Eisler Capital (UK) Ltd:lle rikemaksu julkistettavaksi tarkoitettujen lyhyeksimyynti-ilmoitusten viivästymisestä
23.11.2022 14:00:00 EET | Finanssivalvonta | Tiedote
Velvollisuus ilmoittaa nettomääräiset lyhyet positiot perustuu EU:n lyhyeksimyyntiasetukseen, jonka yhtenä tavoitteena on lisätä markkinoiden läpinäkyvyyttä sekä edistää valvontaviranomaisten ja markkinaosapuolten tiedonsaantia. Siten säännellyllä markkinalla kaupankäynnin kohteeksi otetun yhtiön liikkeeseen laskettua osakepääomaa koskeva ilmoituskynnysarvon tai -rajan saavuttanut, ylittänyt tai alittanut nettomääräinen lyhyt positio on ilmoitettava transaktiota seuraavana kaupankäyntipäivänä kello 15.30 mennessä Finanssivalvonnalle. Lisäksi Finanssivalvonta julkaisee edellä mainitun asetuksen vuoksi julkistamiskynnysarvon saavuttaneet, ylittäneet ja alittaneet lyhyet nettopositiot verkkosivustollaan.
Eisler Capital (UK) Ltd:n nettomääräinen lyhyt positio on 5.10.2021 ylittänyt ja 2.11.2021 alittanut lyhyeksimyyntiasetuksessa säädetyn 0,5 prosentin ilmoitusrajan ja julkistamiskynnysarvon. Yhtiö on antanut lyhyeksimyynti-ilmoitukset Finanssivalvonnalle vasta 23.11.2021 eli noin 1,5 kuukautta ja kolme viikkoa myöhässä.
Laiminlyönneistä on määrätty rikemaksu. Rikemaksun suuruus on perustunut kokonaisarviointiin. Rikemaksun määrää koskevassa kokonaisarvioinnissa on otettu erityisesti huomioon position koko, julkistamiskynnysarvon ylittyminen sekä aika, jolloin markkinaosapuolilla ei ole ollut tietoa positiosta. Rikemaksu maksetaan valtiolle.
Rikemaksun määräämistä koskeva päätös ei ole lainvoimainen. Yhtiöllä on oikeus valittaa Helsingin hallinto-oikeuteen 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Tieto päätöksen lainvoimaisuudesta on saatavilla Finanssivalvonnan verkkopalvelussa.
Lisätietoja antaa
Janne Häyrynen, yksikönpäällikkö. Haastattelupyynnöt koordinoi Viestinnän mediapäivystys, puhelin 09 183 5030, arkisin klo 9−16.
Liite
Finanssivalvonnan päätös (pdf)
Katso myös
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Finanssivalvonta on rahoitus- ja vakuutusvalvontaviranomainen, jonka valvottavia ovat muun muassa pankit, vakuutus- ja eläkeyhtiöt sekä muut vakuutusalalla toimivat, sijoituspalveluyritykset, rahastoyhtiöt ja pörssi. Edistämme finanssimarkkinoiden vakautta ja luottamusta sekä asiakkaiden, sijoittajien ja vakuutettujen suojaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssivalvonta
Tjänsten som direktör för Finansinspektionen utlyses10.9.2026 09:39:49 EEST | Pressmeddelande
Ansökningsförfarandet för tillsättning av tjänsten som Finansinspektionens direktör inleds den 10 september 2026. Finansinspektionens direktion fattade beslut om saken vid sitt sammanträde i går. Mandatperioden för direktören är fem år.
Finanssivalvonnan johtajan virka haettavaksi10.9.2026 09:39:49 EEST | Tiedote
Finanssivalvonnan johtajan hakumenettely käynnistyy 10.9.2026. Finanssivalvonnan johtokunta päätti asiasta eilisessä kokouksessaan. Johtajan toimikausi on viisi vuotta.
Applications invited for position of FIN-FSA Director General10.9.2026 09:39:49 EEST | Press release
Applications will be accepted from 10 September 2026 for the position of Director General of Finland’s Financial Supervisory Authority (FIN-FSA). This was decided by the FIN-FSA Board at its meeting yesterday. The Director General’s term of office is five years.
Högsta förvaltningsdomstolen har meddelat sitt beslut med anledning av Ermitage Partners Oy:s besvär17.6.2026 14:30:00 EEST | Pressmeddelande
Högsta förvaltningsdomstolen har genom sitt beslut av den 17.6.2026 bifallit Ermitage Partners Oy:s yrkande om upphävande av Finansinspektionens beslut, som förbjöd Ermitage Partners Oy att tillhandahålla investeringstjänster utan tillstånd.
Korkein hallinto-oikeus antoi päätöksensä Ermitage Partners Oy:n valitukseen17.6.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus on 17.6.2026 antamallaan ratkaisulla hyväksynyt Ermitage Partners Oy:n vaatimuksen kumota Finanssivalvonnan päätös, jolla kiellettiin Ermitage Partners Oy:ltä sijoituspalvelujen tarjoaminen ilman toimilupaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
