DNA:n SquareTrade-täysturvan avulla voi vakuuttaa puhelimen varkauden ja katoamisen varalle myös ulkomailla
9.3.2022 12:30:00 EET | DNA Oyj | Tiedote

DNA:n SquareTrade-laiteturva turvaa mobiililaitteet arkielämän vahingoilta ja normaalikäytössä aiheutuneilta mekaanisilta ja sähköisiltä vioilta valmistajan takuuajan päätyttyä. SquareTrade-täysturva laajentaa uusien mobiililaitteiden vakuutusturvaa entisestään, sillä se korvaa vahinkojen lisäksi myös laitteen katoamisen tai varkauden. 8.3.2022 myyntiin tullut SquareTrade-täysturva teki debyyttinsä DNA:lla. Vakuutus on voimassa myös ulkomailla. Rikkoontuneen mobiililaitteen voi korjauttaa Suomessa, ja uuden laitteen saa puolestaan toimitettuna EU:n alueelle.
”Puhelin on erittäin tärkeä laite monissa arjen tilanteissa, eikä sitä ilman enää juuri pärjää. Puhelimet ja tabletit kannattaakin turvata arjen sattumusten ja ikävien yllätysten kuten katoamisen varalle. Kun maailma vähitellen avautuu ja matkustusinto kasvaa, on hyvä valita itselleen vakuutukset, jotka ovat voimassa myös reissussa”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.
DNA SquareTrade-täysturva on aluksi saatavilla vain DNA Kaupoista sekä DNA:n myynti- ja asiakaspalvelun kautta uuden mobiililaitteen oston yhteydessä. Laiteturvan voi puolestaan hankkia uuden puhelimen tai tabletin oston yhteydessä DNA:n nettikaupasta, DNA Kaupasta tai DNA:n myynti- ja asiakaspalvelusta. Kumpaakaan vakuutusta ei voi hankkia enää laitteen oston jälkeen.
Edullisimmillaan SquareTrade-laiteturva maksaa asiakkaalle 6,90 euroa kuukaudessa. Kahden euron lisämaksulla saa SquareTrade-täysturvan, joka kattaa myös katoamisen ja varkaustilanteet. Tarkempiin SquareTrade-vakuutusehtoihin voit tutustua täällä.
Vakuutuspalvelujen lisäksi DNA tarjoaa asiakkailleen myös tietoturvapalveluja, joilla voi suojata laitteita viruksilta, turvata yksityisyytensä ja pitää omat henkilötietonsa ja salasanansa turvassa.
Lue lisää DNA:n vakuutuspalveluista ja tietoturvatuotteista.
Lisätietoja medialle:
Toimitusjohtaja Sami Aavikko, DNA Kauppa Oy, puh. 044 044 3069, sami.aavikko@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu noin 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2021 oli 956 miljoonaa euroa. DNA:lla on 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.
SquareTrade is a highly rated protection plan provider trusted by millions of customers for its fast and efficient service. SquareTrade protection plans are available for mobile devices and other consumer products at major operators and retailers internationally.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2021 liikevaihtomme oli 956 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Jatkossa DNA:n asiakkaat voivat maksaa laitehankinnat korottomasti ja kuluttomasti Klarnalla3.11.2026 08:45:00 EET | Tiedote
DNA uudistaa laitehankintojen maksuaikaratkaisuaan marraskuussa. Asiakkaat voivat jatkossakin hankkia DNA:lta esimerkiksi älypuhelimia, tabletteja ja muita laitteita jopa kolmen vuoden korottomalla ja kuluttomalla maksuajalla. Muutoksen jälkeen kuluttajaluoton myöntää Klarna, ja DNA maksaa luoton korot ja kulut asiakkaan puolesta.
DNA customers will be able to pay for device purchases interest-free and without fees through Klarna3.11.2026 08:45:00 EET | Press release
DNA will update its payment solution for device purchases in November. Customers will continue to be able to purchase smartphones, tablets and other devices from DNA with an interest-free and fee-free payment period of up to three years. Going forward, the consumer credit will be provided by Klarna, while DNA will cover the interest and fees on behalf of the customer.
Tutkimus: Suomen yrityksissä koetaan Ruotsia vahvempaa valmiutta digitaalisiin häiriöihin, tekoälyuhkiin varautumisessa isoja puutteita2.11.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Osana Telenor-konsernin vuosittaista Nordic Digital Security -raporttia toteutettu Pohjoismainen tietoturvatutkimus 2026 osoittaa, että suomalaisorganisaatioiden koettu valmius digitaalisiin häiriöihin on pohjoismaisen vertailun kärkeä. Suomessa 56 prosenttia vastaajista katsoo organisaationsa olevan hyvin valmistautunut ylläpitämään kriittisiä toimintojaan vakavan digitaalisen häiriön aikana, kun Ruotsissa osuus on 47 prosenttia. Myös tekoälyä hyödyntäviin kyberuhkiin varautuminen sekä turvallisuuden painoarvo hankinnoissa korostuvat Suomessa Ruotsia enemmän. Koko Pohjolassa kuitenkin vain noin joka kymmenes arvioi organisaationsa olevan täysin valmis vastaamaan tekoälyavusteisiin kyberuhkiin. DNA on osa tutkimuksen tilannutta Telenor-konsernia.
DNA:n lokakuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet2.11.2026 08:00:00 EET | Tiedote
DNA:n lokakuun myydyimpien puhelinten listalla näkyi yhä vahvasti syyskuun iPhone 18 Pro -mallien lanseeraus. Samsungin puhelimet veivät kuitenkin kuluttaja-asiakkaiden myydyimpien listan kaksi kärkipaikkaa, kun taas yritysasiakkailla iPhone 18 Pro nousi ensimmäiselle sijalle. Käytetyissä puhelimissa Applen suosio jatkui vahvana, ja älykelloissa puolestaan lasten kellopuhelimet veivät kärkisijat.
Kysely paljastaa karun tuloksen suomalaisten perhesuhteista ja älypuhelimista – alle 45-vuotiaat korostuvat29.10.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Lähes puolet suomalaisista kokee, että älypuhelimet haittaavat heidän perhesuhteitaan. Tätä mieltä on 46 prosenttia vastaajista DNA:n vuosittain teettämässä Digitaalinen elämä -kyselytutkimuksessa. Erityisesti 25–54-vuotiaat ja lapsiperheet kokevat älypuhelinten häiritsevän perhesuhteitaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


