Dinosaurukset valtaavat Tampere-talon – koko perheen kesänäyttely avautuu heinäkuussa

Koko perheelle suunnattu Dinosaurukset-kesänäyttely sisältää parikymmentä liikkuvaa ja ääntelevää dinosaurushahmoa, jotka on valmistettu esihistoriallisten esikuviensa näköisiksi ja kokoisiksi pienintä yksityiskohtaa myöten. Mukana ovat dinosaurusten kuningas tyrannosaurus rex, jättimäinen diplodocus, lentolisko pteranodon, viekas velociraptor sekä monet muut vanhat ja uudet tuttavuudet.
Näyttelyn takana on eurooppalainen World Touring Exhibitions -näyttelyjärjestäjä, jonka Tähtien sota -keräilyesineitä sisältävä Unofficial Galaxies -näyttely toi Tampere-taloon 30 000 vierailijaa kesällä 2022. Korkeatasoista animatroniikkaa hyödyntävä dinosaurusnäyttely on valmistettu Italiassa, jossa sen on nähnyt yli miljoona vierailijaa. Kansainvälisellä Dinosaur Invasion -nimellä kiertänyt näyttely sai suuren suosion Roomassa, Milanossa, Napolissa ja Firenzessä. Ennen Tampereelle tuloa näyttely on esillä Sveitsissä.
”Kävimme alkuvuodesta Sveitsin Baselissa tutustumassa näyttelyyn, ja innostuimme valtavasti sen monista mahdollisuuksista. Tampere-taloon rakentuu visuaalisesti vaikuttava dinosaurusten valtakunta. Odotamme näyttelylle suosiota etenkin perhelomailijoiden keskuudessa. Tampere on vetovoimainen matkailukaupunki, ja Dinosaurukset-näyttely tukee hyvin kesäkauden muuta kulttuuri- ja viihdetarjontaa”, näyttelyn tuottaja Antti Oksa kertoo.
Jännittävä aikamatka
Dinosaurukset-kesänäyttely raottaa salaperäisyyden saniaisverhoa ja kurkistaa hurjien hirmuliskojen ja kekseliäiden kasvissyöjien asuttamiin valtakuntiin mesotsooisella maailmankaudella. Tutustumiskierros alkaa triaskaudelta noin 230 miljoonan vuoden takaa ja kulkee jurakauden halki aina myöhäiselle liitukaudelle noin 65 miljoonan vuoden taakse, jolloin dinosaurusten aika päättyi.
Sorsapuistosalin näyttävät lavastukset kuljettavat vierailijat keskelle vehreitä viidakkomaisemia. Dinosaurukset-näyttelyn suunnittelee näyttelyarkkitehti Taina Väisänen, joka on vastannut myös Muumimuseon näyttelyiden ja Tampere-talon aiempien kesänäyttelyiden suunnittelusta. Valosuunnittelusta vastaa Ville Syrjä. Immersiivisellä kierroksella vierailijat voivat uppoutua uusinta teknologiaa ja tutkittua tietoa sisältäviin VR-maailmoihin, jotka saavat dinosaurukset ja niiden elinympäristöt heräämään henkiin hauskalla ja opettavaisella tavalla.
Perheen pienimmille paleontologeille näyttely sisältää toiminnallisia puuhapaikkoja, joissa lapset voivat muun muassa kaivaa hiekan peitosta fossiileja. Näyttelyvieraat pääsevät nauttimaan virvokkeita tunnelmallisessa Dino Café -teemakahvilassa, ja yhteinen kesäpäivä huipentuu Dino Shop -puodissa, jossa on myynnissä dinosaurusaiheisia leluja, pelejä ja tuotteita moneen makuun.
Ennakkolipulla jonojen ohi
Dinosaurukset-kesänäyttely sopii koko perheelle, mutta hurjat dinosaurushahmot saattavat tuntua nuorimmista vierailijoista jännittäviltä. Virtuaalitodellisuuspisteitä suositellaan yli 6-vuotiaille lapsille. Näyttelyn kiertämiseen kannattaa varata aikaa ainakin tunti, mutta dinosaurusten maailmaan ja virtuaalitodellisuuteen tutustumiseen saa helposti kulumaan kauemminkin.
Näyttely on esillä Tampere-talon Sorsapuistosalissa 1.7.–13.8.2023. Näyttely on avoinna tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 9–17, torstaisin klo 9–19, perjantaisin klo 9–17 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin klo 10–17. Maanantaisin näyttely on suljettu. Lipunmyynti loppuu tuntia ennen sulkemisaikaa.
Näyttelyn sisäänpääsymaksu on aikuisilta alkaen 20 euroa ja opiskelijoilta, eläkeläisiltä, työttömiltä sekä 2–16-vuotiailta lapsilta alkaen 18 euroa. Myynnissä on myös 65 euron hintainen perhelippu, jolla sisään pääsee kaksi aikuista ja kahdesta neljään lasta. Alle 2-vuotiailla on näyttelyyn ilmainen sisäänpääsy. Näyttelyn liput ovat nyt myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa.
”Suosittelen ostamaan näyttelyn liput ennakkoon verkosta. Näin välttää jonotuksen paikan päällä Tampere-talossa. Näyttely on esteetön ja palvelee myös kansainvälisiä vierailijoita, sillä näyttelyn sisällöt ovat tarjolla suomeksi ja englanniksi ja dinosaurukset kiinnostavat joka kulttuurissa”, Oksa vinkkaa.
Lisätiedot
Antti Oksa
Tuottaja
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4960
antti.oksa@tampere-talo.fi
Median haastattelupyynnöt ja liput
Elsa Vähänen
Viestinnän asiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat






Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tuulensuun Palatsin syksy täyttyy ikonisesta musiikista, kauhusta ja stand upista9.5.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tuulensuun Palatsin syksyn 2025 ohjelmisto on täydentynyt. Historiallisessa miljöössä ihastuttaa erilaiset musiikkishow’t, jotka tributoivat ABBAN, Queenin ja muiden musiikin kuningattarien ja kuningasten tuotantoa, sekä suositut Murhamysteerit tekevät paluun. Kolme hilpeää stand up -iltaa naurattaa syksyn illoissa ja Suomen suosituin halloween-spektaakkeli Horror and Tease Burlesque Show tarjoilee burlesqueta yhdistettynä kauhuun. Tapahtumien liput ovat nyt myynnissä.
Tampereen Kirjafestarit 2025 panostaa entistäkin laajempaan ohjelmatarjontaan – Festareilla kuluvan kirjavuoden kiinnostavimpien ilmiöiden lisäksi myös Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit6.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
29.-30. marraskuuta järjestettävät Tampereen Kirjafestarit 2025 tarjoaa tänä vuonna viikonlopun aikana yhdellä lipulla kolme kiinnostavaa messutapahtumaa. Vuoden kärkikirjailijoista ja -kirjoista koostuva kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja Aamulehden Tulenkantaja-palkintoehdokkaiden ja voittajan sekä tuoreiden Finlandia-voittajien esittelyt ja haastattelut. Nyt mukana ovat ensimmäistä kertaa myös Tampereen Antikvaariset Festarit ja laajat äänilevyihin ja audiotuotantoon keskittyvät Tampereen Levyfestarit.
Tähtikadun äänestys on alkanut - Ehdota oma suosikkisi24.4.2025 12:38:08 EEST | Tiedote
Tampereen Tähtikatu, Walk of Fame Finland, saa jälleen uudet tähtensä, ja yleisö voi ehdottaa omia suosikkejaan verkkolomakkeella 24.4.–18.5.2025. Manserockin synnyinsijoille avattu Tähtikatu juhlistaa keskeisiä kotimaisen ja kansainvälisen musiikkialan toimijoita.
Tuhat tekoa, jotka merkitsevät – Tampere-talo mukana Commu-sovelluksen ruoka-aputapahtumassa15.4.2025 08:25:58 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konserni osallistuu lauantaina 10.5. järjestettävään #1000tekoa-ruoka-aputapahtumaan, jonka tavoitteena on tarjota konkreettista apua ja vahvistaa yhteisöllisyyttä. Tapahtuman järjestää auttamisen sovellus Commu, ja sen toteutus perustuu laajaan yhteistyöhön yritysten, järjestöjen ja vapaaehtoisten kesken.
Tuulensuun Palatsi valittiin Suomen parhaaksi pieneksi tapahtumapaikaksi – asiakaspalaute ratkaisi voiton11.4.2025 11:58:36 EEST | Tiedote
Tampereella sijaitseva Tuulensuun Palatsi on voittanut valtakunnallisen Evento Awards -kilpailun pienten tapahtumapaikkojen sarjan. Voittajat julkistettiin torstaina 10. huhtikuuta Helsingin Olympiastadionilla järjestetyssä palkintogaalassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme