Digitaidoilla sujuvuutta arkeen – Tervetuloa turvalliset digipalvelut arjen apuna -webinaariin keskiviikkona 24. maaliskuuta
23.3.2021 10:49:22 EET | Finanssiala ry | Kutsu

Ohjelma
Tilaisuuden avaus
Toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi
Digiloikka yhteiskunnassa ja palveluiden saatavuus
Ministeri Sirpa Paatero
Finanssialan palvelukanavat, digitalisaatio ja digituki
Liiketoimintajohtaja Sari Tempakka, Nordea
Miten helpottaa asiakkaiden digitaalisten pankki- ja vakuutusasioiden hoitoa?
Johtava asiantuntija Teija Kaarlela ja kehityspäällikkö Kristiina Siikala Finanssiala ry:stä esittelevät alan kokoamat suositukset turvalliseen digiasiointiin ja haastattelevat finanssialan ja järjestöjen digiopastajia käytännön työstä asiakkaiden parissa.
Asiakasneuvoja Anniina Ryhänen, POP Pankki Järvi-Suomen digikonttori
Asiakaspalvelupäällikkö Piia Kangasniemi, Vakuutusyhtiö If
Johtava asiantuntija Liisa Tiainen, SeniorSurf-toiminta/Vanhustyön keskusliitto
Digiopastaja Matti Pihkala, ENTER ry
Digituen yhteyshenkilö Satu Punju, Stadin asukastalot, SOTE, Helsingin kaupunki
Huijausten määrä ja muodot lisääntyvät. Miten asioida turvallisesti digimaailmassa?
Keskustelemassa toimitusjohtaja Elli Reunanen, FINE Vakuutus- ja rahoitusneuvonta, digiturvan asiantuntija Kimmo Rousku, DVV sekä vanhempi asiantuntija Artturi Ojasalo, OP-ryhmä
Suomalaisten digitaidot ja digituen kehittäminen Digi- ja väestötietovirastossa 2021
Projektipäällikkö Minna Piirainen, Digi- ja väestötietovirasto
Voit seurata tilaisuutta myös Youtubesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina SiikalaKehityspäällikkö
Puh:+358 20 793 4273kristiina.siikala@finanssiala.fiTeija KaarlelaJohtava asiantuntija
Puh:+358 20 793 4256teija.kaarlela@finanssiala.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Finanssiala - Uudistuvan alan ääni
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Talousvaliokunta otti historiallisen kannan – päätöksillä edesautetaan suomalaispankkien kykyä rahoittaa kasvua12.6.2026 13:19:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta on päätynyt luottolaitosdirektiivin kansallista toimeenpanoa käsitellessään moniin kannanottoihin, jotka laiksi päätyessään edesauttavat suomalaispankkien luototuskykyä. Finanssiala ry pitää talousvaliokunnan mietintöä perusteltuna. Valiokunta käytti hyväksi direktiiviin sisältyvää joustovaraa, jolla voidaan edistää rahoituksen saatavuutta ja sitä kautta koko talouden kilpailukykyä. Talousvaliokunta käsitteli kotimaiseen pankkilainsäädäntöön ehdotettuja muutoksia, jotka perustuvat EU:n päivitettyyn luottolaitosdirektiiviin. Direktiivin muutokset vuorostaan pohjautuvat kansainvälisiin pankkeja koskeviin Basel III-säännöksiin.
Euroopassa pääomia riittää – ne vain pitäisi saada liikkeelle järkevöittämällä pääomavaateita ja poistamalla sääntelyn päällekkäisyyttä10.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalainen pankkialan kattojärjestö EBF on teettänyt selvityksen, kuinka sääntelyä keventämällä voisi auttaa pankkeja kohentamaan Euroopan kilpailukykyä. Konsulttiyhtiö Oliver Wymanin raportissa on muun muassa pääomavaateisiin ja vakavaraisuusvaatimuksiin liittyviä ehdotuksia. Myös Finanssiala ry (FA) esittää pääomavaateiden uudelleenarviointia ja sääntelyn päällekkäisyyksien poistamista.
Rahastopääoma kasvoi toukokuussa 219 miljardiin euroon huolimatta Lähi-idän tilanteen ja teknologiasektorin ristiaallokosta9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin toukokuussa yhteensä 1,2 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 219 miljardia euroa.
Kansa tukee lasten sijoitustiliä, päättäjät värssyn verran perässä8.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kansalaistuki vastasyntyneiden sijoitustilille on selvästi vahvempi kuin poliittisten päättäjien: 61 prosenttia suomalaisista kannattaa vastasyntyneen sijoitustiliä, mutta päättäjistä vain 42 prosenttia kannattaa Lapsen Säästöstarttia, joka on yksi malli vastasyntyneiden sijoitustilin toteuttamiseen. Lapsen Säästöstartti on Finanssiala ry:n (FA) malli, jossa valtion esimerkiksi 300 euron alkupääoma ja mahdolliset lisäsijoitukset sijoitettaisiin olemassa olevien palveluntarjoajien kautta eri sijoitustuotteisiin. Tavoitteena on edistää varallisuuden kerryttämistä ja tuoda sijoittaminen kaikkien ulottuville. Valtiovarainministeriö on nimittänyt selvityshenkilön selvittämään mahdollisia toteuttamismalleja vastasyntyneiden sijoitustilille. FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi odottaa jännityksellä näillä näkymin loppukesästä tulevaa selvitystä. Hänen mukaansa sijoitustili sopisi hyvin tulevan hallituksen ohjelmaan ja demokratisoisi sijoittamista ja vastaisi kansalaiskannatukseen. FA:n Aula R
Puheet eläkeyhtiöiden määrästä otettava vakavasti – päättäjien kannasta uusia tuloksia3.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Päättäjistä 57 prosenttia pitää eläkejärjestelmän hajautettua toimeenpanoa tärkeänä. Käytännössä kysymys on siitä, montako eläkeyhtiötä tai -laitosta eläkkeitä hoitaa. Neljässä vuodessa hajautetun järjestelmän tuki on laskenut. Vuonna 2022 hajautettua järjestelmää piti erittäin tai jokseenkin tärkeänä 76 prosenttia päättäjistä. Näkemys on otettava vakavasti. Usean yhtiön toimeenpano on suomalaisen eläkejärjestelmän vahvuus, ei heikkous.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

