DNA Oyj

DNA:n myydyimmät puhelimet ja älykellot maaliskuussa 2020

Jaa
Maaliskuusta muodostui hyvin poikkeuksellinen kuukausi myös laitekaupan kannalta. Hyvän alkukuun jälkeen markkinassa myytiin puhelimia selvästi vertailuajankohtaa vähemmän, kun poikkeustilanne vei asiakkaiden aikaa muilta asioilta. Apple ja Samsung ottivat tuttuun tapaan eniten listasijoituksia älypuhelimien Top 15 -listalla, mutta ykköspaikkaa kuukaudesta toiseen hallussaan pitänyt Samsung sai nyt luovuttaa kärkisijan Applelle. Apple pitää kärkeä hallussaan myös älykellojen Top 10 -listalla.

Apple otti maaliskuun myydyimpien puhelimien listalla kärkisijan kammeten Samsungin pois ykköspaikalta kahdentoista peräkkäisen kuukauden jälkeen. Top 15 -listan neljän kärkeen mahtuu peräti kolme Applen puhelinta.

Applella ja Samsungilla on kummallakin viisi mallia Top 15 -listalla, Honorin puhelimia listalla on kolme, ja OnePlus ja Huawei saivat listalle kumpikin yhden mallin. Maaliskuun puolivälissä myyntiin tullut Samsung Galaxy S20 5G-puhelin nousi saman tien maaliskuun viidenneksi myydyimmäksi puhelimeksi.

”5G-laitteita tulee nyt tarjolle hyvällä vauhdilla. Huhtikuussa saamme myyntiin erittäin kiinnostavia 5G-puhelimia sekä Xiaomilta että OnePlussalta. Xiaomi tuo myyntiin Mi 10 -sarjan mallit ja OnePlussalta saadaan uudet, vielä julkaisemattomat 8-sarjan mallit. Nyt kun laitteissa alkaa olla valinnanvaraa ja 5G-verkko laajenee vauhdilla, yhä useammat kuluttajat jo suunnittelevat 5G-loikkaa”, arvioi DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.

Lisää 5G-puhelimia tulee tarjolle kevään aikana. Tammikuussa myyntiin tulleiden 5G-liittymien lisäksi DNA:lla on jo ennestään ollut tarjolla erityisesti pientaloille suunnattu kiinteä 5G-laajakaistaliittymä. DNA:n 5G-palvelut ovat tarjolla jo Helsingissä, Espoossa, Vantaalla, Tampereella, Turussa, Hyvinkäällä, Sipoossa, Ruskolla, Raisiossa, Liedossa, Nokialla ja Ylöjärvellä. Lähikuukausina DNA:n 5G-verkko laajenee Ouluun, Jyväskylään, Lahteen, Kuopioon, Vaasaan, Hämeenlinnaan, Seinäjoelle, Raumalle, Pirkkalaan, Lempäälään, Poriin ja Heinolaan.

Älykellot Top 10

Apple Watch Series 5 piti ykkössijansa älykellojen Top 10 -listalla, ja Apple Watch Series 3 nousi kakkoseksi. Suoraan viidennelle sijalle ponkaisi listatulokas Samsung Galaxy Watch. Toinen maaliskuun listatulokas on yhdeksännen sijan ottanut Garminin Vivoactive 4S.

Koronavirustilanteen vaikutuksia

DNA Kaupan myymälöissä on tehty huomattavan paljon erilaisia toimenpiteitä, joilla varmistetaan mahdollisimman turvallinen myymäläympäristö sekä asiakkaille että henkilökunnalle.

”Olemme toteuttaneet massiivisen määrän toimenpiteitä, jotta myymälämme tarjoavat henkilökunnalle edelleen mahdollisimman turvallisen työskentely-ympäristön ja asiakkaille mahdollisimman turvallisen paikan asioida. Pintojen puhtauteen liittyvien tehostettujen toimien lisäksi olemme siirtyneet asiakkaiden laitteiden ultraviolettipuhdistukseen. UV-pesu poistaa bakteerit ja virukset puhelimen pinnoilta, joten myyjän on turvallista käsitellä puhelinta ja asiakas saa takaisin varmasti täysin puhtaan laitteen”, Aavikko kertoo.

”Asiakkaat ovat nyt poikkeustilanteessa siirtyneet hoitamaan enemmänkin päivittäisiä asioita ja tulevat ratkomaan kiireellisiä kysymyksiä. Esimerkiksi erilaisen käytönopastuksen kysyntä on kasvanut paljon”, Aavikko kertoo.

Koronavirus on odotetusti vaikuttanut laitteiden saatavuuteen, ja yksittäisten mallien tai värien osalta on saattanut olla hetkittäisiä puutteita. DNA:n valikoimaan kuuluvissa puhelimissa ja tableteissa saatavuus on pääosin kunnossa ja tilanne paranee jatkuvasti, kun esimerkiksi tuotanto Kiinassa on saatu jälleen täyteen vauhtiin.


DNA:n myydyimmät puhelimet maaliskuussa 2020

1. (3.) Apple iPhone 11
2. (2.) Samsung Galaxy A40
3. (4.) Apple iPhone 8
4. (5.) Apple iPhone 7
5. (-) Samsung Galaxy S20 5G
6. (7.) Samsung Galaxy A20e
7. (14.) Huawei P Smart 2019
8. (-) Samsung Galaxy A51
9. (13.) Honor 9X
10. (12.) Honor 7S
11. (-) Honor 20
12. (-) Samsung Galaxy S10e
13. (-) OnePlus 7T
14. (9.) Apple iPhone 11 Pro Max
15. (11.) Apple iPhone 11 Pro

DNA:n myydyimmät älykellot maaliskuussa 2020

1. (1.) Apple Watch Series 5
2. (5.) Apple Watch Series 3
3. (2.) Huawei Watch GT
4. (7.) Honor Magic Watch 2
5. (-) Samsung Galaxy Watch
6. (3.) Huawei Watch GT 2
7. (6.) Suunto 3 Fitness
8. (8.) Samsung Galaxy Watch Active 2
9. (-) Garmin Vivoactive 4S
10. (10.) Samsung Galaxy Watch Active

(Edellisen kuukauden sijoitus sulkeissa.)

DNA julkaisee myydyimmät puhelimet ja älykellot -seurannan kuukausittain, aina kuukauden ensimmäisenä arkipäivänä. Tiedot perustuvat DNA:n eri myyntikanavissa kerättäviin myyntilukuihin. Aiempien kuukausien myyntitilastot löytyvät osoitteesta https://corporate.dna.fi/media/myyntitilastot


Lisätietoja medialle:

Toimitusjohtaja Sami Aavikko, DNA Kauppa Oy, puh. 044 044 3069, sami.aavikko@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi


DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2019 oli 942 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.

Avainsanat

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n matkaviestinverkon asiakkaat käyttävät eniten mobiilidataa maailmassa liittymää kohden. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2019 liikevaihtomme oli 942 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Raportti: DNA:n asiakkaat käyttävät edelleen eniten mobiilidataa Euroopassa – datamäärät pysyneet vahvassa kasvussa18.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n asiakkaat käyttivät alkuvuonna eniten liittymäkohtaista mobiilidataa Euroopassa ja olivat myös koko maailman kärkijoukoissa, kertoo tutkimusyhtiö Tefficientin tuore raportti*. Vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla DNA:n asiakkaat käyttivät keskimäärin 58,9 gigatavua mobiilidataa kuukaudessa, mikä oikeuttaa myös maailmanlaajuisesti vertailun pronssisijaan.

Report: DNA’s customers continue to lead Europe in mobile data usage – data volumes have continued to grow strongly18.9.2025 09:00:00 EEST | Press release

According to the latest report* by research company Tefficient, DNA’s customers used the most mobile data per subscription in Europe during the first half of 2025, ranking among the top globally as well. From January to June 2025, DNA customers used an average of 58.9 gigabytes of mobile data per month per subscription, earning DNA the third place worldwide in the comparison.

Äänenlaatu on kuvan kokoa tärkeämpää katselukokemuksessa – DNA viihdeboksiin saatavilla nyt takakaiuttimet15.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset ovat siirtyneet yhä vahvemmin kohti monipuolista ja elämyksellistä kotiviihteen käyttöä. Suoratoistopalvelut ovat vakiinnuttaneet paikkansa arjessa, ja sen myötä äänentoistoon panostamisesta kotona on tullut merkittävä trendi. Ääni on noussut jopa kuvan kokoa tärkeämmäksi ominaisuudeksi katselussa. DNA tuo myyntiin 15.9.2025 Dolby Atmos -tilaääntä toistavaan viihdeboksiin uutuutena omat takakaiuttimet ensimmäisenä Pohjoismaissa. Innovaatiolla vastataan kuluttajien kasvavaan kysyntään helposta ja vaivattomasta tavasta kohentaa kotiviihteen laatua ilman monimutkaista asennusta.

Audio quality surpasses screen size in viewing experience – Rear speakers now available for DNA Entertainment Box15.9.2025 08:15:00 EEST | Press release

Finns are increasingly embracing diverse and immersive home entertainment experiences. Streaming services have become a staple of everyday life, and as a result, investing in home audio systems has emerged as a significant trend. Sound quality has now overtaken screen size as the most important feature in viewing experiences. On 15 September 2025, DNA will be the first in the Nordics to launch dedicated rear speakers for its Dolby Atmos-enabled Entertainment Box. This innovation responds to growing consumer demand for an easy and effortless way to enhance home entertainment quality without complex installation.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye