EK:n yrityskysely: Merkittävä osa yrityksistä suunnittelee henkilöstönsä lomauttamista energiakriisin takia
”Yhteiskunnassamme on luotava malli, jolla korkeasta energian hinnasta kärsineet yritykset selviävät tämän vaiheen ohi. Näin viemme yritykset ja niiden työpaikat energiarotkon yli”, sanoo EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies.
Kyselyn mukaan lähes joka neljäs EK:n jäsenyritys suunnittelee lomauttavansa henkilökuntaansa seuraavan puolen vuoden aikana. Tämä on erittäin karu viesti yritysten nopeasti heikentyneestä taloudellisesta tilanteesta.
Akuutin energiatilanteen lisäksi yrityksiltä kysyttiin hallituksen työllisyystoimien vaikuttavuutta. Vastaajista vajaat 80 prosenttia näki hallituksen keväällä käynnistämän pohjoismaisen työnhaun mallin neutraalina, mutta jopa 18 prosenttia haitallisena. Vain 8 prosenttia näki tämän työllistämistoimen lisäävän työllisyyttä. Tulos kuvastaa, että yritykset suhtautuvat suurella epäilyksellä hallituksen keinoihin lisätä työllisyyttä. Yritykset eivät koe, että malli lisäisi aidosti ammattitaitoisen ja työhön motivoituneen työvoiman määrää.
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n yrityskysely toteutettiin 20.9-27.9.2022. Kyselyyn vastasi 745 työnantajayritystä ja tulokset on painotettu siten, että ne ovat suuntaa antavasti yleistettävissä työnantajayritysten perusjoukkoon.
Lisätietoja:
Terhi Heikkonen, asiantuntija, EK, p. 040 556 8884
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
EK:n suhdannetiedusteluiden julkaisupäivät vuonna 202630.12.2025 13:20:00 EET | Tiedote
Hyvä toimittaja/toimitus, alla Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n suhdannetiedusteluiden julkaisuaikataulu vuodelle 2026. Suhdannebarometri 27.1., 27.4., 27.7., 27.10. Luottamusindikaattori 27.1., 26.2., 27.3., 27.4., 27.5., 29.6., 27.7., 27.8., 28.9., 27.10., 27.11., 28.12. Investointitiedustelu 13.1. ja XX.6. Lisätietoja: Teemu Lindfors, viestinnän asiantuntija, p. 0400 284 764
Luottamusindikaattorit epäyhtenäisiä joulukuussa29.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen elinkeinoelämän yhteenlaskettu talousluottamus koheni aavistuksen joulukuussa. Toimialojen välinen vaihtelu oli kuitenkin edelleen merkittävää.
EU:n suurin kauppasopimus ratkeamassa – QA-vastaukset Mercosur-diilistä16.12.2025 14:10:06 EET | Tiedote
EU:n historian suurimmassa kauppasopimuksessa on tällä viikolla ratkaisun hetket. Euroopan ulottuvilla on kansainvälisen kaupan läpimurto, jos yli 25 vuotta valmisteltu Mercosur-sopimus saa pian viimeisen sinettinsä. Sopimus avaisi Brasilian, Argentiinan, Paraguayn ja Uruguayn suojatut jättimarkkinat eurooppalaisille yrityksille – 90 prosenttia Mercosur-alueen tulleista alenisi nollaan. Geotalouden epävarmuuksien keskellä Mercosur-kumppanuus olisi Euroopalle myös iso strateginen voitto. Varsinaiset kauppaneuvottelut saatiin maaliin EU:n ja Mercosurin välillä jo vuosi sitten joulukuussa 2024, mutta nyt tarvitaan vielä EU-jäsenmaiden määräenemmistön ja Euroopan parlamentin hyväksyntä. Jäsenmaiden päätöstä odotetaan tällä viikolla. Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin on määrä matkustaa jo 20.12. Brasiliaan sopimuksen allekirjoitustapahtumaan. EK:n kauppapolitiikan asiantuntija Heli Siikaluoma kokosi vastaukset Mercosur-sopimuksen keskeisiin kysymyksiin: QA-vastaukset Mercosur-k
Eastern Flank -kokous on erinomainen osoitus Suomen EU-aloitteellisuudesta15.12.2025 12:32:43 EET | Tiedote
Tiistaina Helsingissä pidettävä Eastern Flank Summit kertoo Suomen määrätietoisesta vaikuttamisesta, jolla EU:ssa on saatu huomiota Venäjän rajamaiden keskeiselle roolille ja vauhditettu tekoja turvallisuuden vahvistamiseksi. EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen mukaan on erinomaista, että Suomi on aktiivinen EU:n itäisten reunavaltioiden yhteistyössä ja että Helsinkiin saadaan pääministeri Petteri Orpon johdolla keskeisten EU-maiden johtoa: ”Suomen itäraja on Euroopan itäraja, jolla turvataan koko EU:n ulkorajaa. Tämä tärkeä viesti on saatu Brysselissä läpi EU:n korkeinta johtoa myöten. Vaikuttamista vahvistaa entisestään se, että Suomi on ottanut johtajuutta koko itäisten EU-maiden yhteistyössä.” Suomalaisten peräänkuuluttamat turvallisuusnäkökohdat ja Venäjän rajavaltioiden tarpeet heijastuvat monella tapaa sekä komission ehdotuksessa monivuotiseksi rahoituskehykseksi (MFF) että esimerkiksi kriittisiä liikenneväyliä vahvistavassa Military Mobility -hankkeessa. Ajat ovat poikkeuksell
Eduskunnalta tärkeä päätös esiselvittää Helsinki–Tukholma-liikenneyhteyttä11.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
EK:n mielestä on erinomaista, että eduskunta teettää selvityksen Tukholma-suuntaa koskevasta uudesta kiinteästä liikenneyhteydestä. Kansallinen esiselvitys avaa mahdollisuuksia myös siihen, että Suomi pystyy myöhemmin hakemaan hankkeen jatkoselvityksille EU-rahoitusta. Eduskunta on päättänyt rahoittaa Väyläviraston tekemän selvityksen siitä, kuinka Suomen yhteys muihin pohjoisiin pääkaupunkeihin Tukholmaan ja edelleen Kööpenhaminaan voitaisiin tulevaisuudessa turvata uudella kiinteällä yhteydellä, osana EU:n ydinverkkokäytävää. Selvityksen tekeminen on tervetullut ja perusteltu askel, sanoo toimitusjohtaja Jyri Häkämies: ”EK peräänkuulutti jo viime keväänä Itämerta koskevien vaihtoehtoisten silta/tunneliyhteyksien selvittämistä. Uusi kiinteä länsiyhteys hyödyttäisi rinnakkain sekä liikennettä, matkailua ja taloutta että turvallisuutta ja huoltovarmuutta.” ”Kyseessä on vuosikymmenten päähän tähyävä visiointi, mutta sitä ovat olleet aikanaan myös Tanskan ja Saksan välinen Fehrmarnbeltin
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
