SDP EDUSKUNTA

Eduskunnan vammaisasiain yhteistyöryhmän puheenjohtaja Mäkisalo-Ropponen: Yhdenvertaisuus kuuluu myös koeaikaan

26.1.2023 15:43:33 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Marraskuussa hallinto-oikeus totesi päätöksessään, että työnantajalla ei ollut koeaikana velvollisuutta toteuttaa kuulovammaiselle työntekijälle yhdenvertaisuuslain mukaisia kohtuullisia mukautuksia. Päätös ei ole vielä lainvoimainen ja siihen ollaan hakemassa valituslupaa. Yhdenvertaisuuslaissa määriteltyjen kohtuullisten mukautusten tarkoituksena on mahdollistaa vammaisten työntekijöiden yhdenvertaisuus työpaikalla. SDP:n kansanedustaja ja eduskunnan vammaisasiain yhteistyöryhmän puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen pitää vammaisten henkilöiden yhdenvertaisuuden kannalta välttämättömänä, että kohtuulliset mukautukset tehdään jo koeaikana.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Kohtuulliset mukautukset ovat vammaisten yhdenvertaisen osallistumisen kannalta välttämättömiä työpaikalla. Yhdenvertaisuuslaki yksiselitteisesti vaatii työnantajaa tekemään aina tilanteen vaatimat kohtuulliset mukautukset, jotta vammainen työntekijä on yhdenvertaisessa asemassa muihin työntekijöihin nähden. Jos tämän katsota koskevan koeaikaa, ovat vammaiset ihmiset hyvin eriarvoisessa asemassa työelämässä, mikä on täysin lain tarkoituksen vastaista. Yhdenvertaisuusvaltuutettu on myös todennut, että lähtökohtaisesti työnantajan tulisi edistää yhdenvertaisuutta sekä pohtia kohtuullisten mukautusten tarvetta, vaikka työntekijä ei niitä erikseen pyytäisikään, Mäkisalo-Ropponen selittää.

Yhdenvertaisuuslaissa kohtuullisiksi mukautuksiksi määritellään sellaiset mukautukset, jotka tarvitaan, jotta vammainen henkilö voi saada muiden kanssa yhdenvertaisesti työtä. Kohtuullisuutta arvioitaessa vaikuttavat vammaisen henkilön tarpeiden lisäksi työnantajan koko, taloudellinen asema, toiminnan luonne ja laajuus sekä mukautusten arvioidut kustannukset ja saatava tuki. Mäkisalo-Ropposen mielestä on selvää, että ilman kohtuullisia mukautuksia koeaikana vammaiset työntekijät eivät ole yhdenvertaisessa asemassa muiden kanssa, mikä vaikeuttaa heidän työllistymistään.

- Kaikilla meillä on huoli työvoiman riittävyydestä ja nyt tarvitaan asennemuutosta, että vammaisten olisi yhdenvertaisesti mahdollista päästä työmarkkinoille. Marinin hallituksen hyvänä tavoitteena on ollut myös vammaisten työllisyyden edistäminen muun muassa Työkanava oy:n perustamisen kautta. Jotta myös vammaisilla ihmisillä on yhtäläiset mahdollisuudet osallistua työelämään, on kohtuullisten mukautusten periaatteesta pidettävä kiinni kaikissa työsuhteissa. Työnantajille vaatimukset ovat melko pieniä ja kohtuullisia, mutta vaikutus työntekijöille valtava, Mäkisalo-Ropponen

Yhteyshenkilöt

Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja

Puh:050 357 9090

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Kokoomus yrittää jälleen siirtää koulutusleikkausten vastuun kunnille1.10.2026 12:23:50 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta syyttää kokoomusta jatkuvasta vastuunpakoilusta koulutusleikkauksissa. Elorannan mukaan Orpon hallituksen kuntien valtionosuuksiin kohdistamat leikkaukset ovat käytännössä olleet piiloleikkauksia koulutukseen, erityisesti perusopetukseen. Tästä huolimatta Kokoomus tavoittelee eilen (30.9.) julkaisemassaan sopeutusohjelmassa jälleen uusia leikkauksia kuntien valtionosuuksiin. Tällä kertaa leikkaukset toteutettaisiin indeksijäädytyksinä. Elorannan mukaan Kokoomus pyrkii yhä uudelleen siirtämään koulutusleikkauksiaan kuntien vastuulle.

SDP:n Helena Marttila: Kissojen vapaana ulkoilu taajamissa on kiellettävä1.10.2026 11:32:53 EEST | Tiedote

Eduskunnassa äänestetään huomenna kansalaisaloitteesta, jossa esitetään kissojen vapaana ulkoilun kieltämistä. SDP:n kansanedustajan Helena Marttilan mukaan aloite nostaa esiin tärkeän kysymyksen vastuullisesta lemmikinpidosta sekä luonnon ja eläinten hyvinvoinnin turvaamisesta. Marttila on jäsen mietinnön laatineessa maa- ja metsätalousvaliokunnassa. – Kyse on kissojen hyvinvoinnista, luonnonsuojelusta ja yhteisestä vastuustamme luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa, toteaa Marttila.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Kokoomuksen leikkaukset uhkaavat koulutusta – kasvun edellytyksiä ei pidä heikentää1.10.2026 09:12:01 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kokoomuksen julkistamaa 9 miljardin euron sopeutuspakettia tyrmäävänä viestinä kunnille ja koulutukselle. Kokoomuksen ohjelmassa 1,5 miljardia euroa haetaan indeksisidonnaisten menojen kasvua hillitsemällä. Kuntien valtionosuuksiin kohdistuvaa vaikutusta ei ohjelmassa eritellä tarkasti, mutta jo nykyinen leikkauslinja heikentää kuntien mahdollisuuksia rahoittaa lakisääteisiä palveluja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye