Bazar Kustannus

Dion odotettu omaelämäkerta kertoo arvostetun hevimusiikin vaikuttajan värikkään tarinan

Jaa
Tänään suomeksi ilmestyvä tietokirja Rainbow in the Dark: omaelämäkerta kokoaa kaikkien aikojen hevirokkikukoksi tituleeratun Ronnie James Dion vaiheet lapsuudesta lauluntekijäksi ja yhdeksi pitkäaikaisimmista metallimusiikin laulajista.

Ronnie James Giovanni Padanova (1942–2010) eli Dio nousi kuuluisuuteen liityttyään Ritchie Blackmoren johtamaan Rainbow-yhtyeeseen 1970-luvun puolivälissä. Vuonna 1979 Diosta tuli Black Sabbathin solisti Ozzy Osbournen lähdettyä bändistä, ja vuonna 1982 hän perusti omaa nimeään kantavan yhtyeen Dio.

Omaelämäkerrassaan Dio kuvaa kehitystään tavallisen keskiluokkaisen perheen levottomasta pojasta kolmen legendaarisen yhtyeen ylistetyksi laulajaksi ja niitä ihmisiä, jotka mahdollistivat sen. Dio muistelee lämmöllä muun muassa lapsuudenystäviään, jotka auttoivat hänet alkuun musiikin saralla sekä Ritchie Blackmorea, jonka kanssa työskentely oli vaikeaa mutta hedelmällistä. Mukana muistoissa on myös Tony Iommi, jonka kohtaaminen nosti Dion aivan uudelle suosion tasolle, sekä vaimo ja manageri Wendy Dio, jonka tasapainottavan vaikutuksen ansiosta hänen onnistui nousta suosionsa huipulle oman bändinsä johtajana.

Ronnie James Dio aloitti itse elämäkertansa kirjoittamisen, mutta menehtyi vuonna 2010 syöpään. Kirjoitustyön saattoivat loppuun Wendy Dio ja tunnettu rockkirjailija Mick Wall, joka oli Dion hyvä ystävä kolmen vuosikymmenen ajan.

Mick Wall, Wendy Dio ja Ronnie James Dio: Rainbow in the Dark: omaelämäkerta
Alkuteos Rainbow in The Dark | Suomentanut Sirpa Parviainen
Saatavana painettuna kirjana, e- ja äänikirjana

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Arvostelukappaleet: viestintäpäällikkö Minttu Nikkilä, minttu@bazarkustannus.fi, 040 736 1313

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Bazar Kustannus
Bazar Kustannus
Lönnrotinkatu 18
00120 Helsinki

http://www.bazarkustannus.fi

Bazar ­– Parasta lukemista

Bazar Kustannus on vuonna 2002 perustettu yleiskustantamo, joka on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä. Bazar julkaisee vuosittain noin 60 uutta kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Bazar Kustannus

Matti Laineen Kovaset-trillerisarjasta tv-sarja – optio myyty Yellow Film & TV:lle28.5.2025 12:49:03 EEST | Tiedote

Pitkän uran dekkaristina ja käsikirjoittajana tehneen Matti Laineen trilleri Isänsä tytär (Bazar Kustannus) ilmestyi helmikuussa 2025 ja nousi nopeasti myyntilistojen kärkeen sekä suomalaisten rikoskirjallisuuden ystävien suosikiksi. Teos aloittaa kolmiosaisen Kovaset-sarjan, josta suunnitellaan nyt kansainvälistä televisiosarjaa. Yellow Film & TV Oy on ostanut koko sarjan tv-optio-oikeudet, ja suunnitteilla on laadukas kansainvälisenä yhteistuotantona toteutettava rikossarja, joka ammentaa Matti Laineen tiivistunnelmaisista ja ajankohtaisista rikosromaaneista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye