Ei mitään pikku naisia -uutuuskirja on hersyvä ja samalla raadollinen tositarina pienyrittäjän ahdingosta ja inspiroivien naisten voimasta

Kikka Sepän rankoista kokemuksista syntyi hykerryttävän hauska ja lämminhenkinen Ei mitään pikku naisia –uutuuskirja, jossa pukeutumisneuvojamestari ammentaa voimaa hankalaan elämäntilanteeseensa historian suurnaisilta.
Muun muassa Bysantin keisarinna Theodoran, arkkitehti-muotoilija Aino Aallon ja taiteenkerääjä Peggy Guggenheimin elämäntarinat ja opetukset rohkaisivat häntä jälleen löytämään itsevarmuutensa ja kulkemaan kohti unelmaansa.
Aseistariisuvan itseironisella ja valloittavalla tyylillään Seppä kertoo, mitä me kaikki voimme oppia historian häpeämättömiltä naisilta, ja miten hän itse löysi voiman ja rohkeuden myöntää epäonnistuneensa yrittäjänä. Myös rakkaus eläimiin, ja erityisesti pieneen Pipsa-koiraan, antoi Sepälle voimaa lopettaa yrityksensä ja aloittaa uusi elämä.
“Olin työtön, keski-ikäinen, vailla korkeampaa koulutusta hääräilevä ja jokseenkin yhteiskunnan rattailta tippunut nainen, jonka pitäisi tehdä elämälleen jotain järkevää ja hyvin pian. Suurenmoista pukeutumisneuvojamestarin uraa ei ollut näköpiirissä. Eikä sellaista ollut koskaan edes ollut. Olin ollut niin kiintynyt ajatukseen hienosta urastani, etten ollut tajunnut eläneeni vuosi toisensa jälkeen reippaasti köyhyysrajan alapuolella.”
Kikka Seppä (s. 1967) on tietokirjailija ja entinen pukeutumisneuvojamestari. Hän opiskelee kulttuurituotantoa Humanistisessa ammattikorkeakoulussa.
Ei mitään pikku naisia ilmestyy painettuna, sähkökirjana sekä Annu Valosen lukemana äänikirjana.
Pdf-vedokset ja tekijän haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Marko Annalan neljäs romaani Ylva syntyi vuorovaikutuksessa kolmen taiteilijan välillä – "Tätä oli todella mukava tehdä!"23.6.2025 11:57:32 EEST | Tiedote
Marko Annalan elokuussa julkaistava romaani Ylva kuvaa kipeän kauniisti elämän ja kuoleman kysymyksiä, taiteen voimaa ja ihmisen suhdetta luontoon ja itseensä. Maagisen realismin sävyttämä, näyttävästi kuvitettu teos vie lukijansa 1980-luvun lopun Norjaan eikä pelkää katsoa pimeyttä silmiin.
Suosikkinäyttelijä Gillian Andersonin käänteentekevä teos paljastaa, mitä naiset ajattelevat kun heillä on vapaus kertoa fantasiansa täysin anonyymisti14.5.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Minulla on salaisuus, jota en ole koskaan kertonut kenellekään: jos minut näkee kävelemässä kadulla, istumassa metrossa tai kaupassa ruokaostoksilla, on hyvin todennäköistä, että rakentelen juuri päässäni yksityiskohtaista, kiimaista seksifantasiaa.
Liken vahva kirjasyksy kokoaa yhteen rock-legendojen salaisuudet, tietokirjallisuuden kirkkaat äänet ja kaunon sykähdyttävät tarinat29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Liken kesän ja syksyn 2025 kirjalistalta löytyy erinomaista kirjallisuutta ja upeita tähtinimiä, kuten Sara Al Husaini, Marko Annala, Tommi Liimatta, Meri Mort, Aki Ollikainen, Antti Reini, Children of Bodom, HIM, Eppu Normaali, Ozzy Osbourne, Karin Slaughter ja Mattias Edvardsson.
Ettekö te v*ttu tajua on toisenlainen bisneskirja yritysjohtajasta, jonka bisnesidoli on Minna Canth28.4.2025 14:39:38 EEST | Tiedote
Ettekö te v*ttu tajua on Jose Riikosen kynästä syntynyt ärhäkkä henkilökuva Finlaysonin Jukka Kurttilasta. Se on paremman maailman puolustuspuhe joka julistaa, että vastuun siirtämisen aika on ohi.
Joan Didionin Merkintöjä Johnille on järisyttävä arkistolöytö nykykirjallisuuden suunnannäyttäjältä, käännös luvassa syksyllä22.4.2025 11:58:22 EEST | Tiedote
Arvostetun ja ikoniseksi nousseen kirjailijan postuumi teos on mullistava löytö, joka täydentää aiemmin ilmestyneitä Maagisen ajattelun aika- ja Iltojen sinessä -teoksia. Tällä viikolla englanniksi ilmestyvä teos saadaan suomeksi syksyllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme