhteen hankkeen opit, tulokset ja toimintamallit.
Saavutettava koulutus edellyttää yhteistyötä – uusi julkaisu tarjoaa keinoja purkaa koulutuksen esteitä25.9.2026 08:40:06 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen opiskelijajoukot moninaistuvat, mutta koulutuspolut eivät vielä ole kaikille yhtä saavutettavia. Uusi julkaisu tarjoaa konkreettisia toimintamalleja ja kehittämisideoita, joiden avulla korkeakoulut voivat vahvistaa yhdenvertaisuutta.
Vaikuttavuudesta uutta suuntaa korkeakoulujen johtamiselle17.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
4Q-hankkeessa selvitetään korkeakoulujen vaikuttavuutta ja sen kehittämistä eri näkökulmista. 4Q-hanketta toteuttavat Arcada, Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak), Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) ja Kajaanin ammattikorkeakoulu (KAMK).
Syksyn yhteishaku on päättynyt – Diakin Oulun-kampuksen koulutuksille riitti kysyntää11.9.2026 14:23:33 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn 2026 yhteishaku on päättynyt. Diakiin haki yhteensä 3 527 hakijaa, joista ensisijaisia hakijoita oli 1 406. Diakin Oulun-kampuksen koulutusvaihtoehtoihin haki yhteensä 410 hakijaa, joista ensisijaisia oli 150. Hakijamäärältään suosituin koulutus Oulun-kampuksella oli sosionomi (AMK) -monimuotokoulutus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

