EK:n lakiasiainjohtaja Äimälä: miksi hyväpalkkaiset ahtaajat pyytävät muita enemmän?
19.2.2023 22:02:14 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote
- AKT pyytää enemmän kuin jo 450 000 sopimuksen tehnyttä yksityisen alan työntekijää. Yleinen linja on kelvannut naisvaltaiselle kaupan alalle ja Teollisuusliitolle. Miksi se ei kelpaa hyväpalkkaisille ahtaajille, Äimälä kysyy.
AKT:n lakot vaikeuttavat jo nyt koko Suomen elinkeinotoimintaa ja samalla muiden työntekijöiden asemaa, koska lakko aiheuttaa tappioita yrityksille sekä mainehaittaa.
- Taloustilanne on vakava ja nyt vielä AKT:n itsekäs toiminta heikentää muiden työntekijöiden asemaa. Kyse on siis myös muiden alojen työntekijöiden työpaikoista, Äimälä toteaa.
EK:n lakiasiainjohtaja Markus Äimälä p. 040 703 2977
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
KUTSU: Peruskoulu 2.0 – perusopetuksen tulevaisuus tehdään nyt (6.11.)30.10.2026 08:12:52 EET | Tiedote
Miten oppimistulokset käännetään nousuun? Tervetuloa kuulemaan EK:n ehdotukset ja keskustelemaan siitä, mitä koulussa tulee oppia tekoälyn aikakaudella, miten uudistukset viedään koulun arkeen ja millaisia päätöksiä peruskoulun tulevaisuus vaatii. Aika: perjantai 6.11.2026 klo 9.00–11.00 Huom. aamukahvia ja smoothieta tarjolla klo 8.15 alkaen Paikka: Tiedekulma, Yliopistonkatu 4, Helsinki tai verkko-osallistuminen Ilmoittautuminen tästä linkistä Ohjelma klo 09.00 Tervetuloa keskusteluun perusopetuksen tulevaisuudesta johtaja Ulla Heinonen, EK Peruskoulu 2.0 – tilannekuva ja ehdotukset peruskoulun uudistamiseksi johtava asiantuntija Mirja Hannula, EK Mitä koulussa tulee oppia tekoälyn aikakaudella – mitä ovat tulevaisuuden perustaidot? apulaisprosessori Linda Mannila, Helsingin yliopisto tutkijatohtori Leea Lakka, Itä-Suomen yliopisto ennakoinnin asiantuntija Otto Tähkäpää, Sitra johtaja Leena Pöntynen, Teknologiateollisuus keskustelun puheenjohtajana toimii Ulla Heinonen Kuka perusopet
USA:n välivaalit – Timo Vuoren arvioita vaikutuksista kauppapolitiikkaan ja vientimarkkinoihin29.10.2026 08:49:50 EET | Tiedote
Välivaalien tappio toisi presidentti Trumpille sisäpoliittisia pidäkkeitä eli checks and balances ei ole politiikan dynamiikasta hävinnyt. Silti ulko- ja kauppapolitiikassa Trump saattaa toimia sitäkin vimmaisemmin, eritoten jos senaatti säilyy republikaaneilla. Silloin maailmanpolitiikassa on edessä entistäkin myrskyisempää menoa, arvioidaan EK:ssa. USA:n ja EU:n tullivääntö jatkuu välivaalien jälkeen. Trump saattaa jopa koventaa kauppapoliittista linjaansa. Tuoreimpien tietojen mukaan USA haluaisi koplata terästullien alennukset siihen, että EU perääntyy digisääntelyssä. Samoin USA:n hallinto kyselee, missä EU:n lupaamat investoinnit ja energiakaupat viipyvät. Nämä teemat voivat uudelleen eskaloida kauppasodan, kun EU:ssa parlamentti on vastaavasti asettanut tiukat reunaehdot ns. Turnberry-diilin noudattamiselle. Kiista voi kärjistyä jo loppuvuodesta. Lue tarkempia arvioita alla olevasta muistiosta. =========================================================== Muistio Elinkeinoelämän k
KUTSU: EK:n suhdannebarometri 60 vuotta (29.10. klo 14)27.10.2026 10:56:44 EET | Tiedote
Lämpimpästi tervetuloa juhlistamaan EK:n suhdannebarometrin 60-vuotista taivalta ja kuulemaan ajankohtaisia puheenvuoroja taloudesta. Juhlaseminaari järjestetään Ravintola Palacessa (Eteläranta 10) torstaina 29.10. klo 14-> Ohjelma: Tilaisuuden avaus johtaja Sami Pakarinen, Elinkeinoelämän keskusliitto EK Indikaattorit, tilastot ja ennusteet julkisen taloudenpidon ja talouspolitiikan tietopohjana ylijohtaja Mikko Spolander, Valtiovarainministeriö Katsaus euroalueen ja Suomen talousnäkymiin johtokunnan neuvonantaja Meri Obstbaum, Suomen Pankki Poimintoja barometrin taipaleelta pääekonomisti Penna Urrila, Elinkeinoelämän keskusliitto EK Ilmoittaudu tästä linkistä Tervetuloa!
EK:n Suhdannebarometri: Suomalaisyritysten suhdannearviot hieman pehmeämmät – kasvun arvioidaan silti jatkuvan27.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
EK:n lokakuussa tekemän Suhdannebarometrin mukaan suomalaisyritysten arviot tilanteesta ovat muuttuneet hieman varovaisemmiksi edelliseen tiedusteluun nähden, vaikka suhdannekuva onkin selvästi alkuvuotta vahvempi. Kasvu on jatkunut viime kuukausina erityisesti teollisuudessa, jossa tuotannon arvioidaan pysyvän nousussa myös lähiaikoina. Myös työvoiman supistuminen päättyi.
EK:n selvitys: Tuplataan Suomen kotiuttama EU-hankerahoitus – viritetään kansallinen tukijärjestelmä huippuunsa26.10.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisille yrityksille ja tutkimusryhmille tarjottavan EU-hankerahoituksen määrä voi nousta ennätystasolle vuosina 2028 - 2034. EK:n esityksen mukaan sen kotiuttaminen pitää nostaa seuraavan hallituksen EU-prioriteetiksi: tarvitsemme kansallisen strategian, jolla Suomi vähintään tuplaa kilpaillun EU-rahoituksen saannon yli 10 miljardin euron tasolle. EU-hakujen tueksi tarvitaan huippuunsa viritetty kansallinen tuki- ja neuvontajärjestelmä. Business Finlandin rahoitus ja EU-rahoitus tulee yhteensovittaa entistä tehokkaammin. Lisäksi EK esittää erityisen valmistelurahoituksen tarjoamista pk-yritysten EU-hankkeisiin. EU valmistelee uutta monivuotista rahoituskehystä kaudelle 2028–2034 (Multiannual Financial Framework MFF). Komission esityksen mukaan peräti neljäsosa eli noin 450 miljardia euroa MFF-rahoituksesta käytettäisiin avainaloilla tapahtuvaan tutkimukseen, tuotekehitykseen, innovaatiotoimintaan ja tuotannon skaalaukseen. Eniten kasvaa yrityksille tarjottava rahoitus ja sitä ulo
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
