DNA Espoon kaupungin pääasialliseksi tietoliikennepalveluiden toimittajaksi
12.7.2021 10:00:06 EEST | DNA Oyj | Tiedote

Nyt tehdyn sopimuksen mukaan DNA:n ja Espoon kaupungin yhteistyö laajenee sisältämään tietoliikennelaitteiden ja liittymien ohella yhdessä sovitun palveluhallintamallin. Palveluhallinnassaan DNA panostaa erityisesti proaktiiviseen toimintaan, omien palveluiden jatkuvaan parantamiseen ja Espoon kaupungin liiketoiminnan kehityksen tukemiseen.
DNA on toiminut Espoon kaupungin tietoliikepalvelujen toimittajana jo yli kymmenen vuoden ajan, ja uudessa sopimuksessa on kyse yhteistyön laajenemisesta ja syvenemisestä.
"Espoon kaupunki on tärkeä asiakkaamme, ja olemme iloisia yhteistyön laajenemisesta. Espoossa on myös paljon hyvää tietoliikenteen osaamista ja tässä projektissa tärkeää asiantuntemusta", toteaa DNA:n myyntijohtaja Kenneth Grönroos.
Smart City Espoo perustuu ensiluokkaisiin palveluihin ja palvelunhallintaan
Espoon kaupunki odottaa DNA:lta kuten muiltakin toimittajilta oma-aloitteista toiminnan ja palveluiden kehittämistä sekä asiakaslähtöisyyttä.
"Kilpailutuksen tavoitteena on saada merkittävää parannusta palveluiden laatuun sekä toteutustapaan hyödyntäen muun muassa viimeisimpiä teknologioita, työkaluja ja automatisointia. Toimittajan proaktiivisuus sekä kyky tehdä laadukkaita ja hyvin valmisteltuja kehitysehdotuksia tulevat olemaan tärkeimpiä vaatimuksia yhteistyölle", toteaa Espoon kaupungin tietohallintopäällikkö Pauli Sinivuori.
Sopimuksen myötä DNA toimittaa Espoon kaupungille muun muassa verkon valvonnan - ja hallinnan palveluita, tietoliikennelaitteiden huoltopalveluita, lisää tietoliikenneyhteyksiä, verkon turvallisuusteknologiaa, laitetilojen huolto- ja tietoliikenteen asiantuntijapalveluita. DNA myös rakentaa kuituinfrastruktuuria, minkä lisäksi palveluiden tarvittavaksi kehittämiseksi käynnistetään yhteinen projekti.
Sopimus on voimassa toistaiseksi.
Lisätietoja medialle:
Kenneth Grönroos, myyntijohtaja, DNA Oyj, puh. 044 044 2617, kenneth.gronroos@dna.fi
Pauli Sinivuori, tietohallintopäällikkö, Espoon kaupunki, pauli.sinivuori(a)espoo.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2020 liikevaihtomme oli 934 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Jatkossa DNA:n asiakkaat voivat maksaa laitehankinnat korottomasti ja kuluttomasti Klarnalla3.11.2026 08:45:00 EET | Tiedote
DNA uudistaa laitehankintojen maksuaikaratkaisuaan marraskuussa. Asiakkaat voivat jatkossakin hankkia DNA:lta esimerkiksi älypuhelimia, tabletteja ja muita laitteita jopa kolmen vuoden korottomalla ja kuluttomalla maksuajalla. Muutoksen jälkeen kuluttajaluoton myöntää Klarna, ja DNA maksaa luoton korot ja kulut asiakkaan puolesta.
DNA customers will be able to pay for device purchases interest-free and without fees through Klarna3.11.2026 08:45:00 EET | Press release
DNA will update its payment solution for device purchases in November. Customers will continue to be able to purchase smartphones, tablets and other devices from DNA with an interest-free and fee-free payment period of up to three years. Going forward, the consumer credit will be provided by Klarna, while DNA will cover the interest and fees on behalf of the customer.
Tutkimus: Suomen yrityksissä koetaan Ruotsia vahvempaa valmiutta digitaalisiin häiriöihin, tekoälyuhkiin varautumisessa isoja puutteita2.11.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Osana Telenor-konsernin vuosittaista Nordic Digital Security -raporttia toteutettu Pohjoismainen tietoturvatutkimus 2026 osoittaa, että suomalaisorganisaatioiden koettu valmius digitaalisiin häiriöihin on pohjoismaisen vertailun kärkeä. Suomessa 56 prosenttia vastaajista katsoo organisaationsa olevan hyvin valmistautunut ylläpitämään kriittisiä toimintojaan vakavan digitaalisen häiriön aikana, kun Ruotsissa osuus on 47 prosenttia. Myös tekoälyä hyödyntäviin kyberuhkiin varautuminen sekä turvallisuuden painoarvo hankinnoissa korostuvat Suomessa Ruotsia enemmän. Koko Pohjolassa kuitenkin vain noin joka kymmenes arvioi organisaationsa olevan täysin valmis vastaamaan tekoälyavusteisiin kyberuhkiin. DNA on osa tutkimuksen tilannutta Telenor-konsernia.
DNA:n lokakuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet2.11.2026 08:00:00 EET | Tiedote
DNA:n lokakuun myydyimpien puhelinten listalla näkyi yhä vahvasti syyskuun iPhone 18 Pro -mallien lanseeraus. Samsungin puhelimet veivät kuitenkin kuluttaja-asiakkaiden myydyimpien listan kaksi kärkipaikkaa, kun taas yritysasiakkailla iPhone 18 Pro nousi ensimmäiselle sijalle. Käytetyissä puhelimissa Applen suosio jatkui vahvana, ja älykelloissa puolestaan lasten kellopuhelimet veivät kärkisijat.
Kysely paljastaa karun tuloksen suomalaisten perhesuhteista ja älypuhelimista – alle 45-vuotiaat korostuvat29.10.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Lähes puolet suomalaisista kokee, että älypuhelimet haittaavat heidän perhesuhteitaan. Tätä mieltä on 46 prosenttia vastaajista DNA:n vuosittain teettämässä Digitaalinen elämä -kyselytutkimuksessa. Erityisesti 25–54-vuotiaat ja lapsiperheet kokevat älypuhelinten häiritsevän perhesuhteitaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
