DNA:n 5G-yhteydet laajentuneet pääkaupunkiseudulla - matkaviestinverkkojen toimivuus varmistetaan myös poikkeusoloissa

DNA:n 5G-verkkoa on laajennettu Sipooseen ja Espooseen. Myös Vantaan 5G-peittoa on laajennettu. Espoon ensimmäiset 5G-yhtedet ovat saatavilla Tapiolassa ja Otaniemessä. Sipoossa 5G on nyt saatavilla Skräddarbyssä, Kallbäckissä, Hangelbyssä, Söderkullassa ja Västerskogissa. Vantaalla 5G-yhteyksiä on nyt saatavilla Länsimäen, Nikinmäen ja Rajakylän lisäksi myös Länsisalmella.
Helsingissä 5G-verkko on saatavilla nyt myös Alppikylässä, Tattarisuolla, Vartioharjussa, Vartiokylässä, Puotilassa ja Kallahdessa. Uusien kaupunginosien lisäksi 5G-verkko palvelee jo Punavuoressa, Kampissa, Ruoholahdessa, Ullanlinnassa, Kaartinkaupungissa, Kaisaniemessä, Kruununhaassa, Kluuvissa, Katajanokalla, Siltasaaressa, Etu- ja Taka-Töölössä, Länsi-Pasilassa, Vuosaaressa ja Keski-Vuosaaressa, Mellunmäessä, Aurinkolahdessa, Kontulassa, Vesalassa, Metsälässä, Länsi-Pakilassa, Paloheinässä, Torpparinmäellä, Tuomarinkartanossa, Landbossa ja Östersundomissa.
DNA lisää 5G-verkon laajennusten yhteydessä myös 4G-verkon kapasiteettia merkittävästi
- 5G-verkon rakentaminen on edennyt suunnitellusti, ja DNA laajentaa 5G-verkkoa ripeästi myös muille alueille pääkaupunkiseudulla. Samassa yhteydessä alueen 4G-verkkoa vahvistetaan ja valmistellaan tulevaisuuden tarpeisiin. Jatkuvalla verkkojen ylläpidolla ja kehityksellä varmistamme yhteyksien toimivuuden myös nykyisessä poikkeustilanteessa, DNA:n radioverkkojohtaja Jarkko Laari kertoo.
Alkuvuoden aikana DNA:n 5G-verkko laajenee pääkaupunkiseudun muiden alueiden lisäksi Ouluun, Jyväskylään, Lahteen, Kuopioon, Vaasaan, Hämeenlinnaan, Seinäjoelle, Raumalle, Poriin, Heinolaan, Raisioon, Ruskoon, Lietoon, Nokialle, Pirkkalaan, Ylöjärvelle ja Lempäälään. DNA:n 5G-palvelut ovat tällä hetkellä tarjolla Helsingissä, Espoossa, Sipoossa, Vantaalla, Tampereella, Turussa ja Hyvinkäällä.
Verkkojen toimintavarmuus hyvä myös epidemia-aikana
DNA:n verkkoon on varattu tavallisesti runsaasti kapasiteettia, sillä mitoitukset tehdään aina kovimman käyttöpiikin mukaan. DNA:n verkossa on nähtävissä selvä kasvu puheminuuttien määrässä ja datankäytössä viime viikon lopulla. Alkuviikon etätyöpiikki näkyy myös jo datamäärässä.
- Eilen hallituksen tiedotustilaisuuden aikana 4G-verkkomme puheliikenne lähes tuplaantui tavalliseen arki-iltaan verrattuna. Moni varmasti seurasi tiedotustilaisuutta ja tahtoi ottaa yhteyttä läheisiinsä. Käytännössä siis perinteinen puheliikenne nousi, eivätkä niinkään esimerkiksi netin yli käytävät puhepalvelut. Olemme DNA:lla valmistautuneita palveluiden käyttöpiikkeihin ja verkkomme valmius on hyvä, Laari kuvailee.
Verkkojen hallintaa on DNA:lla hajautettu koronaviruksen vuoksi fyysisesti eri sijainteihin, jotta toimintavarmuus voidaan taata epidemiatilanteen pahentuessakin. Operoinnin työntekijöitä on myös ohjeistettu tekemään etätöitä, jotta he eivät sairastuta toisiaan. Varautumista on tehty myös hankkimalla varaosia verkkoelementtien huoltamiseksi.
Lisätietoja medialle:
radioverkkojohtaja Jarkko Laari, DNA Oyj, puh. 044 044 4949, jarkko.laari@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n matkaviestinverkon asiakkaat käyttävät eniten mobiilidataa maailmassa liittymää kohden. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2019 liikevaihtomme oli 942 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA:lla tyytyväisimmät ja uskollisimmat laajakaistaliittymien asiakkaat EPSI Rating -toimialatutkimuksessa20.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
EPSI Rating 2025* -tutkimuksen tulokset osoittavat, että DNA:lla on jälleen toimialan tyytyväisimmät ja uskollisimmat laajakaista-asiakkaat. DNA saavutti korkeimmat kokonaispisteet sekä kuluttaja- että yrityslaajakaistapalvelujen asiakastyytyväisyydessä. Kuluttaja-asiakkaiden tyytyväisyyden taustalla ovat esimerkiksi tuotelaatu, luotettavuus ja rahalle saatava vastine, joista DNA sai jälleen parhaat arvosanat.
DNA has the most satisfied and loyal broadband customers in the EPSI Rating industry survey20.10.2025 08:00:00 EEST | Press release
The results of the EPSI Rating 2025 survey show that DNA once again has the most satisfied and loyal broadband customers in the industry. DNA achieved the highest overall scores in customer satisfaction for both consumer and business broadband services. Among consumer customers, satisfaction is driven by factors such as product quality, reliability, and value for money - areas in which DNA again received the highest ratings.
Jopa 61 prosenttia suomalaisista on huolissaan tekoälystä – asiantuntija antaa seitsemän ajankohtaista ohjetta tekoälyn käyttäjälle17.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tekoäly on tullut jäädäkseen osaksi digitaalista elämäämme niin hyvässä kuin pahassa, ja tekoälyä käytettäessä on huomioitava myös sen luomat tietoturvauhkat. DNA:n vuosittaisen Digitaalinen elämä -tutkimuksen mukaan tekoälyn rooli tietoturvauhkissa huolestuttaakin peräti 61 prosenttia suomalaisista. Asiantuntija antaa vinkit miten omasta tekoälyn käytöstä saa tietoturvallisempaa.
Up to 61 percent of Finns are concerned about artificial intelligence – Expert shares seven tips for AI users17.10.2025 09:00:00 EEST | Press release
Artificial intelligence (AI) has become a permanent part of our digital lives, and its use also brings cybersecurity threats that must be considered. According to DNA’s annual Digital Life survey, as many as 61 percent of Finns are concerned about AI’s role in cybersecurity risks. An expert offers tips on how to make your use of AI more secure.
Koulujen kännykkäkielto näkyy mobiiliverkossa: Datamäärät laskeneet paikoin merkittävästi, mutta koulukohtainen vaihtelu on suurta14.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Suomessa on elokuusta 2025 alkaen ollut voimassa lakiin perustuva kännykkäkielto peruskoulun oppitunneilla. Oppilaiden mobiililaitteiden käyttö on kielletty oppituntien aikana ilman opettajan lupaa, ja tällöinkin lähinnä opetukseen tai terveydenhoitoon liittyvissä asioissa. DNA:n tekemä vertailu kouluja palvelevien mobiilitukiasemien kautta kulkevan datan määrässä osoittaa, että kännykän käyttö kouluissa vaikuttaa pääosin vähentyneen –, joidenkin koulujen alueilla jopa merkittävästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme