DNA Oyj

DNA:n laajakaista- ja tv-palvelut Pikipruukin asuintaloihin Vaasassa

19.11.2019 10:32:51 EET | DNA Oyj | Tiedote

Jaa
Teleoperaattori DNA ja Kiinteistö Oy Pikipruukki ovat sopineet DNA:n laajakaista- ja televisiopalvelujen toimittamisesta Pikipruukin asuintaloihin Vaasassa. Sopimus kattaa noin 3 600 asuntoa. Suunnittelutyö on käynnissä, verkon rakennustyöt Pikipruukin asuintalojen liittämiseksi DNA:n verkkoon jatkuvat ensi syksyyn, ja kaikki asunnot ovat kytkettynä DNA:n verkkoon alkuvuodesta 2021.

DNA:n laajakaista- ja televisiopalvelut tulevat Pikipruukin asuintalojen kaikkien huoneistojen käyttöön vuokraan sisältyvänä palveluna.

DNA toimittaa laajakaistan Pikipruukin asuintaloihin sovitulla 10 Mbit/s perusnopeudella, ja asukkaat voivat halutessaan tilata huoneistokohtaisesti lisää nopeutta normaalihintaa edullisemmin, oman tarpeen mukaan jopa gigan eli 1000 Mbit/s nopeuteen saakka. Laajakaista toimitetaan huoneistoihin rakennuksen tekniikasta riippuen joko kiinteistön antennisisäverkkoa tai Ethernet-yhteyttä hyödyntäen.

Kaikkiin Pikipruukin kiinteistöihin tuodaan myös DNA:n kaapelitelevisiopalvelut. Huoneistoihin toimitetaan DNA:n kaapeliverkon vapaasti vastaanotettavat peruskanavat. Lisäksi asukkaat voivat tilata haluamiaan kanavapaketteja ja hankkia käyttöönsä DNA TV Hubin, joka yhdistää netin, television ja sovellukset yhdeksi helpoksi kokonaisuudeksi.

”Olemme innoissamme päästessämme palvelemaan alueen suurinta vuokratalotoimijaa ja edistämään asukkaiden viihtyvyyttä nopeiden nettiyhteyksien ja tv-sisältöjen osalta. Monella on jo ennestään käytössä DNA:n mobiilipalvelut, joita pystymme näin täydentämään myös kodin netti- ja viihdepalveluilla monipuoliseksi kokonaisuudeksi”, kertoo myyntijohtaja Tiitus Ranta DNA:lta.

DNA on kahden viime vuoden aikana lisännyt panostusta Vaasan talousalueen laajakaista- ja tv-palveluiden kehittämiseen rakentaessaan alueelle huippunopean valokuituverkon. DNA:n laajakaista- ja tv-palvelujen saatavuuden laajeneminen Vaasaan mahdollistaa valinnanvapauden myös alueen muille isoille kiinteistöjen omistajille ja yksittäisille taloyhtiöille.

”Kodin palveluiden lisäksi pystymme nyt edistämään merkittävästi myös yritysasiakkaille suunnatun tarjooman kehittämistä tuomalla alueelle uudenlaista kilpailua, jota käsityksemme mukaan täällä kaivataan selvästi”, Ranta kertoo.

Kiinteistöt kytketään DNA:n verkkoon kiinteistökohtaisesti porrastettavalla aikataululla, joka tarkentuu suunnittelun ja töiden edetessä vuoden 2020 aikana. Asukkaille toimitetaan tietoa palvelujen käyttöönoton aikataulusta hyvissä ajoin ennakkoon.

DNA:n ja Pikipruukin sopimus sisältää neljän vuoden määräaikaisen sopimuskauden tammikuusta 2021 alkaen. Sopimuksen hankintalain mukaisen kilpailutuksen toteutti alan johtava konsulttitoimisto Learnpoint Oy.


Lisätietoja medialle:

myyntijohtaja Tiitus Ranta, DNA Oyj, puh. 044 044 5045, tiitus.ranta@dna.fi 

toimitusjohtaja Birgit Mäkinen, Kiinteistö Oy Pikipruukki Fastighets Ab, puh 044 586 8021, birgit.makinen@pikipruukki.com 

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi 

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n matkaviestinverkon asiakkaat käyttävät eniten mobiilidataa maailmassa liittymää kohden. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2018 liikevaihtomme oli 912 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

DNA purkaa käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja -johtoja Päijät-Hämeessä3.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

DNA poistaa Päijät-Hämeessä vanhan kupariverkon käytöstä poistuneita puhelinpylväitä ja ilmajohtoja vuosien 2026–2027 aikana. Osa puhelinpylväistä ja -linjoista sijaitsee yksityisillä mailla ja pihoilla. Päijät-Hämeessä purkutyöt ovat parhaillaan käynnissä muun muassa Hartolan, Sysmän, Asikkalan ja Nastolan alueilla. Vuonna 2027 purkutyöt jatkuvat Lahdessa, Orimattilassa ja Kärkölässä.

Kyselytutkimus: moni kokee haasteita kodin nettiyhteyksissä2.7.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n Digitaalinen elämä 2026 -tutkimuksen mukaan suomalaisten arki on vahvasti kytköksissä digitaalisiin palveluihin, mutta nettiyhteyksissä on yhä parantamisen varaa. Jopa 37 prosenttia suomalaisista haluaisi kodin nettiyhteyden toimivan paremmin, ja noin viidennes on kohdannut haasteita netin kanssa. Yleisimmät ongelmat liittyvät hitaaseen tai muuten heikosti toimivaan yhteyteen kotona tai töissä.

Survey: Many experience challenges with internet connections at home2.7.2026 08:30:00 EEST | Press release

According to DNA’s Digital Life 2026 survey, Finns’ daily lives are strongly connected to digital services, but there is still room for improvement in internet connections. As many as 37% of Finns would like their home internet connection to work better, and about one in five has experienced challenges with their internet. The most common issues relate to slow or otherwise poorly functioning connections at home or at work.

DNA:n kesäkuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Vasta kuukausi sitten Suomen markkinoille palannut Realme loi historiallisen ilmiön puhelinmarkkinassa. Realme GT 8 Pro 5G nousi suoraan DNA:n kuluttaja-asiakkaiden kesäkuun myydyimmäksi puhelimeksi. Myös älykellojen kategoriassa todistettiin merkittävää voittokulkua, kun myydyimpänä mallina säilyi jo kolmatta kuukautta peräkkäin ZTE K2 -lasten kellopuhelin. Huhti–kesäkuun tietokonemyynnin kärkipaikan nappasi puolestaan Acer Chromebook 314.

Tietomurto ei yleensä jää tietomurroksi – kesällä vuotaneita tietoja käytetään matkailu- ja lippuhuijauksissa29.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kesä tuo mukanaan matkustamisen, festarit ja verkkokauppaostokset, mutta samalla myös huijausten sesongin. Viimeaikaiset tietomurtotapaukset muistuttavat, että kuka tahansa voi joutua tietovuodon kohteeksi, vaikka käyttäisi tunnettuja ja luotettavia palveluita. Yksi harkitsematon klikkaus, sivullisen näkemä puhelimen tunnuskoodi tai vuotaneiden tietojen päätyminen rikollisten käsiin voi pilata loman jo ennen kuin se ehtii alkaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye