DNA:n some-barometri: naiset viihtyvät Facebookissa ja Instagramissa, miehet YouTubessa
27.5.2016 10:00:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote
DNA:n vuotuisen Digitaalinen elämäntapa -tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat yhä ahkeria facebookaajia. Facebookia käyttää 75 % tutkimukseen vastanneista. Käyttäjistä valtaosa on naisia ja heistä yli puolet kertoo käyttävänsä Facebookia lukuisia kertoja päivässä. Syitä Facebookin käyttöön ovat mm. halu pysyä kärryillä ystävien kuulumisista ja/tai se, että perheenjäsenet käyttävät sitä. Facebook on käyttäjilleen myös tapa kuluttaa aikaa.
Viestintäsovelluksista suosituin ja useimmin käytetty on WhatsApp, jota käyttää 59 % kaikista vastaajista. Valtaosalla heistä sovellus on aktiivisessa käytössä. 15–24-vuotiaista 94 % kertoo viestittelevänsä WhatsAppilla säännöllisesti. Snapchat-sovelluksen käyttö puolestaan on vielä pienehkön piirin juttu (käyttäjiä 11 % vastaajista), mutta käyttö on aktiivista – 54 % käyttäjistä avaa Snapchatin vähintään kerran päivässä. Snapchatin käyttäjissä korostuvat 15-24-vuotiaat sekä Apple-puhelinten käyttäjät.
”Sosiaalisen median viestintäsovellukset ovat vauhdilla rikastamassa ja osin myös syrjäyttämässä perinteisiä viestintätapoja, kuten tekstiviestiä. WhatsAppin ja Facebook Messengerin käyttäjiä löytyy kaikista ikäryhmistä”, kertoo DNA:n tutkimustoiminnasta vastaava osastopäällikkö Niina Hagman.
YouTubea suomalaiset käyttävät viihtymiseen ja ajankuluksi, mutta myös siksi, että sieltä löytyy omaan kiinnostukseen tai harrastukseen liittyvää sisältöä. Sieltä etsitään myöskin inspiraatioita ja ideoita. Yli 80 % tutkimukseen vastanneista kertoo käyttävänsä YouTubea. Käyttäjissä korostuvat miehet.
Inspiraatiota suomalaiset hakevat myös Instagramista. Käyttäjissä korostuvat naiset, nuoret ja Apple-puhelinten käyttäjät. Instagram on Facebookin ohella myös tiheimmin käytettyjä sosiaalisen median palveluita Suomessa.
Kolmasosalla nuorista puhelin on käytössä koko ajan
DNA:n tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat lisänneet älypuhelimen käyttöään merkittävästi. Kaikkiaan 30 % kyselytutkimukseen vastanneesta tuhannesta suomalaisesta kertoo ”hiplailevansa” puhelintaan aiempaa enemmän.
Puhelimen käyttö on lisääntynyt tutkimuksen perusteella enemmän kuin mikään muu digitaalinen ajanviete. Vastaajista 27 % kertoo viettävänsä puhelimensa kanssa yli kaksi tuntia päivässä. Myös TV-sisältöjä suomalaiset katsovat selvästi entistä enemmän, niitäkin yhä useammin puhelimella. Erityisesti naiset ovat lisänneet puhelimen käyttöään ja aktiivisuuttaan sosiaalisessa mediassa.
Puhelinta käytetään yhä monipuolisemmin viestintään, sosiaalisen mediaan ja erilaisiin sovelluksiin.
”Yhä suurempi osa puhelimen käytöstä liittyy liikkuvan kuvan katseluun. Puhelimen kokonaisvaltainen käyttö ja TV-sisällön kulutus kasvavat molemmat, ja tämä kertoo siitä, että digitaalinen ajankäyttö muuttuu yhä mobiilimmaksi”, kommentoi Hagman.
Noin 14 % suomalaisista on älypuhelimen heavy-usereita, joilla puhelin on kädessä koko ajan tai vähintään 15 minuutin välein. Tässä ryhmässä korostuvat Apple-puhelinten käyttäjät ja 15–24-vuotiaat vastaajat. Kolmasosa nuorista tunnustaa, että heidän on vaikea irrottautua puhelimestaan.
Noin 15 % suomalaisista on edelleen puhelimen käytön suhteen hyvin passiivisia: puhelin tulee mieleen lähinnä silloin, kun se soi tai kun siihen tulee viesti. Passiivisten joukossa korostuvat Symbian-käyttöjärjestelmän puhelimen omaavat vastaajat.
DNA:n Digitaalisen elämäntavan tutkimus toteutettiin huhtikuussa 2016 ja siihen osallistui 1036 15–74-vuotiasta suomalaista. Tutkimuksen toteutti Norstat Finland Oy.
LIITE: Yhteenveto keskeisistä tutkimustuloksista (tiedotteen lopussa)
DNA:n some-barometri
Sosiaalisen median käyttö, kaikki suomalaiset
(Suluissa on esitetty viime vuoden luku, jos tämä on saatavilla.)
YouTube 83 % (61 %)
Facebook 75 % (68 %)
WhatsApp 59 %
Facebook Messenger 51 %
Keskustelupalstat 46 % (17 %)
Blogit 34 % (18 %)
Instagram 28 % (15 %)
Twitter 24 % (16 %)
LinkedIn 22 % (16 %)
Päivittäin käytössä, kaikki suomalaiset
(Käyttö vähintään kerran päivässä.)
Facebook 58 %
WhatsApp 38 %
Facebook Messenger 22 %
YouTube 21 %
Instagram 14 %
TOP 15 puhelimen sovellukset
(Sovelluksia käyttävien (N = 838) ladatuimmat sovellukset. Suluissa on esitetty viime vuoden luku, jos tämä on saatavilla. Huom: V. 2015 kysymysmuoto ei ole täysin identtinen 2016 tutkimuksen kysymysmuodon kanssa)
WhatsApp 80 % (66 %)
Facebook 71 % (72 %)
Gmail 69 % (62 %)
Google Maps 64 % (69 %)
Facebook Messenger 59 % (50 %)
YouTube 57 % (70 %)
Skype 50 % (38 %)
Yle Areena 41 % (60 %)
Ilta-Sanomat 39 % (52 %)
Spotify 37 % (42 %)
Iltalehti 33 % (47 %)
Foreca 33 %(48 %)
Fonecta Caller 32 % (37 %)
Instagram 32 % (22 %)
Google Hangouts 30 % (8 %)
Lisätietoja medialle:
Osastopäällikkö Niina Hagman, Market Intelligence & Insight, DNA Oy, puh. 044 044 2251, niina.hagman@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Yhdessä katsomme turvallisempaan ja älykkäämpään tulevaisuuteen. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. Asiakkaamme ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Meidät on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 100 miljoonaa euroa ja meillä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA Oyj:n tammi–maaliskuun 2026 liiketoimintakatsaus: Liiketoiminta kehittyi tasaisesti kiristyneessä markkinatilanteessa28.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA:n liiketoiminta on kehittynyt vuoden 2026 ensimmäisellä vuosineljänneksellä erittäin kireään kilpailutilanteeseen nähden suhteellisen hyvin. Tammi–maaliskuussa liikevaihto ja palveluliikevaihto pysyivät samalla tasolla vuodentakaiseen ajanjaksoon verrattuna. Vertailukelpoinen palveluliikevaihto ja käyttökate paranivat erityisesti huomioiden DNA:n IoT-liiketoiminnan siirron toiseen Telenorin konserniyhtiöön. Kiinteiden laajakaistaliittymien määrä kasvoi, ja matkaviestinverkon liittymämäärä pysyi tasaisena.
Plc’s January–March 2026 Interim Review: Business developed steadily in a tightened market situation28.4.2026 08:30:00 EEST | Press release
DNA’s business developed relatively well in the first quarter of 2026, given the extremely intense competitive environment. In January–March, revenue and service revenue remained at the same level as in the corresponding period last year. Comparable service revenue and EBITDA improved, particularly taking into account the transfer of DNA’s IoT business to another Telenor Group company. The number of fixed broadband subscriptions increased, and the number of mobile subscriptions remained stable.
DNA tuo yritysten tavoitettavuusratkaisuihin uusia tekoälypohjaisia toimintoja27.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
DNA vie yritysten puhekanavapalvelut seuraavalle tasolle laajentamalla DNA Vaihdepalvelua tekoälypohjaisilla toiminnoilla. Palveluun tuodaan automaattinen soittajatunnistus, CRM‑integraatiot sekä tekoälyn avulla luotavat puhelutiivistelmät ja äänitiedotteet. Uudet ominaisuudet tulevat saataville toukokuussa 2026.
DNA introduces new AI-assisted capabilities to its business reachability solutions27.4.2026 09:00:00 EEST | Press release
DNA is taking corporate voice channel services to the next level by expanding the DNA Virtual PBX service with new AI‑assisted features. The service will be enhanced with automatic caller identification, CRM integrations, as well as AI-generated call summaries and voice announcements. The new features will become available in May 2026.
Onko kotisi reititin oikeasti tietoturvallinen? Asiantuntija kertoo, mistä sen tunnistaa9.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Reitittimien tietoturvaan liittyvät kysymykset ovat nousseet viime päivinä jälleen esiin maailmanpoliittisen tilanteen ja ilmi tulleiden kybervakoilujen myötä. Monessa suomalaiskodissa on käytössä reititin, jonka tietoturva ei enää ole ajan tasalla. Vaikka netti vaikuttaisi toimivan normaalisti, vanhentunut tai huonosti ylläpidetty reititin voi altistaa koko kotiverkon vakaville tietoturvariskeille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
