DNA vauhdittaa älypuhelinten kiertotaloutta avaamalla Vaihtokapula-verkkokaupan

DNA on jo pitkään auttanut asiakkaitaan kierrättämään puhelimia ja tarjonnut käytetyistä puhelimista vaihtohyvitystä. DNA Vaihtohyvitys -palvelua kehitetään myös jatkuvasti lisää asiakkaiden toiveita kuunnellen. Nyt lanseerattavan Vaihtokapulan myötä DNA aloittaa myös käytettyjen puhelinten myynnin. Uusi verkkokauppa löytyy osoitteesta vaihtokapula.fi.
Elektroniikkaromu on maailman eniten kasvava jätevirta. Lisäksi kännykät sisältävät paljon arvokkaita jalometalleja, joiden louhimisen hiilijalanjälki on merkittävä. Kiertotalouden lisääminen onkin yksi keskeisimmistä keinoista päästä lähemmäs ilmastotavoitteita.
”Jos kännykän käyttöikä on noin kaksi vuotta, tutkimusten mukaan noin kahdeksankymmentä prosenttia sen elinkaaren kasvihuonepäästöistä muodostuu valmistuksessa ja raaka-aineiden hankinnassa. Pidentämällä puhelimen käyttöikää vain vuodella sen hiilijalanjälki pienenee noin kolmanneksella. Pienillä teoilla on siis isot vaikutukset”, toteaa Vaihtokapulan liiketoiminnasta vastaava johtaja Mikko Valtonen.
Uuden palvelun toimitusketjut ja tavaravirrat on myös suunniteltu kustannustehokkaiksi ympäristö edellä. Esimerkiksi jakelussa hyödynnetään DNA Kaupan yli 60 toimipisteen myymäläverkostoa ja olemassa olevia logistiikkapalveluita. Toimituksiin ei lisätä latureita ja puhelimen suojaustarvikkeita, jotka ovat helposti ostettavissa tarpeen mukaan noudon yhteydessä DNA Kaupasta.
Suomalaiset käytettyjen puhelinten kaupat ovat tähän asti keskittyneet vahvasti Applen iPhone-puhelimiin. Applella on Suomessa kuitenkin vain noin viidenneksen markkinaosuus, joten merkittävä osa suomalaisista on jäänyt kohderyhmän ulkopuolelle. Vaihtokapulan yksi keskeinen liikeidea onkin tuoda myös Android-puhelimia käytettyjen puhelinten markkinaan. Monista kilpailijoista poiketen Vaihtokapulan tarjoamaan kuuluvat myös erittäin edulliset 100–200 euron puhelimet.
”Meillä Suomessa on kännyköiden kiertotaloudessa vielä tiettyjä kitkatekijöitä. Sopivan puhelimen löytäminen ja ostaminen ei ole netin kauppapaikoilla aina ihan mutkatonta, ja edullisia Androideja on tähän asti ollut verkkokaupoissa tarjolla niukasti. Näistä lähtökohdista käärimme hihat ja aloimme kehittää uutta palveluamme asiakas edellä”, summaa Valtonen.
Käytettyjen puhelinten markkina kasvaa huimaa vauhtia, tutkimusyhtiö IDC:n mukaan jopa nopeammin kuin uusien älypuhelinten markkinat. DNA:n asiakaskyselyiden mukaan yksi älypuhelinten kiertotaloutta hidastavista tekijöistä on käytettyihin puhelimiin liittyvät epävarmuudet ja pelot.
“Ikävä sanoa, mutta netissä tapahtuu myös jonkin verran huijauksia. Lisäksi moni pohtii, että pääseeköhän joku tietoihini käsiksi, jos myyn vanhan puhelimeni. Vaihtokapulan missio on tehdä käytetyn puhelimen ostamisesta ja myymisestä helppoa ja turvallista”, toteaa Valtonen.
Kaikki Vaihtokapula-verkkokaupan käytetyt puhelimet käyvät läpi tiukan seulan. Kolmiportaisen ulkoisen kuntoluokittelun lisäksi jokaiselle puhelimelle tehdään ennen myyntiä täydellinen tietojen tyhjennys ja kattava piilovikatarkastus. Tarkastuksen kohteena ovat muun muassa mikrofonit, anturit, yhteydet, antennit sekä näytön pikselivirheet. Kaikki myyntiin nostettavat laitteet ovat ehjiä. Kaikkein uusimmat laitteet myydään 12 kuukauden takuulla ja vanhempiin laitteisiin takuun voi ostaa lisäpalveluna.
Lisätietoja medialle:
Mikko Valtonen, johtaja, Mobile Communications, DNA, p. 044 044 5290, mikko.valtonen@dna.fi
DNA:n viestintä, p. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2021 liikevaihtomme oli 956 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA:n marraskuun 2025 myydyimmät puhelimet ja älykellot1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Black Friday ja siihen liittyvät tarjoukset korostuivat DNA:n marraskuun myydyimpien puhelinten listalla. Ostetuimpia laitteita olivat Applen iPhonet sekä Samsungin Galaxy-puhelimet. Kuluttaja-asiakkaissa Applen iPhone 15 5G nappasi ykköspaikan, kun taas iPhone 17 Pro Max 5G nousi yritysasiakkaiden marraskuun myyntilistan kirkkaimmalle sijalle. Älykellojen osalta kysytyimpiä olivat Honorin ja Samsungin edulliset mallit ja myydyimpänä älykellona paikkansa säilytti edelleen Honor Choice Watch 2i.
DNA:n jättitilasto: Näin eri ikäryhmät 50 suurimmassa kunnassa käyttävät kännykkää20.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomalaiset kuluttavat mobiilidataa ennätysmäärin, ja esimerkiksi nuorten kännykkänetin keskikäyttö riittää jo tuntien videokatseluun päivittäin. DNA:n vertailu 50 suurimman kunnan välillä tammi–lokakuussa 2025 paljastaa yllättäviäkin eroja kuntien ja ikäryhmien välillä puhelimilla käytetyissä datamäärissä. Keskimääräisesti ykkösenä on Rovaniemi. Katso jättitilasto tiedotteen lopusta.
DNA’s Statistics: How Different Age Groups in Finland’s 50 Largest Municipalities Use Mobile Phones20.11.2025 10:30:00 EET | Press release
Finns consume mobile data at record levels, and for example, the average mobile internet use among young people already allows for hours of video viewing daily. DNA’s comparison of the 50 largest municipalities between January and October 2025 reveals surprising differences between municipalities and age groups in the amount of data used on phones. On average, Rovaniemi tops the list. Check the full statistics at the end of the release.
DNA:n lokakuun 2025 myydyimmät puhelimet ja älykellot3.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
DNA:n lokakuun myydyimmäksi puhelimeksi nousi Applen edullisin iPhone 16e 5G. Myös Applen uutuudet säilyivät listalla, mutta tippuivat sijoituksissa jo alemmaksi. Yritysasiakkaiden puolella Samsung nousi pitkästä aikaa listan kärkeen, kun ykkössijan otti Samsung Galaxy A26 5G. Älykelloissa myydyimmät jakautuivat laajasti eri valmistajien välillä ja ensimmäisen sijan vei tällä kertaa Honor Watch 2i.
Uudet turvallisen nettiselauksen liittymät estäneet jo yli 7 miljoonaa huijausyritystä31.10.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Uuden ajan DNA Huoleton puhelin- ja laajakaistaliittymät sekä Varma -yritysliittymät ovat herättäneet paljon mielenkiintoa. Ne sisältävät turvallisen nettiselauksen, joka estää asiakkaita joutumasta haitallisille verkkosivuille. Turvallinen nettiselaus on tehokas suoja verkossa tapahtuvia huijauksia vastaan, ja ominaisuuden avulla onkin saatu estettyä edeltävän puolivuotisen eli touko-lokakuun aikana liittymien käyttäjiltä jo 7,6 miljoonaa huijausyritystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




