DNA Oyj

DNA ja Vanhustyön keskusliitto laajaan yhteistyöhön ikäihmisten digiosaamisen edistämiseksi

Jaa
DNA:n ja Vanhustyön keskusliiton (VTKL) viime vuonna alkanut yhteistyö syvenee SeniorSurf-toiminnan pääyritysyhteistyökumppanuudeksi. SeniorSurf on VTKL:n toiminto, joka keskittyy ikäihmisten digitaalisten valmiuksien edistämiseen ja koordinoi VTKL:n uuden etäopastuspalvelun toimintaa.
Uusi etäopastuspalvelu tarjoaa ikäihmisille digitukea ihmislähtöisesti ja rauhalliseen tahtiin.
Uusi etäopastuspalvelu tarjoaa ikäihmisille digitukea ihmislähtöisesti ja rauhalliseen tahtiin.

Tänään avautuvan etäopastuspalvelun päätavoite on ikäihmisten digiosallisuuden tukeminen. Palvelun vertaisneuvojilla on valmiudet auttaa asiakkaitaan mitä moninaisemmissa kysymyksissä. Tukea tarjotaan rauhalliseen tahtiin, ja neuvojilla on mahdollisuus ohjata asiakas tarvittaessa myös kasvokkain tapahtuvaan lähiopastukseen.  

Digiosaamisen puute altistaa syrjäytymiselle

Digitaaliset valmiudet ovat yhteiskunnassamme lähes välttämättömät myös senioreille, jotta jokapäiväinen asiointi ja tiedonsaanti sujuvat. Digitaalinen osattomuus puolestaan altistaa yksinäisyyden kokemuksille ja on pahimmillaan syrjäyttävää.

DNA on tutkinut suomalaisten kokemuksia digitaalisesta yhdenvertaisuudesta kyselytutkimuksin ensimmäisen kerran vuonna 2019. Vuoden 2022 tutkimuksen mukaan suomalaiset pitävät suurina eriarvoistumisen riskeinä laitteiden ja käyttötaidon puuttumista sekä vähävaraisuutta*).

”Haluamme tehdä voitavamme kaikkien kansalaisten digiosallisuuden tukemiseksi ja sen esteiden poistamiseksi. Yhteistyö Vanhustyön keskusliiton kanssa on tässä yksi tärkeä keino. Tutkimustuloksemme osoittavat, että todella monella on lähipiirissään joku, joka on jäänyt digitalisoitumisen myötä palveluiden ulkopuolelle. Usein ulkopuolelle jäämisen syynä on nimenomaan osaamisen puute”, sanoo DNA:n viestinnästä ja vastuullisuudesta vastaava johtaja Vilhelmiina Wahlbeck

Uusi etäopastuspalvelu vastaa suureen tarpeeseen

Digitaalisen yhdenvertaisuuden vuoden 2022 tutkimuksen vastaajista noin joka neljäs on sitä mieltä, ettei tarjolla ole riittävästi opastusta digilaitteiden ja -palveluiden käyttöön. Tätä mieltä olevien määrä kasvaa vanhemmissa ikäryhmissä, ja aivan erityisesti digiopastukseen kaivataan ihmislähtöisempää lähestymistä*).

VTKL:n uusi etäopastuspalvelu vastaa juuri näihin tarpeisiin erinomaisesti.

”Haluamme, että mahdollisimman monella seniorilla on mahdollisuus saada rauhallista apua ja opastusta maksutta digilaitteidensa käyttöön”, sanoo VTKL:n johtava asiantuntija Tiina Etelämäki.

Vuoden 2022 tutkimuksesta ilmenee myös, ettei kiinnostus digitaalisia laitteita ja palveluita kohtaan vähene iän myötä: tutkimukseen osallistuneista yli 75-vuotiaista 73 prosenttia kertoo olevansa kiinnostunut uusista laitteista ja 75 prosenttia uusista palveluista.

“Moni seniori pärjää digilaitteensa kanssa paremmin kuin uskookaan, mutta omaa osaamista vähätellään. Silti pitää muistaa, että toiset tarvitsevat apua enemmän ja aina on ihmisiä, jotka eivät digilaitteita osaa”, Tiina Etelämäki sanoo.  

Yhteistyö jatkuu myös muiden kumppaneiden kanssa

DNA jatkaa digitaalisen yhdenvertaisuuden yhteistyötä myös muiden pitkäaikaisten kumppaneidensa SOS-Lapsikylän, Suojellaan Lapsia ry:n, Hope ry:n, Plan International Suomen ja HelsinkiMission kanssa.

SOS-Lapsikylän tuki kohdistuu Apuu-chatiin, joka mahdollistaa sen, että kouluikäinen lapsi voi hakea lastensuojelun ammattilaisilta apua omaehtoisesti ilman, että hän tarvitsisi siihen kenenkään aikuisen apua.

Suojellaan Lapsia ry:n kanssa DNA toimii lasten ja nuorten nettiturvan taitojen edistämiseksi. Vahvasti verkostoitunut järjestö tuottaa muun muassa vuorovaikutteisia verkkotyöpajoja ja helposti omaksuttavia materiaaleja työkaluiksi opastaa lasta digimaailmaan turvallisesti.

Hope ry:lle DNA lahjoittaa vuosittain satoja älylaitteita, jotta se jakaa ne valitsemilleen vähävaraisille asiakasperheille.    

Plan International Suomen kanssa DNA työskentelee yhdessä maahanmuuttajanuorten digitaalisten työelämätaitojen kohentamiseksi. Tänä vuonna yhteistyö keskittyy erityisesti maahanmuuttajatyttöihin.  

HelsinkiMissiolle annettava tuki kohdistuu digipalveluiden tarjoamiseen ikäihmisen kotona. Lisäksi DNA tukee toimintaa erilaisin laitelahjoituksin.

Lisätietoja medialle

*) DNA:n digitaalisen yhdenvertaisuuden tutkimus v. 2022: https://corporate.dna.fi/tutkimukset-digitaalinen-yhdenvertaisuus-22

Uudesta etäopastuspalvelusta: www.seniorsurf.fi

Viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Vilhelmiina Wahlbeck, DNA Oyj, puh. 044 040 1671, vilhelmiina.wahlbeck@dna.fi

Johtava asiantuntija Tiina Etelämäki, SeniorSurf-toiminta, Vanhustyön keskusliitto ry, puh. 050 343 5955, tiina.etelamaki@vtkl.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Vanhustyön keskusliitto (VTKL) edistää iäkkäiden ihmisten hyvää ja turvallista arkea monin eri tavoin. VTKL toimii asiantuntijana ja kehittäjänä, tukee ja verkostoi vanhuusalan toimijoita sekä vahvistaa ikäymmärrystä useilla eri foorumeilla. VTKL:n SeniorSurf-toiminta vahvistaa seniorien digiosallisuutta ja tukee digitukitoimintaa valtakunnallisesti. Katso lisää www.seniorsurf.fi ja www.vtkl.fi

Kuvat

Uusi etäopastuspalvelu tarjoaa ikäihmisille digitukea ihmislähtöisesti ja rauhalliseen tahtiin.
Uusi etäopastuspalvelu tarjoaa ikäihmisille digitukea ihmislähtöisesti ja rauhalliseen tahtiin.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö.  Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

DNA ja KAJ yllättivät ikonisella musiikkiesityksellä Sibelius-monumentilla – katso tallenne8.12.2025 11:23:34 EET | Tiedote

Suomalaisen musiikin päivän ja Jean Sibeliuksen syntymäpäivän kunniaksi Helsingin Töölössä Sibelius-monumentin äärellä koettiin tänä aamuna 8.12. ainutlaatuinen ja näyttävä esiintyminen. Suosittu KAJ-yhtye esitti yllätyksenä oman, vaikuttavan tulkintansa suomalaisten rakastamasta Finlandia-hymnistä yhdessä Vaskivuoren lukion 35-henkisen kamarikuoron kanssa. Version tuottajana toimi Jean Sibeliuksen tyttärentyttärenpoika.

DNA and KAJ surprised with an iconic musical performance at the Sibelius Monument – Watch the recording8.12.2025 11:23:34 EET | Press release

To celebrate Finnish Music Day and Jean Sibelius’s birthday, an extraordinary and visually striking performance took place this morning, December 8, at the Sibelius Monument in Töölö, Helsinki. The popular band KAJ delivered a surprise rendition of the beloved Finlandia hymn together with the 35-member chamber choir from Vaskivuori Upper Secondary School. The version was produced by Jean Sibelius’s great-grandson.

DNA:n marraskuun 2025 myydyimmät puhelimet ja älykellot1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Black Friday ja siihen liittyvät tarjoukset korostuivat DNA:n marraskuun myydyimpien puhelinten listalla. Ostetuimpia laitteita olivat Applen iPhonet sekä Samsungin Galaxy-puhelimet. Kuluttaja-asiakkaissa Applen iPhone 15 5G nappasi ykköspaikan, kun taas iPhone 17 Pro Max 5G nousi yritysasiakkaiden marraskuun myyntilistan kirkkaimmalle sijalle. Älykellojen osalta kysytyimpiä olivat Honorin ja Samsungin edulliset mallit ja myydyimpänä älykellona paikkansa säilytti edelleen Honor Choice Watch 2i.

DNA:n jättitilasto: Näin eri ikäryhmät 50 suurimmassa kunnassa käyttävät kännykkää20.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote

Suomalaiset kuluttavat mobiilidataa ennätysmäärin, ja esimerkiksi nuorten kännykkänetin keskikäyttö riittää jo tuntien videokatseluun päivittäin. DNA:n vertailu 50 suurimman kunnan välillä tammi–lokakuussa 2025 paljastaa yllättäviäkin eroja kuntien ja ikäryhmien välillä puhelimilla käytetyissä datamäärissä. Keskimääräisesti ykkösenä on Rovaniemi. Katso jättitilasto tiedotteen lopusta.

DNA’s Statistics: How Different Age Groups in Finland’s 50 Largest Municipalities Use Mobile Phones20.11.2025 10:30:00 EET | Press release

Finns consume mobile data at record levels, and for example, the average mobile internet use among young people already allows for hours of video viewing daily. DNA’s comparison of the 50 largest municipalities between January and October 2025 reveals surprising differences between municipalities and age groups in the amount of data used on phones. On average, Rovaniemi tops the list. Check the full statistics at the end of the release.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye