Elävän musiikin säätiö käynnistää apurahahaun musiikkialan toimijoille 2. toukokuuta
27.4.2022 09:00:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Apurahoja myönnetään neljään tarkoitukseen:
Konserttitoiminnan järjestäminen
Livekonserttitoiminta tarjoaa elävän musiikin esittämismahdollisuuksia ja on paras tapa edistää musiikin tekijöiden ja kuluttajien yhteistoimintaa. Apurahaa voi hakea yksittäisten konserttien järjestämiseen, konserttien sarjaan tai festivaalitoimintaan. Hakija voi olla tapahtuman järjestäjä tai esiintyjätaho itse.
Vastuullisuuden edistäminen tapahtumissa
Tapahtumatoimialalla on paljon työtä vastuullisuuden ja kestävän kehityksen saralla. Elävän musiikin säätiö haluaa kannustaa tapahtumajärjestäjiä edistämään oman tapahtumansa tai tapahtumapaikkansa vastuullisuutta konkreettisilla tavoilla: tällaisia ovat esimerkiksi Ekokompassi-sertifikaatti, Joutsenmerkki tai kansainväliset raportointijärjestelmät.
Koulutus
Koulutus on vaikuttava tapa lisätä musiikki- ja tapahtuma-alan alan tietoa, vastuullisuutta ja laatua. Säätiö myöntää apurahoja oman ammattitaidon kehittämiseen tai tiedon jakamiseen. Tällaisia kohteita ovat esimerkiksi seminaarit, ammatillinen opetus ja kurssit.
Tutkimus
Säätiö myöntää tukea tapahtuma-alaa koskevaan tutkimukseen ja konkreettisen tiedon tuottamiseen tapahtumien eri osa-alueista (esim. asiakaskyselyt, vaikuttavuuden arviointi, markkinatutkimus). Kuluttajien ja esiintyjien kohtaamiset, kaupunkikulttuuria tai muuta säätiön tärkeäksi katsomaa asiaa käsittelevät akateemiset tutkimussuunnitelmat ovat tervetulleita.
Vuonna 2021 apurahahakemuksia tuli liki 200, joista valittiin yhteensä 13 tuensaajaa. Tukea jaettiin vuonna 2021 yli 20 000 euroa.
”Yllätyimme, kuinka paljon saimme hyviä ja tukikelpoisia hakemuksia. Tarve on suuri joten Elävän musiikin säätiön hallitus päätti tuplata apurahasumman vuodelle 2022”, kommentoi säätiön puheenjohtaja Juha Tynkkynen.
Apurahan suuruus myönnettävälle taholle on 500–3000 €. Apurahapäätökset tekee Elävän musiikin säätiön nimeämä asiantuntijaryhmä 31.5.2022 mennessä. Apurahat ovat harkinnanvaraista tukea. Päätökseen vaikuttavat hakijan aiempi toiminta musiikkialalla ja suunnitelma apurahan käytöstä. Apuraha on kertaluonteinen erä ja sitä voi hakea myös takautuvasti jo vuonna 2022 toteutetulle projektille.
Lisätiedot ja haku: www.elmu-saatio.fi
Lisätietoja: Elmu-säätiö, Juha Tynkkynen, juha@elmu-saatio.fi
Elävän musiikin säätiö Elmu sr on perustettu vuonna 1989. Säätiön tehtävänä on edistää elävän musiikin esittämismahdollisuuksia, tukea musiikki- ja kaupunkikulttuuria mm. vuosittain jaettavin stipendein ja apurahoin. Säätiön juuret ovat Lepakossa ja Elmu-yhteisössä. Säätiö oli aikanaan alkuperäisen Radio Cityn merkittävä omistaja. Nykyisin säätiö on mukana mm. Tuska-festivaalin toiminnassa. Säätiö on rakentanut yhdessä Y-Säätiön kanssa Helsinkiin ja Tampereelle musiikkialan Jallukka-vuokratalot.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Mistä puhumme, kun puhumme säästä? Tero-Petrin uusi single Vuodenajat kasvoilla ilmestyy 25. syyskuuta24.9.2026 11:20:00 EEST | Tiedote
Vuodenajat kasvoilla tiivistää kokonaisen elämän yhteen pitkään päivään. Perjantaina 25.9. ilmestyvä kappale on viimeinen single ennen Tero-Petri & Korvaamattomien Voi näinkin elää -albumia, joka julkaistaan 9. lokakuuta. Vuodenajat kasvoilla ja Petri Erkkilän singleen ohjaama musiikkivideo nähdään ensinäytössä ja -kuuntelussa jo tänään Soundi-lehden sivuilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

