Digitalisaatio uhkaa laittaa Jyväskylän alueen suuryritykset polvilleen
Selviytyäkseen kilpailussa suuret yritykset tarvitsevat uudenlaisia avainkyvykkyyksiä ja halua pyrkiä laajentamaan toimintaansa alueelle, joissa heillä ei ole nykyisellään osaamista. Suuryritysten johdossa ei ole kuitenkaan riittävästi teknologiaosaajia, jotka ymmärtävät ohjelmistojen ja datan vaikutuksen liiketoimintaan. Ohjelmistot ja data mahdollistavat uusien liiketoimintamahdollisuuksien löytämisen alueilta, joissa sitä ei aiemmin ollut. Suuryritysten pitää myös uskaltaa laittaa panostuksia tulevaisuuden liiketoimintamallin etsimiseen jopa olemassaolevan liiketoiminnan kustannuksella. Eletään harhakuvitelmassa, että tämä voitaisiin tehdä yksittäisten T&K-projektien kautta. Vaadittavan muutoksen laajuus ja nopeus on vastoin perinteistä suunnitelmiin pohjautuvaa yrityskulttuuria ja nykyisten johtoportaiden on siten vaikea sitä hyväksyä.
Jyväskylän yliopistossa 18.11.–20.11.2019 järjestettävillä ohjelmistoliiketoimintaan keskittyvässä kansainvälisessä ICSOB-konferenssissa ovat digitalisaation monet teemat kattavasti esillä. Yksi konferenssin avainpuhujista on professori Jan Bosch Chalmsersin yliopistosta Göterborgista. Professori Bosch puhuu suuryritysten digitalisaatiohaasteista puheessaan maanantaina 18.11.2019 klo 13:30.
Lisätietoja:
Dekaani Pasi Tyrväinen, informaatioteknologian tiedekunta
040 540 8646, pasi.tyrvainen@jyu.fi
Professori Pekka Abrahamsson, informaatioteknologian tiedekunta
040 541 5929, pekka.abrahamsson@jyu.fi
International Conference on Software Business (ICSOB) sai alkunsa Jyväskylästä vuonna 2010 dekaani Pasi Tyrväisen toimesta. Nyt konferenssi järjestetään 10. kerran ja se kerää vuosittain yhteen laajalti ohjelmistoliiketoiminnan ammattilaisia yrityksistä ja yliopistoista. Lisätietoja konferenssista ja ohjelmasta www.icsob.org. ICSOB 2019 järjestetään Mattilanniemi 2, Agorassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Kirke Hassinen, viestinta@jyu.fi, +358 40 024 7458
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Ionien kierrätys avaa tien raskaimpien alkuaineiden tutkimukseen27.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskuksen (CERN) ISOLDE-laitoksen tutkijat ovat kehittäneet sähköstaattisen loukun ja lasereiden yhdistelmään perustuvan mittausmenetelmän, mikä voi auttaa selvittämään harvinaisimpien ja vähiten tunnettujen alkuaineiden kemiallisia ominaisuuksia. Myös Jyväskylän yliopiston fysiikan laitoksen tutkija Mikael Reponen on ollut mukana laitteiston valmistelussa.
Arto Hautala on Jyväskylän yliopiston uusi ja Suomen ainoa fysioterapian professori27.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Arto Hautala aloitti 1.11.2025 fysioterapian ja kuntoutuksen professorina Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa. Professuuri on tällä hetkellä alan ainoa Suomessa.Julkaistu 26.11.2025
Kiertotalous varmistaa kriittisten metallien saatavuuden – Tutkijoiden video kertoo, kuinka jätteestä syntyy seuraavan sukupolven materiaaleja26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Kiertotalous tarjoaa ratkaisuja kriittisten metallien saatavuuden turvaamiseen. Uudella videolla Jyväskylän ja Turun yliopiston asiantuntijat kertovat, miten teollisuuden jäte- ja sivuvirroista voidaan kierrättää arvokkaita metalleja hyödyntämällä innovatiivista 3D-filtteriteknologiaa sekä yhdisteitä, joita käytetään talteenotossa ja uusien materiaalien valmistuksessa.
Väitös: Yhteisöohjautuvuus mahdollistaa tiimin joustavan toiminnan yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi (Keronen)26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Yhteisöohjautuvuudella voidaan tukea työntekijöiden motivaatiota ja hyvinvointia sekä organisaation tavoitteita kestävällä tavalla. Tämä edellyttää yksilöiden aloitteellisuutta ja aktiivisuutta sekä yhteisöllisiä työn tekemisen tapoja. Jyväskylän yliopistossa tarkastettavassa väitöskirjassa avataan, miten yhteisöohjautuvuus rakentuu työntekijöiden välillä ja miten yhteisöohjautuvuutta tuetaan työssä tapahtuvissa oppimistilanteissa lähijohtamisen keinoin.
Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailun voittajat on julkaistu25.11.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailu on päättynyt, ja voittajat on julkistettu Jyväskylän kirjamessuilla. Määräaikaan mennessä saimme aivan loistavia nuorten kirjoituksia sekä 13–16-vuotiaiden että 17–20-vuotiaiden sarjaan. Tavoitteena oli saada mielenkiintoisia kirjoitelmia teemalla “tarinoita nuorilta nuorille” ja siinä onnistuimme kirjoituskilpailun myötä mainiosti. VoiceBooks -kustantamo on tehnyt voittajateoksista äänikirjat ja ne ovat kuunneltavissa LoadMyBook-äänikirjasovelluksen kautta Jyväskylän yliopiston hallinnoimassa Peda.net-ympäristössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
