DNA Oyj

DNA:n 4G-nopeuksia yhteensä yli 80 uudessa kohteessa pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla

Jaa
DNA on rakentanut loka- ja marraskuun aikana yhteensä 84 uutta 4G-nopeuksia tarjoavaa palvelualuetta Espooseen, Helsinkiin, Hyvinkäälle, Kauniaisiin, Kirkkonummelle, Lohjalle, Nurmijärvelle, Porvooseen ja Vantaalle.

Langattoman tiedonsiirron määrät DNA:n verkossa ovat edellisen kolmen vuoden aikana kaksinkertaistuneet joka vuosi. Sen takia verkon laajentaminen ja kovempien nopeuksien mahdollistaminen ovat edelleen yksi suurimpia investointikohteita.

DNA:n verkkoa laajennetaan vielä tällä hetkellä voimakkaimmin 3G-tekniikalla ja sen parannetulla versiolla eli tehokkaalla ja 4G-nopeuksiin pääsevällä Dual Carrierilla. Niistä on suomalaisille tällä hetkellä eniten hyötyä, sillä lähes kaikki käytössä olevat päätelaitteet pystyvät hyödyntämään niitä. Huippunopean 4G LTE:n merkitys kasvaa kuitenkin nopeasti.

– Dual Carrier -alueilla useimmat pääsevät hyötymään 4G:n vauhdista, vaikka puhelin ja mokkula eivät olisi aivan uusinta uutta. LTE-laitteita on kuitenkin jo tullut markkinoille, ja sen merkitys kasvaa koko ajan, toteaa tuotantojohtaja Antti Jokinen.

DNA:lla on jo useiden satojen tukiasemien 4G LTE -verkko pääkaupunkiseudun, Tampereen ja Turun talousalueilla.

Uusimmat laajennukset

Espoossa uusimmat 4G-nopeuslaajennukset ovat muun muassa Tapiolassa, Laajalahdessa, Kauklahdessa, Kalajärvellä, Keilaniemessä, Niipperissä ja Kirstinmäessä. Uusia tukiasemakohteita Espoossa on kaikkiaan 30.

Helsingissä uusimmat lähes 30 Dual Carrier -tukiasemakohdetta ovat muun muassa Santahaminassa, Katajanokalla, Jollaksessa, Siilitiellä, Villingissä, Itäkeskuksessa, Tammisalossa, Metsälässä ja Roihuvuoressa.

Hyvinkäällä uusimmat laajennukset ovat Sahanmäessä, Rääkänkadulla ja Hakalanmäessä.

Kauniaisissa on Dual Carrier -laajennus Kirkkotien ympäristössä.

Kirkkonummen laajennus on Masalassa.

Lohjan laajennukset ovat Prisman luona ja Ojamossa.

Nurmijärvellä uusimmat vahvistukset ovat Klaukkalassa ja Kauppanummentien ympäristössä.

Porvoossa on vahvistettu 4G-nopeuksia Peippolassa.

Vantaan uusimmat tukiasemat ovat muun muassa Pähkinärinteessä, Kaivokselassa, Länsimäessä, Tikkurilassa, Tuupakassa ja Hakunilassa.

Laajennuksia on tehty myös muualla Suomessa, ja verkkoa laajennetaan nopeasti: kun huhtikuussa DNA:n Dual Carrier oli 160 kunnassa ja LTE-palveluita 11 kaupungissa, vastaavat luvut ovat nyt 200 Dual Carrier -kuntaa ja 15 LTE-nopeuksia tarjoavaa kaupunkia.

Tietoa DNA:n matkaviestinverkon teknologioista:

GSM: GSM-alueella puhelinta voi käyttää puhumiseen, tekstiviestien lähettämiseen ja vähäiseen tiedonsiirtoon.
 
3G: 3G-verkko sopii puheluiden ja tekstiviestien lisäksi aktiiviseen ja monipuoliseen nettisurffailuun. 3G-nopeus vaihtelee esimerkiksi sijainnin mukaan, ja tyypillisesti nopeus vaihtelee 0,4-10 megan välillä. 3G-verkko mahdollistaa jopa 21 megan enimmäisnopeuden. 
 
Dual Carrier: Dual Carrier tuplaa 3G-tiedonsiirtonopeudet: enimmäisnopeus on 42 megaa, tyypilliset nopeudet esimerkiksi laitteista ja sijainnista riippuen noin 0,4-20 megaa. Kansainvälinen televiestintäliitto ITU määrittelee Dual Carrier -teknologian 4G:ksi. Dual Carrier -teknologiaa tukevia laitteita on ollut jo pitkään yleisesti saatavilla.

4G LTE: 4G LTE -verkossa enimmäisnopeudet kohoavat 100 megaan. LTE:llä onnistuu internetsurffailun ohella esimerkiksi videoiden katselu ja vuorovaikutteisten pelien pelaaminen. Huiman enimmäisnopeuden ohella myös tyypilliset nopeudet ovat kovia: noin 5-80 megaa.

Lisätietoja:
 
DNA-kuuluvuusalueet: www.dna.fi/kuuluvuus
tuotantojohtaja Antti Jokinen, DNA Oy, puh. 044 721 2544, antti.jokinen@dna.fi
DNA:n viestintä: viestintäpäällikkö Helena Sukuvaara, DNA Oy, puh. 044 044 4201, helena.sukuvaara@dna.fi

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n viisi miljoonaa suomalaista tavoittava 3G-verkko laajenee edelleen, ja 4G-verkot ulottuvat koko ajan uusiin kaupunkeihin ja taajama-alueille. DNA:n liikevaihto vuonna 2011 oli 728 miljoonaa euroa ja liikevoitto 51 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:n rekisteröimiä tavaramerkkejä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

DNA vahvistaa runkoverkkoaan Suomen ja Ruotsin välillä EU-rahoituksen tukemana – samalla yhteydet Länsi- ja Pohjois-Suomessa paranevat12.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote

DNA toteuttaa vuosien 2026–2028 aikana kaksiosaisen runkoverkkojen maayhteyksien kehityshankkeen, joka parantaa kuituyhteyksiä erityisesti Suomen ja Ruotsin välillä. Hanke hyödyntää osin myös DNA:n nykyistä infrastruktuuria, mutta vahvistaa samalla alueellisia verkkoja Länsi- ja Pohjois-Suomessa. Projektiin investoidaan yhteensä 5,4 miljoonaa euroa, josta 1,62 miljoonaa katetaan EU-rahoituksen tuella.

DNA strengthens its core network between Finland and Sweden with EU funding – improving connections in Western and Northern Finland12.12.2025 08:30:00 EET | Press release

DNA is implementing a two-part development project for land connections in core networks between 2026 and 2028, aimed at enhancing fiber connections, particularly between Finland and Sweden. The project will also utilize some of DNA's existing infrastructure while strengthening regional networks in Western and Northern Finland. A total investment of 5.4 million euros will be made in the project, with 1.62 million euros covered by EU funding support.

DNA ja KAJ yllättivät ikonisella musiikkiesityksellä Sibelius-monumentilla – katso tallenne8.12.2025 11:23:34 EET | Tiedote

Suomalaisen musiikin päivän ja Jean Sibeliuksen syntymäpäivän kunniaksi Helsingin Töölössä Sibelius-monumentin äärellä koettiin tänä aamuna 8.12. ainutlaatuinen ja näyttävä esiintyminen. Suosittu KAJ-yhtye esitti yllätyksenä oman, vaikuttavan tulkintansa suomalaisten rakastamasta Finlandia-hymnistä yhdessä Vaskivuoren lukion 35-henkisen kamarikuoron kanssa. Version tuottajana toimi Jean Sibeliuksen tyttärentyttärenpoika.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye