Software Finland ry

”Digitaalinen insinööritoimisto” Vuoden Ohjelmistoyrittäjäksi – Nitor on kasvanut komeasti softa-alan huippukireässä kilpailussa

Jaa
Suomen vahvasti kasvavan ohjelmistoalan tärkeimmän palkinnon saa tänä vuonna Nitor. Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019 on ansainnut tittelinsä panostamalla hienoin tuloksin asiakastyytyväisyyteen ja henkilöstötyytyväisyyteen. Nitor on kasvanut kannattavasti ja nopeasti, mutta maltilla. ”Nitor on luonut omanlaisensa voittavan kulttuurin ja menestynyt tiukassa kilpailussa erinomaisesti”, kiittää Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019, Nitorin toimitusjohtaja Mikko Vilmi sekä Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019, Nitorin toimitusjohtaja Mikko Vilmi sekä Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.

Lehdistötiedote 27.11.2019

Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019 -palkinnon voittanut Nitor on ollut jo vuosia varteenotettava menestyjä.

”Nitor on alusta asti kasvanut kannattavasti ja tehnyt tulosta monia kovia kilpailijoitaan paremmin. Nitor erottuu omalla tavallaan ja todella positiivisesti. Toimitusjohtaja Matti Vilmin johdolla Nitor on luonut itselleen voittavan kulttuurin ja menestynyt tiukassa kilpailussa erinomaisesti”, kertoo palkinnon perusteista Rasmus Roiha, Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja.

Nitor liittyy erittäin arvostettuun joukkoon. Viime vuonna Vuoden Ohjelmistoyrittäjäksi valittiin Kristo Ovaska, ensimmäinen Vuoden Ohjelmistoyrittäjä oli vuonna 1999 Risto Siilasmaa ja siinä välissä palkinnon on pokannut toinen toistaan hienompi menestyjä.

”On suuri kunnia saada ottaa vastaan tällainen tunnustus. Lista aiemmista voittajista on todella vakuuttava ja merkityksellinen suomalaisen yrityselämän kannalta laajemminkin”, kiittää Vilmi.

Nitor määrittelee itsensä digitaaliseksi insinööritoimistoksi. Menestyksen takana ovat tyytyväiset työntekijät, joiden laadukas kädenjälki on pitänyt yli 100 miljoonan euron liikevaihtoa tekevät asiakkaat tyytyväisinä.

Digitaalinen insinööritoimisto – aikuiset asialla

”Lähtökohtamme on se, että olemme nimenomaan asiantuntijayritys ja luomme toimintaan oman viitekehyksemme. Digitaalinen insinööritoimisto tarkoittaa sitä, että olemme ohjelmistotalo, jossa aikuiset ammattilaiset rakentavat kriittisiä järjestelmiä liiketoiminnalle. Tuloksia syntyy, kun kaikilla on mahdollisuus kehittyä ammattilaisina ja kaikki ovat osa hyvää tiimiä”, tiivistää Vilmi.

Nitorin henkilöstöllä on keskimäärin 10 vuoden kokemus alalta. Luovuutta ruokitaan tarjoamalla kaikille työntekijöille vuodessa kuukausi työaikaa itsensä kehittämiseen yhdessä muiden nitorilaisten kanssa. Tulokset puhuvat puolestaan: Nitor on kasvanut runsaassa kymmenessä vuodessa vajaasta miljoonasta yli 25 miljoonan euron liikevaihtoon.

”Nitor tekee suuren vaikutuksen kovalla menestyksellään tällä alallamme, jossa vastassa ovat monet muut maailmanluokan suomalaiset softayritykset. Kun katsoo Nitorin asiakaskuntaa ja tuloskehitystä niin ei voi kuin nostaa hattua Matille, jonka johdolla nämä saavutukset ovat tulleet. Onnistumisten takana on päämäärätietoinen yrittäjyys ja totta kai myös yrittäjän eli Matin oma persoona. Hänellä on ollut silmää ja sydäntä rakentaa voittajayritys nopeasti, mutta silti hötkyilemättä”, arvioi toimitusjohtaja Roiha Nitorin monia menestyseväitä.

Vuoden ohjelmistoyrittäjän valitsivat yhdessä Ohjelmisto- ja e-business ry:n hallitus ja Talouselämä-lehti.

Lisätiedot:

Rasmus Roiha, Ohjelmisto- ja e-business ry, toimitusjohtaja, 0400 180 434, rasmus@ohjelmistoebusiness.fi

Matti Vilmi, Nitor, toimitusjohtaja, 045 656 3001, matti.vilmi@nitor.com

Avainsanat

Kuvat

Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019, Nitorin toimitusjohtaja Mikko Vilmi sekä Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2019, Nitorin toimitusjohtaja Mikko Vilmi sekä Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Software Finland ry
Software Finland ry
Eteläranta 10
00130 HELSINKI

https://softwarefinland.fi

Software Finland ry on vuonna 1993 perustettu ainutlaatuinen yritysjohdon yhteisö ja ohjelmistoalan vaikuttaja. Toimintamme tärkein tavoite on jäsenyritystemme ja koko ohjelmistoalan kukoistus. Suomessa nimittäin tehdään huippulaadukasta ja kansainvälisesti kilpailukykyistä softaa, ja me uskomme, että sen avulla ratkaistaan maailman isotkin ongelmat. Mukana alaa koskevaan päätöksentekoon vaikuttamassa, tutkimusta ja koulutusta tukemassa sekä liiketoimintaansa kehittämässä on yli 600 softayritystä Suomesta. Software Finland ry tunnettiin vuoden 2023 alkuun asti nimellä Ohjelmisto- ja e-business ry ja vuoteen 2018 nimellä Ohjelmistoyrittäjät ry.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Software Finland ry

”Talouden käänne on tapahtunut” – Ohjelmistoala panostaa taas kasvuun ja työllistää enemmän: ”Paras kasvulukumme on 216 %”30.5.2025 10:17:18 EEST | Tiedote

Ohjelmistoala on palannut kasvu-uralle, kertoo alan uunituore Sykemittari-tutkimus. ”56 prosenttia ohjelmistoyrityksistä aikoo palkata uusia työntekijöitä, mikä on 10 prosenttiyksikön loikka vuoden takaisesta. Kaikkiaan kasvaa 77 %, vaikeuksissa on vain joka kymmenes”, kuvailee alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Taustalla on koko talouden käänne, todistaa nopeasti kasvavan Saarni Cloudin toimitusjohtaja Kaj Rintala. ”Asiakaskunnassa on katseet kasvussa ja tehdään enemmän investointeja.”

”Yli 500 huikean pätevää digiosaajanaista löytyisi hallituksiin heti” – Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry haluaa päivittää yritysten hallitukset nykypäivään20.5.2025 10:15:00 EEST | Tiedote

Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry (SF) yhteistyökumppaneineen tähtää suomalaisen yrityskentän kunnianhimoiseen kehittämiseen. ”Lähdemme päättäväisesti yhdessä kumppaneidemme kanssa tuomaan digiosaajanaisia yritysten hallituksiin”, tiivistää SF:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. ”Päämäärämme saavuttamiseksi ensimmäinen askel on tänään käynnistetty yhteistyömme Hallituspartnerit Helsinki ry:n kanssa. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa digiosaamista ja monimuotoisuutta suomalaisten yritysten hallituksissa”, jatkaa Roiha.

”Saimme oikean Manchesterin ennen Mansesteria” – Mimmit koodaa -palkitun Karoliina Kauhasen Commu tähtää ”auttamisen Tinderiksi”25.4.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Mimmit koodaa -palkinnon 2025 saa Karoliina Kauhanen, jonka Commu App on kasvussa maailmanmenestykseen. ”Tavoitteemme on kasvaa auttamisen Tinderiksi: tarjota globaalisti helppo ja turvallinen kanava auttamiseen. Olen todella onnellinen tästä tunnustuksesta, jonka toivon rohkaisevan muitakin rakentamaan omaa polkuaan alalla”, kiittää Kauhanen. ”Karoliina osoittaa esimerkillään, että yhä vahvasti miesvaltaisen teknologia-alan tulevaisuus kuuluu myös johtaja- ja yrittäjänaisille”, painottaa Mimmit koodaa -ohjelman vetäjä Milja Köpsi.

Tuottavuusloikkaan Suomelle muhii nyt resepti ohjelmistoalan kattojärjestössä – ”ATK on pian totta”, nauraa alan kestovaikuttaja20.12.2024 08:45:00 EET | Tiedote

Ohjelmistoalan kattojärjestö Software Finland ry (SF) on saanut uuden hallituksen, josta löytyy myös yllätys. ”Granlund Oy on tunnettu yhtenä kiinteistö- ja rakennusalan edelläkävijänä, mutta karsinat ovat turhia digimaailmassa. Granlund on osaaja myös softassa”, perustelee SF:n hallituksen puheenjohtaja Taija Engman, miksi Granlundin Kimmo Mattila nousi hallitukseen. ”Avain Suomen nousuun tuottavuuskuopasta on ymmärrys, että kaikkien yritysten on saatava softan hyödyt täysimittaisesti käyttöön”, visioi Mattila itse.

”Lupaavaa koko Suomelle!”: Ohjelmistoala satsaa taas kasvuun, rekrytointi kiihtyy ja kannattavuus kohentuu – ”Kasvajan markkina!”2.12.2024 10:15:59 EET | Tiedote

Ohjelmistoyritykset ovat alkaneet yhä enemmän panostaa taas kasvuun, kertoo alan uunituore Sykemittari. ”Vuosi sitten kasvuun satsasi ohjelmistoyrityksistä vain 40 prosenttia, mutta nyt jo 60 %. Tämä muutos on kansallisestikin merkittävä uutinen”, analysoi alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Yksi alan vahva kasvaja näkee tilaisuuden. ”Nyt on kasvajan markkina! Suhdanne on loikkaamassa, mutta osaajia on vielä hyvin tarjolla”, toteaa NAPA Oy:n varatoimitusjohtaja Esa Henttinen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye