Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n Mittelstand-ohjelma: Pelastetaan Suomen talous ja työpaikat keskisuurilla kasvuyrityksillä

22.11.2022 09:30:00 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa
Elinkeinoelämän keskusliitto esittää Suomen tulevalle hallitukselle uutta painopistettä elinkeinopolitiikkaan: kohdennetaan kasvun kannusteet 50–1000 henkeä työllistävien Mittelstand-yritysten vahvistamiseen ja määrän kasvattamiseen. EK:n laatimalla ohjelmalla Suomi voi saavuttaa 45 000 uutta työpaikkaa ja 3 000 uutta vientiyritystä vuoteen 2027 mennessä. Isoin kansantaloudellinen hyöty saadaan, kun panostetaan kotimaisessa omistuksessa oleviin yrittäjävetoisiin Mittelstandeihin, jotka ovat tottuneet toimimaan Suomessa läpi vaikeimpien suhdanteiden.

Vaikeassa taloustilanteessa Suomi tarvitsee tehokkaimmat lääkkeet kansantalouden ja työllisyyden pelastamiseksi sekä viennin ja investointien kiihdyttämiseksi, sanoo EK:n yrittäjyydestä vastaava johtaja Petri Vuorio

”Siksi haluamme kääntää politiikan päättäjien katseet Mittelstand-yrityksiin eli keskisuuriin kasvuyrityksiin, jotka ovat nousseet tai nousemassa 50–1000 työntekijän kokoluokkaan. Lähes kaikki uudet nettotyöpaikat ovat syntyneet tähän yritysjoukkoon viimeisen vuosikymmenen aikana.”

Mittelstand-yritysten kansantaloudellinen vipuvaikutus on moninkertainen niiden määrään nähden. Esimerkiksi 50–499 henkeä työllistäviä yrityksiä on Suomessa noin 3500 kappaletta ja osuus Suomen yrityskannasta on vain 1 prosentti. Kuitenkin niiden osuus yksityisistä työpaikoista on reilusti yli neljännes. Osuus kaikkien yritysten liikevaihdosta on lähes kolmannes. 

Vuorion mukaan Mittelstandeja tarvitaan lisää myös vientiä vahvistamaan – nykyisin vain 100 yritystä tuottaa 2/3 Suomen viennistä. Verrokkimaihin nähden Suomen viennin kivijalka on auttamattoman kapea.

EK:n huomion ytimessä ovat nimenomaan yrittäjävetoiset Mittelstandit, sanoo EK:n Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtaja, omistajayrittäjä Tuomas Pere (Pintos Oy):

”Yrittäjä tuo liiketoimintaan kasvuhalun. Se näkyy tilastoissakin: yrittäjien vetovastuulla olevat keskisuuret yritykset ovat merkittävästi kasvuhakuisempia kuin muut pk-sektorin työnantajat. Peräti puolet harjoittaa jo vientiä. Nämä yritykset ovat hyvä investointi yhteiskunnalle!”

Geotalouden kriisiaikoina EK alleviivaa kotimaista omistajuutta. Suomalaisessa omistuksessa olevat Mittelstandit ovat uskollisia kotiseudulleen ja tottuneet selviämään sukupolvesta toiseen, läpi vaikeittenkin suhdanteiden. 

3 tavoitetta ja 6 keinoa tulevalle hallitukselle

EK esittää, että tuleva hallitus nostaisi kotimaisesti omistetut yrittäjävetoiset Mittelstand-yritykset elinkeinopolitiikan ytimeen. EK:n Mittelstand-ohjelmalla on 3 päätavoitetta:

1) Tuplataan Mittelstand-yritysten määrä vuoteen 2030 mennessä 
2) Luodaan Mittelstand-yrityksiin 45 000 uutta työpaikkaa seuraavan hallituskauden loppuun mennessä
3) Kasvatetaan vientiyritysten määrää 3000 yrityksellä seuraavan hallituskauden loppuun mennessä

Näiden toteutumiseksi EK esittää Mittelstand-julkaisussa esitettyjä 6 toimenpidekokonaisuutta, jotka sisältävät myös tarkat numeeriset mittarit. Poimintoja toimenpiteistä:

  • Ratkaistaan osaajapulaa kehittämällä koulutusta yritysten tarpeita paremmin vastaamaan, vähentämällä kannustinloukkuja sekä kasvattamalla ulkomaalaisten työntekijöiden määrää lupaprosessin remontilla. 
  • Tie auki vihreän kasvun investoinneille ja digille; läpiviedään EK:n investointiluvituksen reformi
  • Varmistetaan rahoituksen saatavuus viennissä, innovaatiotoiminnassa ja vihreässä siirtymässä.
  • Nostetaan Suomen vienninedistämisresurssit keskeisten verrokkimaiden tasolle, priorisoidaan kohdemarkkinat sekä fokusoidaan maakuvan kärki vihreän kasvun ja digitalisaation ympärille.
  • Taataan reilu kilpailu julkisissa hankinnoissa ja puretaan kilpailun vääristymät.
  • Varmistetaan kotimaisten työnantajayritysten sujuvat omistajanvaihdokset.

Lue tarkemmin julkaisustamme:
EK:n Mittelstand-ohjelma 2023 - 2027: Lisää keskisuuria kasvuyrityksiä, työpaikkoja ja vientiä!


Lisätiedot:
Yrittäjyydestä vastaava johtaja Petri Vuorio, puh. 050 323 2979, valokuvat
Viestinnän yhteyshenkilö: tiedottaja Satu Toivonen, puh. 040 8212 097
sähköpostit: etunimi.sukunimi@ek.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU, kauppapolitiikka, Venäjä, pakotteet

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Eteläranta 10
00130 Helsinki

09 420 20https://ek.fi/

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Yritysjohtajien pyöreä pöytä: Turvataan sähkön riittävyys kaikille toimialoille ja uusille investoinneille – puhdas sähkö Suomen kasvuvoimaksi4.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Suomi tarvitsee talouskasvua ja puhdasta sähköä käyttäviä investointeja eri sektoreilta. Seuraavaan hallitusohjelmaan tarvitaan kunnianhimoinen sähköistymisen visio, jolla varmistetaan investointien eteneminen ja sähkön riittävyys sekä ennaltaehkäistään sähköjärjestelmän pullonkaulat. Näin todettiin EK:n koolle kutsumalla eri toimialoja yhdistävällä foorumilla. Suomessa on kevään mittaan käyty keskustelua puhtaaseen energiaan perustuvista investoinneista ja sähkön riittävyydestä. Yritykset eri sektoreilla varautuvat vuosikymmenten päähän ulottuviin investointeihin ja samaan aikaan datakeskushankkeita julkistetaan ennätysmäärin eri puolille Suomea. Teollisuus, palvelut ja koko yhteiskunta sähköistyvät – kuinka varmistamme puhtaan sähkön riittävyyden ja kohtuuhintaisuuden jatkossakin? Tähän haettiin yhteistä näkemystä 1.6. EK:n koolle kutsumassa pyöreässä pöydässä, jossa oli edustettuna sähköä käyttäviä toimialoja, energian tuottajia ja infrastruktuuriyhtiöitä sekä valtionhallintoa. Toim

Luonnonarvomarkkinoiden vauhdittaminen on järkevää ympäristön, yritystoiminnan ja julkisen talouden kannalta29.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

EK kannattaa hallituksen tavoitetta vauhdittaa luonnonarvomarkkinoita. Luonnonsuojelulain muutoksella yritykset saisivat luotettavan varmennuksen luontovastuullisuustoimilleen. Paljon työtä jää kuitenkin seuraavalle hallituskaudelle, jotta yrityksille kyetään tarjoamaan taloudellisia kannusteita ja prosessista saadaan mahdollisimman sujuva. Eduskunta käsittelee paraikaa luonnonsuojelulain muutoksia, joilla halutaan vauhdittaa luonnonarvomarkkinoiden käynnistymistä. Jatkossa viranomaisen varmentamia luonnonarvoyksiköitä olisi mahdollista käyttää nykyistä laajemmin: vapaaehtoisen ekologisen kompensaation lisäksi myös muissa yritysten ympäristövastuullisuutta osoittavissa luontoteoissa. Yritysten kiinnostusta vapaaehtoisiin luontotekoihin ovat lisänneet esimerkiksi sijoittajien ja asiakkaiden vaatimukset sekä liiketoiminnan hyväksyttävyyden vahvistaminen. Kynnys vapaaehtoisille luontoteoille on syytä pitää matalana EK:n johtavan asiantuntijan Minna Ojanperän mukaan luonnonarvomarkkinat ov

EK: Työnantajat tarvitsevat täsmällisempää tietoa vaaratilan­teista huolehtiakseen yhteiskunnan toimivuudesta25.5.2026 14:37:34 EEST | Tiedote

Mahdollisista drooniuhista tarvitaan jatkossa viranomaisilta nykyistä täsmällisempää tietoa, jotta yritykset voivat omalta osaltaan turvata yhteiskunnan toimintakykyä. Työnantajat voivat paremmalla tiedolla turvata yksityisissä yrityksissä kriittiset alat ja suojata työntekijänsä. Pääministeri Petteri Orpo isännöi maanantaina 25. toukokuuta pyöreän pöydän keskustelua drooniuhkatilanteista, johon myös EK osallistuu.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye