DiakHubin syksyn keskustelutilaisuudet pureutuvat parempien palveluiden rakentamiseen

DiakHub järjestää syksyllä teemallisia keskustelutilaisuuksia, joissa aiheina on muun muassa digipalvelut, lastensuojelu sekä ratkaisut eriarvoisuuden torjumiseen ja työllisyyden vahvistamiseen.
– Halusimme kutsua kaikki samoista aiheista kiinnostuneet yhteisen kahvipöydän äärelle kertomaan osaamisestaan ja keskustelemaan yhteistyömahdollisuuksista, kertoo hyvinvoinnin tutkija Sakari Kainulainen DiakHubista.
Kahvipöytä kokoontuu Teamsin välityksellä, joten mukaan pääsee kaikkialta Suomesta. Aamukahvit alkavat lyhyellä puheenvuorolla, jonka jälkeen aikaa on varattu vapaalle keskustelulle.
Aamukahvien aiheet käsittelevät sote-palveluiden kipukohtia
Syyskuussa keskustellaan digitalisaation mahdollisuuksista palvelujen kehittämisessä. Mutta kuinka kehitetään ihmislähtöisiä digitaalisia palveluita, jotka ymmärtävät asiakasta ja hänen tilannettaan? Digipalveluiden maailmaan johdattelemassa ovat kansallisen AuroraAl-tekoälyohjelman asiantuntijat sekä nuorille suunnatun Zekki-digipalvelun kehittäjäryhmä.
Lokakuussa puhutaan osallisuudesta ja eriarvoisuudesta. Huono-osaisuuden juurisyihin pureutumalla on mahdollista lisätä hyvinvointia monella sektorilla. Suomen alueellisista eroista huono-osaisuudessa ovat kertomassa Huono-osaisuus Suomessa-karttapalvelun kehittäjät.
Loppuvuoden aiheet tarttuvat ajankohtaisiin puheenaiheisiin. Lokakuussa pohditaan työllisyyttä ja sitä, miten osatyökykyisten ja nuorten työllistymistä voisi helpottaa. Joulukuussa pureudutaan lastensuojelun tilaan ja otetaan katsaus tulevaisuuteen: mitkä ovat ratkaisut lastensuojelun parantamiseksi?
Kahvipannu porisemaan – ilmoittaudu mukaan aamukahveille!
DiakHubin aamukahvit järjestetään keskiviikkoisin 1.9., 6.10., 3.11. ja 1.12. klo 9–10 Teamsin välityksellä. Haluamme juuri sinut mukaan kuumien kahvikupposten äärelle!
Osallistumislinkki lähetetään kaikille ilmoittautuneille päivää ennen tilaisuutta.
DiakHub on Diakonia-ammattikorkeakoulun koordinoima foorumi, joka kokoaa yhteen sote-palveluiden tutkijat, kehittäjät, järjestäjät, tuottajat ja käyttäjät. Tuomme yhteen verkoston, työkalut ja huippuasiantuntemuksen vaikuttavien ratkaisujen luomiseksi viheliäisiin ongelmiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sakari KainulainenasiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 869 6018sakari.kainulainen@diak.fiVeera SemiviestintäassistenttiDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 566 48 94veera.semi@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Yhteisöllisyydestä hyvinvointia27.10.2025 08:50:00 EET | Tiedote
HOP-hyvinvointia, osallisuutta ja pärjäämistä -hanke on toiminta-aikanaan edistänyt osallisuutta ja pärjäämistä Pohjois-Pohjanmaalla. Hanke kehitti yhdessä kuntalaisten kanssa erilaisia toimintoja ja tapahtumia, vahvistanut yhteisöjä ja lisännyt paikallisten osallisuuden kokemusta.
”Jotta jokainen opiskelija voisi hyvin” – neljän ammattikorkeakoulun yhteinen kysely tuottaa tietoa ja työkaluja opiskelijahyvinvoinnin parantamiseksi24.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Opiskelijahyvinvointia parannetaan neljän ammattikorkeakoulun yhteisellä hyvinvointikyselyllä. Marraskuussa toteutettava kysely tuottaa tietoa opiskelijoiden hyvinvoinnista, auttaa kohdentamaan tukipalveluita ja tarjoaa opiskelijoille työkaluja hyvinvointinsa ylläpitämiseen.
Zekki-tilannekuva: katsaus suomalaisten nuorten hyvinvointiin keväällä 202510.10.2025 12:02:00 EEST | Tiedote
Kevään 2025 Zekki-tilannekuvan mukaan suurin osa nuorista kokee perheensä ja asumistilanteensa vähintään melko tyydyttäväksi, mutta itsetunnon ja vaikeuksien voittamisen osa-alueilla kaivataan edelleen tukea. Erityistä huomiota vaatii muunsukupuolisten nuorten hyvinvointi, joka on yhä muuta väestöä heikompi. Toisaalta nuorten elämään tyytyväisyys on hiljalleen kohentunut.
Diakin soveltava tutkimus tähtää eriarvoistumiskehityksen katkaisemiseen8.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulussa tehtävä soveltava tutkimus on paitsi tutkittua tietoa myös tekoja, jotka rakentavat parempaa yhteiskuntaa.
Diak ja Porin kaupunki käynnistävät yhteishankkeen nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseksi6.10.2025 12:00:16 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Porin kaupunki käynnistävät Sitran rahoittaman hankkeen, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten hyvinvointia ja tuoda entistä paremmin kohdennettuja palveluja heidän ulottuvilleen Zekki.fi-digipalvelun avulla. Zekki.fi-palvelua kehitetään yhdessä porilaisten nuorten kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

