Kustannusosakeyhtiö Aula & Co

Donald Trumpin runoutta, "Tanskan Knausgård" Kaspar Colling Nielsen ja naapurivihaa kirjamessuaikoineen

16.10.2019 11:11:47 EEST | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co | Tiedote

Jaa
Lokakuun uutuuskirjoissa on Tanskan kauhukakaraksi kutsutun, Helsingin kirjamessuille saapuvan Kaspar Colling Nielsenin Tanskan sisällissota -romaani, Donald Trumpin runoutta sekä juopaa Itä- ja Länsi-Suomen välillä.
AULAN MEDIATILAISUUS kirjamessuilla pe 25.10. klo 14 Messukeskuksen pressitilassa. Esiintymässä Kaspar Colling Nielsen, Lucia Berlinin kääntäjä Kristiina Drews ja Lasse Nousiainen. Tervetuloa.
 
 
Kaspar Colling Nielsenin Tanskan sisällissota on tulevaisuuden kaapuun naamioitunut nerokas kuvaus nykyajasta ja pohjoismaisen hyvinvointivaltion ihanteen murenemisesta. Valtavaan suosioon noussut Colling Nielsen on saanut useita kirjallisuuspalkintoja, ja häntä on luonnehdittu Tanskan Knausgårdiksi hänen habituksensa takia ja Peter Hoegiksi hänen monipolvisen tyylinsä takia.
  • Nielsen kirjamessuilla la 26.10. klo 11 (Senaatintori), haastattelee kustantaja Niko Aula. 
Donald Trumpin kauneimmat runot tarjoaa näkymän Trumpin syvällisimpiin ja herkimpiin ajatuksiin.
 
Minä olen paras
Minä ennustin Applen kurssilaskun
Minä rakennan suuren, suuren muurin
Minä rakennan rakennuksia, joissa on 94 kerrosta
Minun käteni eivät ole – ovatko ne pienet?
  • Donald Trumpin kauneimmat runot Trump- ja Putin-keskustelussa torstaina 24.10. klo 18.30 (Hakaniemi)
Lasse Nousiaisen Itärajatapaus-romaanissa kirjailijaperhe tekee perhematkaa Itä-Suomeen. Matkalla tutuksi tulee naapurikateus, sukuviha, pikkusieluisuus ja muut vaietut tunteet. Molemmille nauretaan makeasti, ja lukija saa päättää, kenelle nauraa eniten. Lasse Nousiainen kirjoittaa Ylellä Nenäpäivää. Hän on asunut mm. Venäjällä, Brasiliassa ja Nurmijärvellä.
  • Lasse Nousiainen Itä vs. länsi -keskustelussa la 26.10 17.30 (Esplanadi)
 
Haastattelu-, PDF- ja arvostelukappalepyynnöt nora.varjama@aulakustannus.fi

Yhteyshenkilöt

Nora VarjamaMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö

Lisätiedot, materiaalit, haastattelupyynnöt
Pelkät arvostelukappalepyynnöt: info@aulakustannus.fi

Puh:050 547 6868nora.varjama@gmail.com

Kuvat

Lataa
Lataa
Lasse Nousiainen: itärajatapaus
Lasse Nousiainen: itärajatapaus
Lataa
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Kalevankatu 34
00180 HELSINKI

info@aulakustannus.fihttps://aulakustannus.fi/

Kasvava kustantamo Aula & Co kustantaa kirjahittejä ja -helmiä, romaaneja ja hyvinvointiin ja tieteeseen liittyviä tietokirjoja. www.aulakustannus.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co

Aula & Co:n messuohjelma – kansainvälisinä vieraina Milja Kaunisto (Ranska), Illarion Pavljuk (Ukraina) ja Heather Morris (Uusi-Seelanti)2.10.2026 14:03:12 EEST | Tiedote

Tämän vuoden kirjamessuhaastatteluissa on teemoina muun muassa kuvanveistäjä Eva Ryynäsen ja okkultisti Tapio Kotkavuoren kiehtovat elämät, Lappi arktisten dekkareiden näyttämönä, historian uhmakkaat naiset, vihastuminen ja seksistä kirjoittaminen, suuret kertojat, syksyn odotetut uutuudet sekä klassikkojen klassikot. Ulkomaisia messuvierailijoita ovat ukrainalainen kirjailija ja Ukrainan armeijan upseeri Illarion Pavljuk (Näen että teitä kiinnostaa pimeys, la 24.10. Senaatintori klo 17.30), uusiseelantilainen kirjailija Heather Morris (Montparnassen pianonopettaja, su 25.10. Hakaniemi klo 16.30), etänä). Milja Kaunisto saapuu Ranskasta julkistamaan Napoleonin koodin (la 24.10. Esplanadi-lavalla klo 11.00).

Ukrainalainen ex-sotilas ja kirjailija Illarion Pavljuk Helsingin kirjamessuille – Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön kanssa la 23.10.23.9.2026 09:17:00 EEST | Tiedote

Illarion Pavljukin teos Näen että teitä kiinnostaa pimeys on Kalevala-eepoksesta – romaanin joen nimikin on Tuoni. Puolustusministeriössä työskentelevä Pavljuk on saanut valtiolta matkustusluvan Suomeen. Pavljuk esiintyy perjantaina 23.10. Rosebudissa ja lauantaina 24.10. Helsingin kirjamessujen Senaatintori-lavalla Ilmari Käihkön haastateltavana.

Ennakkotiedote: pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekka kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään myös hyväksikäyttöä15.9.2026 16:02:19 EEST | Tiedote

Millaista on kirjoittaa feelgoodia, jossa käsitellään traumoja ja hyväksikäyttöä? Pappi ja kirjailija Vehka Kurjenmiekan maailma on kuin Gilmoren tyttöjä ja Bridget Jonesia yhdistettynä tummiin puoliin. Kirja julkaistaan 24.9. Rosebud-kirjakaupassa ja on esillä myös muun muassa 26.9. Idän kirjamessuilla sekä Helsingin kirjamessuilla. Kurjenmiekka on myös jälleen ehdolla Kuvastaja-palkinnon saajaksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye