DNA järjestää yhteistyössä Pelaajat.comin kanssa e-urheiluturnauksia – viimeisin yhteistyöturnaus teki Suomen katsojaennätyksen
26.5.2021 09:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

DNA:n ja Pelaajat.comin yli vuoden jatkunut yhteistyö on mahdollistanut e-urheilun eteenpäin viennin muun muassa laadukkaiden yhteyksien ja helposti lähestyttävien sisältöjen sekä turnauksia avulla.
DNA oli mahdollistamassa viimeisintä Pelaajat.comin 12.3.2021 järjestämää Showoff-kilpapelilähetystä, joka teki Suomen e-urheilutapahtumakatsojaennätyksen keräämällä yli 36 000 yhtäaikaista katsojaa ja 700 000 näyttökertaa. Lisäksi Showoff-lähetys oli hetkellisesti yksi maailman katsotuimpia kisalähetyksiä (TOP 8) Twitch-kanavalla perjantai-iltana.
”Olemme Pelaajat.comin kanssa tehneet hienoja toimenpiteitä viedäksemme e-urheilua eteenpäin. E-urheilun kasvattaessa suosiotaan sekä kilpailun kovetessa myös hyvien yhteyksien merkitys kasvaa, sillä nopean ja toimintavarman netin ansiosta pelaajat pystyvät keskittymään itse pelaamiseen ja pelisuorituksiin. Hiljattain DNA:n kiinteä verkko saavutti markkinajohtajuuden, joka osaltaan kertoo, että DNA:n laadukkaat yhteydet valitaan myös yhä useampaan suomalaiseen kotiin”, DNA:n laajakaistaliiketoiminnan johtaja Katri Perälä kertoo.
"On ollut hienoa rakentaa ja kasvattaa suomalaista kilpapelikenttää yhdessä DNA:n kanssa jo yli vuoden ajan. Yhteistyö on sujunut hyvin ja se tulee jatkumaan entistä tiiviimmin myös tulevaisuudessa. Haluamme kiittää DNA:n ja Pelaajat.comin seuraajia mukanaolosta järjestämällä kaikille avoimen CS:GO-turnauksen kesäkuun alussa", Pelaajat.comin operatiivinen johtaja Juho Salminen kertoo.
DNA Summer Cup järjestetään 4.–6.6.2021
Pelaajat.comin Twich-kanavalla järjestetään DNA Summer Cup 4.–6.6.2021. Turnaukseen voi osallistua kaiken tasoiset joukkueet. Viisi henkiset joukkueet voivat ilmoittautua mukaan 28.5.2021 alkaen Faceit-kilpapelialustalla. Turnaus kestää koko viikonlopun ja sen pääpalkinto on 2000 €. Mikäli turnauksessa on tilaa, vapaille paikoille voi myös ilmoittautua yksinkin. Lisää tietoa ja ohjeita Pelaajat.comin sivuilta.
”Toivomme, että DNA Summer Cup houkuttelee tuttujen kasvojen lisäksi myös uusia CS:GO-pelaajia osallistumaan turnaukseen. Kyseessä on kilpapeliturnaus, johon kuka tahansa voi osallistua joko yksin tai kavereiden kanssa. Odotamme turnaukselta tiukkoja ja mielenkiintoisia otteluita sekä mahdollisesti uusia suomalaisinimiä, jotka voivat nousta parrasvaloihin Suomen CS:GO-kilpapelikentillä", Salminen avaa.
Lisätietoja medialle:
Katri Perälä, laajakaistaliiketoiminnan johtaja, DNA Oyj, puh. 044044 3594, katri.perala@dna.fi
Juho Salminen, operatiivinen johtaja, Pelaajat.com, puh. 0443678444, juho@pelaajat.com
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Pelaajat.com on Suomen suosituin e-urheilumedia. Pelaajat.com tuoteportfolioon kuuluvat muun muassa suorat suomeksi selostetut e-urheilulähetykset, podcastit, uutisoinnit omat liigat & turnaukset sekä Stream Team. Pelaajat.com on omistajiensa johtama mediayritys, jonka arvoihin kuuluvat avoimuus, yhteisöllisyys ja periksiantamattomuus. Olemme mukana luomassa tulevaisuuden markkinaa e-urheilun saralla.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2020 liikevaihtomme oli 934 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Älypuhelinten käyttö vähenee pienillä lapsilla – pelkkä rajoittaminen ei silti riitä20.5.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
DNA panostaa vahvasti ja pitkäjänteisesti lasten digiturvataitojen kehittämiseen yhteistyökumppaninsa Suojellaan Lapsia ry:n kanssa, joka on järjestänyt pienille koululaisille digiturvatyöpajoja jo useamman vuoden ajan. Tänä keväänä yhtiö jakoi lisäksi digitaitojen tehtävävihkoja yli 230 000 suomalaiseen kotiin. Vaikka älypuhelinten käyttö aloitetaan aiempaa myöhemmin, lapset kohtaavat verkossa suuriakin riskejä – ja siksi digiturvataitojen merkitys korostuu entisestään. Aihe korostuu juuri nyt, kun koululaisten kesälomat alkavat ennen vanhempien lomakautta. Kesäkuussa moni lapsi viettää pitkiä aikoja kotona ja verkossa ilman aikuisen valvontaa, mikä lisää riskiä kohdata haitallista sisältöä tai epäasiallisia yhteydenottoja.
Smartphone use is declining among small children – but limiting the use is not enough20.5.2026 09:15:00 EEST | Press release
DNA is consistently developing children’s digital safety skills together with its partner Protect Children Association, which has been organizing digital safety workshops for young schoolchildren for several years. This spring, the company also distributed digital skills exercise booklets to more than 230,000 Finnish homes. Although children are starting to use smartphones later than before, they still face major risks online – which makes digital safety skills more important than ever. The topic is particularly relevant right now, as school summer holidays begin before many parents start their own vacations. In June, many children spend long periods at home and online without adult supervision, which increases the risk of encountering harmful content or inappropriate contact.
Kevätsiivouksessa sivuutetaan usein elektroniikka – vanhoja laitteita ei kannata jättää kaapin pohjalle19.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kevätsiivouksen yhteydessä vanhat puhelimet, tabletit ja johdot päätyvät monessa kodissa takaisin laatikon pohjalle, koska niiden jatkokohtalosta ei osata päättää tai oikeista kierrätystavoista ei tiedetä. DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksin mukaan kyseessä on haitallinen tapa, joka voi aiheuttaa tietoturva- ja turvallisuusriskejä sekä turhaa rahanmenetystä ja ympäristökuormitusta.
Electronics often overlooked in spring cleaning – old devices should not be left at the back of a drawer19.5.2026 13:00:00 EEST | Press release
During spring cleaning, old phones, tablets and cables often end up back at the bottom of drawers in many homes, as people are unsure what to do with them or are unfamiliar with proper recycling methods. According to Jesse Kieksi, Head of Device Sales at DNA, this is a harmful habit that can lead to data security and safety risks, as well as unnecessary financial loss and environmental harm.
DNA helpottaa pienten ja keskisuurten yritysten työympäristöjen hallintaa13.5.2026 15:19:53 EEST | Tiedote
DNA tuo markkinoille pk-yrityksille suunnatun DNA Älykäs toimisto -palvelun, joka tarjoaa modernin työympäristön Google Workspace -alustalla. Palvelu kattaa käyttöönoton, hallinnan, tietoturvan ja ylläpidon kokonaisuutena asiakkaan valitseman palvelupaketin mukaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

