Diakonissalaitoksen toimintakertomus 2021 - Strategian kirkastamisen vuosi

”Suomessa tarvitaan Diakonissalaitoksen kaltaisia, arvopohjaisia yhteiskunnallisia toimijoita. Meitä tarvitaan huolehtimaan siitä, että erityistä tukea tarvitsevat ihmiset saavat apua ja palveluita, mutta myös vaikuttamaan siihen, että heidän etunsa huomioidaan päätöksenteossa”, Diakonissalaitoksen toimitusjohtaja Olli Holmström sanoo.
Rohkeasti ihmisarvon puolesta
Säätiön toteuttama diakoniatoiminta kohdistuu kaikkein heikoimmassa asemassa oleviin ihmisiin. Vuonna 2021 Diakonissalaitos toteutti yhteensä 65 hanketta, joiden avulla vahvistettiin ihmisarvon kokemusta.
”Ihmisarvon kokemus voi heikentyä monitahoisten ongelmien ja ilmiöiden seurauksena. Tällaisia ovat esimerkiksi syrjintä, osattomuus, työttömyys, päihteiden käyttö, pakolaisuus tai paperittomuus. Etenkin korona-aika on ennestään vaikeuttanut haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten tilannetta. Vuonna 2021 käytimme ihmisarvotyöhön säätiön omia varoja yli 3 miljoonaa euroa. Ulkopuolista avustusta saimme lähes 8 miljoonaa. Pidän tätä erittäin suurena luottamuksena työtämme kohtaan”, Holmström kiittää.
Palveluita ihmisten lähellä
Yhteiskunnalliselle säätiökonsernille palveluliiketoiminta on tärkeä keino saada aikaan yhteiskunnallista muutosta ja parempaa arkea asiakkaille. Valtakunnallistumien ja kasvun taustalla on halu viedä osaamista kaupungistuvan Suomen ja sen erityistä tukea tarvitsevien ihmisten tarpeisiin. Vuoden 2021 lopussa Diakonissalaitoksen toiminta sijoittui yhteensä 15 tulevalle hyvinvointialueelle.
”Tavoitteenamme on jatkaa kasvustrategiaa ja laajentumista uusille hyvinvointialueille. Kehitämme palveluita tarvelähtöisesti yhdessä asiakkaiden kanssa. Meillä on vahvaa osaamista lapsille ja nuorille, kehitysvammaisille, autismikirjon henkilöille, monisairaille, riippuvuusongelmista kärsiville ja ikäihmisille suunnattujen vaikuttavien palveluiden toteuttamisessa.”
Työtä sydän mukana
Diakonissalaitoksella oli vuoden 2021 lopussa 2700 työntekijää. Haastavasta koronavuodesta ja työntekijäpulasta huolimatta henkilöstön hyvinvointi pysyi hyvällä tasolla. Tämä näkyi myös asiakkaiden tyytyväisyytenä.
”Olen todella ylpeä henkilöstöstämme. Työ paljon tukea tarvitsevien ihmisten kanssa on vaativaa, eikä se sovi kaikille. Kulunut vuosi ei myöskään ollut helppo ja monissa yksiköissä jouduttiin koville koronapandemian vuoksi. Siksi onkin erittäin arvostettavaa, että henkilöstö osallistui aktiivisesti koulutukseen, kehittämistyöhön ja strategiamme valmisteluun. Haluamme kehittää Diakonissalaitoksesta alan parasta työyhteisöä. Haluamme näyttää, että työ sotealalla on rohkeaa, uutta luovaa ja teknologisesti edistyksellistä – tulevaisuuden työtä”, Holmström sanoo.
Talouden tulos 2021
- Konsernin varsinaisen toiminnan tuotot vuonna 2021 olivat 214 M€ (179 M€ vuonna 2020). Vuodet 2021 ja 2020 eivät ole vertailukelpoisia, koska Caritas Palvelut Oy hankittiin konserniin elokuussa 2020, minkä jälkeen Caritas Palvelut Oy:n tuotot ovat mukana konsernin luvuissa.
- Konsernin tilikauden ylijäämä oli 17,6 M€ (7,3 M€ vuonna 2020).
- Varsinaisen toiminnan tulos oli 0,1 M€ ylijäämäinen (4,8 M€ vuonna 2020).
- Konsernin sijoitusarvopapereiden markkina-arvo oli vuoden 2021 lopussa noin 223 M€ (noin 190 M€ vuonna 2020). Konsernin kiinteistö- ja metsäomaisuuden markkina-arvo ylitti 150 M€ vuoden 2021 lopussa.
- Investoinnit 13,8 M€ (12,7 M€ vuonna 2020)
- Konsernin omavaraisuus vuoden 2021 päättyessä oli 82 % (82 % vuonna 2020).
- Saadut avustukset yleishyödylliseen toimintaan 7,8 M€ (8,4 M€ vuonna 2020)
Diakonissalaitoksen hallituksen toimintakertomus sisältäen tilinpäätöksen ja tilintarkastuskertomuksen liitteenä (pdf).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toimitusjohtaja Olli Holmström, olli.holmstrom@hdl.fi, puh. 050 483 6313
Talousjohtaja Jukka Rautavalta, jukka.rautavalta@hdl.fi, puh. 040 753 2166 Viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Laura Niemi, laura.niemi@hdl.fi, puh. 050 373 8602
Kuvat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonissalaitos on yleishyödyllinen säätiö, rohkea ihmisarvon puolustaja. Säätiö, siihen kuuluva Rinnekoti ja tytäryritykset Diakonissalaitoksen Hoiva Oy ja Caritas Palvelut Oy tuottavat yhdessä vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluita, jotka parantavat asiakkaiden elämää. Yhteiskunnallisena yrityksenä Diakonissalaitos laittaa hyvän kiertämään. Toiminnasta ja omaisuudesta syntyvällä tuotolla autetaan niitä, jotka ovat vaarassa jäädä yhteiskunnassamme syrjään.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Asunnottomien yön tutustumisretki: asunnottomuus lisääntyy ja päihdetilanne kaduilla raaistuu – mikä ratkaisuksi?12.9.2025 13:41:38 EEST | Kutsu
Asunnottomien määrä kääntyi vuonna 2024 nousuun ensi kertaa sitten vuoden 2012. Samaan aikaan päihdetilanne kaduilla on pahentunut ratkaisevasti. Tilanne on haastava, mutta ratkaisujakin on. Tervetuloa 16.10.2025 tutustumisretkelle näkemään ja kuulemaan, mitä on asunnottomien ja asunnottomuustyön arki tänä päivänä.
Ratkaisujen aika: Alfa-PVP pois kadulta ja hoitopolku kuntoon5.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Alfa-PVP:n käyttö on lisääntynyt räjähdysmäisesti lyhyessä ajassa, ja tilanne aiheuttaa syystä pelkoa ja hämmennystä. Nyt on aika toimia. Alfa-PVP on saatava pois kadulta keinolla millä hyvänsä, ja päihderiippuvaisten henkilöiden hoitopolku sujuvoitettava sellaiseksi, että kadulta pääsee heti vieroitukseen ja vieroituksesta kuntoutukseen.
Viimeinen A-sisar on poissa – 1800-luvulla aloitettu sisarkotijärjestelmä päättyi lopullisesti4.9.2025 12:14:26 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen viimeinen A-sisar, diakonissa Rauha Venetmäki kuoli 99-vuotiaana 22.8.2025. Hänen myötään päättyi Diakonissalaitoksella vuonna 1867 alkanut Sisarkodin aika. Sisarkoti oli alun perin kutsumukseen perustuva hengellinen yhteisö, jossa tärkeintä oli palvelu, ei palkka.
”Oltaisiinko toistemme puolella?”– Diakonissalaitos haastaa puuttumaan vastakkainasetteluun, joka uhkaa normalisoitua27.8.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Yhteiskunnallinen keskustelu on viime vuosina kärjistynyt, ja ihmisten yhdistäjäksi aikanaan kehitetty sosiaalinen media lietsoo vastakkainasettelua entisestään. Diakonissalaitos on huolissaan ilmiöstä, jossa vastakkainasettelu normalisoituu ja puuttumisen kulttuuri rapautuu.
Vastuullisuus on Diakonissalaitoksen maineen kulmakivi14.8.2025 10:00:04 EEST | Tiedote
Diakonissalaitos ja sen omistama yhteiskunnallinen yritys Rinnekodit saivat kaikilta sidosryhmiltä hyvät arvosanat vuoden 2025 Luottamus & Maine -tutkimuksissa (Reputation and Trust Analytics, ent. T-media). Vuonna 2025 tutkimus tehtiin oman henkilöstön, suuren yleisön ja päättäjien keskuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme