Draamaa koko rahan edestä – EräViikingit naisten välieriin viimeisen sekunnin maalilla ja PSS jatkoajalla
Helsingissä nosti Manta Likki toisen erän lopulla EräViikingit jo 3–0-johtoon, mutta sitten alkoi SSRA:n nousu. Emmi Niemelä kavensi heti seuraavassa vaihdossa, ja neljä minuuttia ennen ottelun loppua Hanna Niemelä laukoi kahden pelaajan ylivoimalla eron enää yhteen. SSRA veti maalivahtinsa penkille, ja 35 sekuntia ennen täyttä aikaa Katja Nättilä tasoitti. Lopussa EräViikingit pääsi SSRA:n maalipaikan jälkeen vielä yhteen hyökkäykseen, ja pallo tuli kulmasta Nea Nupposelle. Tämän ensimmäinen laukaus pysähtyi peittäneeseen puolustajaan, mutta uusi yritys paluupallosta rystyltä painui puolustajan ja maalivahti Flavia Niemelän jalkojen alta verkkoon ajassa 59.59.
Porvoossa PSS oli vielä loppuminuuteilla kiinni voitossa, kunnes kaksi ja puoli minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua Anni Räisänen lähetti pallon takatolpalle ja Laura Hietamäki nosti pelin tasoihin. Jatkoaikaa ehdittiin pelata runsaat kymmenen minuuttia, sitten Ella Sundström leikkasi laidasta keskelle laukomaan ja Daniela Westerlund nosti kakkospallosta porvoolaiset välieriin.
Tampereella Classic karkasi avauserässä 2–0-johtoon, jonka Juuli Hakkarainen kavensi yhteen. Samaan tahtiin edettiin myös jatkossa, kun Alisa Pölläsen 3–1-osumaa seurasi Hakkaraisen kavennus ja samoin vielä kolmannessa voittomaaliksi jäänyttä Suvi Hämälaisen 4–2-osumaa. Hakkaraisen illan kolmas jäi ottelun viimeiseksi, kun kuudella viittä vastaan kovaa prässännyt SaiPa sai parhaimmillaan pallon ohi Classic-vahti Juulia Katajan muttei aivan maaliviivan yli.
Neljännessä parissa TPS johtaa FBC Loistoa vastaan voitoin 2-0 ja voi varmistaa välieräpaikkansa huomenna kotona Kupittaalla.
F-liigan miesten sarjassa Nurmon Jymy ei vielä kyennyt naulaamaan lopullisesti ensi kauden liigapaikkaansa, kun SPV vei lakeuksien paikallisottelun 4-3. Kaikki joukkueet ovat nyt pelanneet 32 ottelua, ja niin runkosarjan voitto kuin viimeinen karsintapaikkakin ratkeavat lauantain päätöskierroksella.
Kaksi edellistä otteluaan voittanut Jymy oli sitkeä vastustaja ja nousi 1 057-päisen yleisön edessä kolme kertaa tappioasemasta tasoihin. Elmeri Haveri kuittasi Peliveljien Ville Kuuselan avausmaalin, Kalle Vaarala Konsta Haukkalan 2–1-osuman ja Jari Hankkio ylivoimalla Janne Aution 3–2-maalin. Kolmannen erän alussa iski kuitenkin Jukka-Pekka Pelto-Arvo vielä kerran SPV:lle eikä haastaja kyennyt enää vastaamaan.
SPV päättää runkosarjan kuudenteen sijaan, ja Jymylle riittää yksikin piste jumbo FBC Turulta karsinnan välttämiseen.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Toisen kerran peräkkäin – Oilers on F-liigan miesten mestari10.5.2025 19:50:38 EEST | Tiedote
Esport Oilers juhlii toisena keväänä peräkkäin F-liigan miesten mestaruutta kaadettuaan seitsemännessä loppuottelussa Tampereella Classicin maalein 3-1. Ratkaisuottelua seurasi Hakametsän jäähallissa 3 700 katsojaa.
Classic selvitti ottelupallon 3 011 katsojan edessä – mestaruus ratkeaa lauantaina Tampereella7.5.2025 21:16:53 EEST | Tiedote
Oilers ei päässyt juhlimaan F-liigan mestaruutta Espoon 3 011-päisen yleisön edessä, vaan selkä seinää vasten pelannut Classic voitti 10-3. Se tarkoittaa, että kulta ratkeaa vasta joukkueiden seitsemännessä kohtaamisessa. Se pelataan lauantaina klo 17 Tampereen Hakametsän jäähallissa.
Oilers käänsi ja voitti Hakametsässä – mestaruus katkolla keskiviikkona Espoossa4.5.2025 18:36:56 EEST | Tiedote
Esport Oilers on enää voiton päässä F-liigan miesten mestaruudesta kaadettuaan tänään Hakametsän jäähallin 1 105 katsojan edessä Classicin 7-4. Hallitseva mestari johtaa finaalisarjaa nyt 3-2, ja toinen perättäinen kulta on sille katkolla keskiviikkona Espoon Metro Areenalla.
Classic tasoitti finaalivoitot 2 421 katsojan edessä3.5.2025 20:11:04 EEST | Tiedote
F-liigan finaalisarja siirtyi suurille areenoille Oilersin johtaessa 2-1, mutta nyt voitot ovat tasan Classicin kaadettua mestarit Espoossa 2 421 katsojan edessä lukemin 7-5. Voiton pohjusti haastajan terävä alkurynnistys.
Voitot nyt 2-1 – finaalisarja Oilersin johdolla kohti jäähallihuipennusta1.5.2025 19:24:13 EEST | Tiedote
Finaalien avausottelun hävinnyt mestari Oilers siirtyi sarjassa 2–1-johtoon kaadettuaan Classicin sen kotikaukalossa vakuuttavasti 9-5. Neljäs kohtaaminen on lauantaina Espoon Metro Areenalla ja viides sunnuntaina Hakametsän jäähallissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme