Diakonissalaitoksen liiketoiminnan johtaminen ja kehittäminen uudistuvat

”Johtamisjärjestelmän uudistaminen on osa strategiamme toimeenpanoa. Haluamme lisätä toimintamme vaikuttavuutta ja laatua sekä parantaa taloudellista kannattavuutta. Tavoitteenamme on tuottaa parempaa johtamista ja arkea niin henkilöstölle kuin asiakkaille”, sanoo Diakonissalaitoksen konsernin toimitusjohtaja Olli Holmström.
Diakonissalaitoksen liiketoiminta tarjoaa jatkossa palveluja erilaista tukea tarvitseville lapsille ja nuorille, ikääntyneille, kehitysvammaisille ja autismikirjon henkilöille, vaikeavammaisille, monisairaille, riippuvuushäiriöisille sekä asunnottomille. Palvelut kunta-asiakkaille ja palvelujen käyttäjäasiakkaille jatkuvat kuten ennenkin, vaikka niitä johdetaan nyt uudella organisaatiolla.
”Johtamisjärjestelmän uudistamisella lisätään asiakaslähtöisyyttä tuomalla monipuolinen osaamisemme lähemmäksi asiakkaita ja samalla parannetaan palvelujamme. Tavoitteenamme on olla vaikuttava ja valtakunnallinen sote-palvelujen tuottaja kaupungistuvan Suomen erityistä tukea tarvitsevien hyväksi”, kiteyttää sosiaali- ja terveyspalveluiden liiketoimintajohtaja Leila Rutanen.
Uusi liiketoiminnan johtoryhmä nimetty
Diakonissalaitoksen sote-palvelujen liiketoiminnan johtoryhmään on nimetty liiketoimintajohtaja Leila Rutasen (pj) lisäksi palveluliiketoimintajohtajat Tuija Åstedt, Veli-Pekka Karri ja Hanna Ekman, asiakkuus- ja myyntijohtaja Jaana Laaksonen, viestintä- ja markkinointijohtaja Taina Rönnqvist, talousjohtaja Pekko Sivén, henkilöstöjohtaja Mari Rautiainen, lakiasiainjohtaja Pirkka Saarinen sekä strategia ja teknologiajohtaja Antti Lavi. Liiketoiminnan johtoryhmän assistenttina toimii Tiina Knape.
Aluemalli uudistaa johtamista
Palveluliiketoimintaa johdetaan jatkossa alueellisesti, kolmella eri maantieteellisellä alueella. Alueellisen johtamisen tavoitteena on vastata sosiaali- ja terveydenhuollon uudistamiseen ja palvella uusia hyvinvointialueita entistä paremmin. Tavoitteenamme on tuottaa laadukasta asiakas- ja henkilöstökokemusta.
“Yhtenäisenä liiketoimintana kykenemme entistä paremmin rakentamaan luottamusta, osallisuutta ja toimijuutta vahvistavia yhteisöjä ja luomaan hyvinvoivia ja kehittyviä tulevaisuuden työyhteisöjä, jotka kykenevät tarjoamaan vaikuttavia palveluja kaupungistuvan Suomen erityistarpeisiin”, kertoo Rutanen.
Yhteyshenkilöt
Taina RönnqvistViestintä- ja markkinointijohtaja
Puh:044 762 1992taina.ronnqvist@hdl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonissalaitos on yleishyödyllinen säätiö, rohkea ihmisarvon puolustaja. Säätiö, siihen kuuluva Rinnekoti ja tytäryritykset Diakonissalaitoksen Hoiva Oy ja Caritas Palvelut Oy tuottavat yhdessä vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluita, jotka parantavat asiakkaiden elämää. Yhteiskunnallisena yrityksenä Diakonissalaitos laittaa hyvän kiertämään. Toiminnasta ja omaisuudesta syntyvällä tuotolla autetaan niitä, jotka ovat vaarassa jäädä yhteiskunnassamme syrjään.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Kidutettujen kuntoutus on osa Suomen ihmisoikeusvastuuta26.6.2025 08:28:56 EEST | Tiedote
YK:n kansainvälistä päivää kidutuksen uhrien puolesta vietetään vuosittain 26. kesäkuuta. Päivän tarkoituksena on muistuttaa valtioiden vastuusta ehkäistä kidutusta ja tukea sen uhreja. Suomi on sitoutunut tarjoamaan kidutuksen uhreille kuntoutusta, mutta sitoumus ei toteudu ilman pysyvää rahoitusta ja kansallista osaamista.
Kutsu medialle: Voiko hyvinvointia rahoittaa upottamatta velkalaivaa?23.6.2025 07:21:15 EEST | Kutsu
Mitä tehdä, kun rahat ovat loppu, mutta pahoinvointi yhteiskunnassa lisääntyy? Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan hyvinvointivaltion rahoituksesta ja vaikuttavuusperusteisista hankinnoista Diakonissalaitoksen kuivan maan leikkimieliselle miniristeilylle Poriin keskiviikkona 25.6.2025 klo 17–19!
Tukea siellä missä tarve on – uusi opas tukee etsivää ja jalkautuvaa päihdetyötä16.6.2025 09:59:19 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen kehittämä toimintamalli tarjoaa konkreettisia työkaluja ja näkökulmia päihde- ja mielenterveysongelmista kärsivien ihmisten tukemiseen heidän omassa elinympäristössään. Oppaassa kuvataan matalan kynnyksen työmuoto, joka on tavoittanut yli 5 500 ihmistä ja tuottanut 28 000 kohtaamista vuosina 2019–2024.
Oppeja kadulla tehtävästä päihdetyöstä | Webinaari 16.6. klo 13–14.306.6.2025 14:10:53 EEST | Kutsu
Päihdeongelmat ovat Suomessa viime vuosina lisääntyneet. Katukulttuurissa tapahtuneet muutokset ja päihteiden saatavuuden lisääntyminen ovat tehneet etsivästä ja jalkautuvasta työstä entistäkin tärkeämpää.
Diakonissalaitos käynnistää Suomen ensimmäisen kanssatutkimuksen neurokirjosta2.6.2025 09:39:23 EEST | Tiedote
Miten neurokirjon aikuiset kokevat arjen haasteet, vahvuutensa ja saamansa tuen? Kokemusosaamisesta ammentava tutkimus tuottaa uutta ja ainutlaatuista tietoa neurokirjon aikuisten kokemuksista ja tuen tarpeista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme