Digitaitoviikko 2022 kysyy: Huomioidaanko digipalvelujen kehittämisessä riittävästi arjen hyvinvointi?
”Ihmisen ei pitäisi joutua sopeutumaan teknologiaan, vaan teknologian tulisi tukea inhimillisiä tarpeita ja ominaisuuksia. Tällä hetkellä teknologian käyttö, pelit ja sosiaalisen median palvelut kilpailevat käyttäjiensä ajasta ja huomiosta ja saattavat syrjäyttää hyvinvointimme kannalta tärkeitä asioita. Tällaisia ovat esimerkiksi riittävä lepo, liikunta ja ravinto sekä sosiaalisten taitojen kehittyminen. Meidän tulisikin miettiä, miten rakennamme maailmaa, jossa teknologia ei häiritse, vaan tukee arkea, osaamista ja oppimista. Pitäisi miettiä keinoja, miten toimisimme siten, että aivomme eivät kuormittuisi jatkuvista keskeytyksistä, kiireestä ja hälystä, vaan mahdollistaisimme itsellemme enemmän työrauhaa, hallinnan tunnetta ja mahdollisuuksia uuden oppimiseen.”
Näin toteaa aivotutkija Minna Huotilainen Helsingin yliopistosta käynnissä olevalla Digitaitoviikolla.
Digitaitoviikon torstain 19.5.2022 webinaarissa keskusteltiin, kasvaako vai katoaako inhimillisyys digimaailmassa ja sopeudummeko me ihmisinä digimaailmaan. Päivän keskustelussa ja puheenvuoroissa pohdittiin, miten inhimillisyyttä voidaan digissä edistää ja miten digiosaaminen lisää digisivistystä ja vuorovaikutusta.
Digitaitoviikon paneelikeskustelijat nyrkkeilijä Elina Gustafsson, Haagan seurakunnan kirkkoherra Mari Mattsson, sosiaalipsykologi Suvi Uski ja Aalto-yliopiston professori Janne Lindqvist korostavat, että sosiaalisessa mediassa toimimisessa tarvitaan aitoa ihmisen ja inhimillisen kokemuksen ymmärtämistä ja esiintuomista. Vain olemalla aito oma itsensä ja laittamalla itsensä likoon voi tavoittaa toisen ihmisen ja hänen kokemusmaailmansa. Samalla verkko on myös monelle täynnä vaaroja: kykymme suojata lapsia ja muita heikommassa asemassa olevia verkon vaaroilta on edelleen kovin heikko.
Inhimillisen digimaailman kehittäminen vaatii myös digipalvelujen kehittäjiltä uutta ajattelua. Palvelujen suunnittelussa pitää ymmärtää ihmistä ja ihmisen psykologiaa sekä sitä, miten ihminen ja teknologia toimivat parhaiten yhteen. Digi mahdollistaa palvelujen kehittämisen ihan uudelle tasolle, jos osaamme hyödyntää verkon ja tekoälyn mahdollisuuksia. Voisiko esimerkiksi tietokone suunnitella tulevaisuudessa digitaalisen palvelun käyttöliittymän siten, että se toimisi ihmiselle paremmin kuin ihmisen suunnittelema käyttöliittymä, kysyvät päivän keskustelijat.
Katso Digitaitoviikon torstain 19.5.2022 lähetyksen kooste >>
Päivän tallenne julkaistaan kokonaisuudessaan 20.5.2022.
Digitaitoviikko jatkuu perjantaina 20.5.2022 klo 9.00 jolloin webinaarin teemana on ”Digiosaaminen on kilpailukyvyn perusta”
Onko digiosaamisen kehittäminen johdon agendalla? Mihin asioihin johdon tulisi organisaatioissa panostaa, jotta digiosaaminen ylläpitäisi kilpailukykyä Suomessa nyt ja tulevaisuudessa? Entä mitä tämä vaatii organisaatioiden johdolta ja onko siihen nykyisellään resursseja ja osaamista?
Mukana keskustelemassa ovat mm. Sitran vanhempi neuvonantaja Tapio Huttula, muutosagentti Aku Varamäki, Helsingin yliopiston kognitiotutkija Anna-Mari Rusanen ja Chief Sales Marketing Officer Minna Ruusuvuori.
Tule mukaan kuulolle: https://www.mediaserver.fi/live/digitaitoviikko2022
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Digi- ja väestötietovirasto
Digi- ja väestötietovirasto edistää yhteiskunnan digitalisaatiota, turvaa tietojen saatavuutta ja tarjoaa palveluja asiakkaiden elämäntapahtumiin.
Digi- ja väestötietovirasto huolehtii yhteiskunnan perustana olevan väestötietojärjestelmän ylläpidosta ja yhteiskunnan digitalisaatiosta. Viraston tehtäviä ovat mm. siviilivihkimiset, nimen- ja osoitteenmuutokset, holhous- ja edunvalvonta-asiat, väestötietojärjestelmän ylläpito, sähköisen identiteetin ratkaisujen kehittäminen sekä keskitettyjen sähköisen asioinnin tukipalvelujen kehittäminen ja ylläpito. Tällaisia sähköisen asioinnin tukipalveluja ovat mm. Suomi.fi-verkkopalvelu, sähköiset viranomaisviestit (Suomi.fi-viestit) sekä valtuuttaminen toisen puolesta asiointiin (Suomi.fi-valtuudet). Virasto myös vastaa kansallisen palveluarkkitehtuurin toteutuksesta.
Vuonna 2020 perustettu Digi- ja väestötietovirasto toimii valtiovarainministeriön hallinnonalalla. Virasto syntyi, kun Väestörekisterikeskus ja maistraatit yhdistyivät 1.1.2020.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto
Medborgarrådgivningen upphör och Rådgivning om Suomi.fi-tjänster fortsätter31.12.2025 11:38:13 EET | Pressmeddelande
Den allmänna rådgivningen om offentliga tjänster som Medborgarrådgivningen erbjuder upphör den 1.1.2026. Rådgivningen fortsätter i en förnyad form som Rådgivning om Suomi.fi-tjänster.
Kansalaisneuvonta päättyy ja Suomi.fi-palvelujen neuvonta jatkuu31.12.2025 11:38:13 EET | Tiedote
Kansalaisneuvonnan julkisten palveluiden yleisneuvonta päättyy 1.1.2026. Neuvontatyö jatkuu uudistetussa muodossa Suomi.fi-palvelujen neuvontana.
Datautbytet om flyttningar mellan Finland och Estland har inletts – 13 266 personer har adress i båda länderna17.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Det automatiska datautbytet om personer som flyttar mellan Finland och Estland inleddes den 2 december 2025. När någon flyttar från det ena landet till det andra meddelar inflyttningsstaten detta till utflyttningsstaten, som då i sitt eget befolkningsregister antecknar personen som utflyttad. Då upphör personens adress och hemkommun i utflyttningsstaten.
Suomen ja Viron välinen muuttotietojen vaihto käynnistyi – 13 266 henkilöllä osoite kahdessa maassa17.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen ja Viron välillä muuttavien henkilöiden muuttotietojen automaattinen vaihto käynnistyi 2.12.2025. Henkilön muuttaessa asumaan toiseen maahan tulovaltio ilmoittaa tästä muuttajan lähtövaltiolle, joka merkitsee henkilön väestörekisterissä maasta muuttaneeksi. Tällöin muuttajan osoite ja kotikunta lähtövaltiossa lakkaa olemasta voimassa.
Exchange of migration data between Finland and Estonia begins – 13 266 persons have an address in both countries17.12.2025 08:00:00 EET | Press release
Automatic exchange of migration data for people who move between Finland and Estonia began on 2 December 2025. When someone moves to the other country, the country of entry reports this to the country of origin, who then registers them as an emigrant. This marks their address and municipality of residence as expired in the country of origin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
