Aviador Kustannus

Eljas Erkko, golfministeri yhdistelee kiehtovasti faktaa ja fiktiota

2.3.2023 13:51:14 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Jukka Paakin uusin romaani Eljas Erkko, golfministeri esittelee tuntemattomamman puolen entisestä ulkoministeristä. Miten käy, kun tämä äkkiväärä ja itsetietoinen hahmo joutuu golfmailoineen pahaan pinteeseen?
Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt

Jukka Paakin romaani Eljas Erkko, golfministeri on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Helsingin Sanomien päätoimittajana 1930-luvulla toiminut ja vuosikymmenen lopulla ulkoministerin pestin saanut Eljas Erkko herää Jukka Paakin romaanissa henkiin äkkivääränä ja itsetietoisena golfarina, joka lopulta päätyy mailoineen pahaan pinteeseen. Ensin on kuitenkin saatava Suomeen oma golfkenttä!

Eljas Erkko, golfministeri yhdistelee kiehtovalla tavalla tositapahtumia ja fiktiota. Lukija pääsee seuraamaan aitiopaikalta, kun Suomen tulevaisuus on panoksena suurvaltapolitiikan ja golfin pyörteissä. Romaani tarjoaa samalla historiallisen perspektiivin golfin peluuseen.

Jukka Paakki (s. 1955) on työskennellyt Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen professorina. Tieteellisten kirjojen ja artikkelien lisäksi häneltä on aiemmin julkaistu
romaani Mannerheim, tuntematon golfari (Aviador, 2021).

PAAKKI, JUKKA : Eljas Erkko, golfministeri
360 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523811485
Ilmestymisaika: Helmikuu 2023

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt
Lataa
Jukka Paakin kuva © Ari Haimi
Jukka Paakin kuva © Ari Haimi
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Hannu Mäkelän omaelämäkertateoksessa huonot uutiset ja kauniit toiveet kulkevat käsi kädessä12.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hannu Mäkelän muistelmateos Matkalla yhä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Elämä on matka, jolla sattuu ja tapahtuu paljon sellaistakin, jota ei osaa mitenkään odottaa. Hannu Mäkelän uusin kirja on tosikertomus siitä, kuinka äkkiä aivan kaikki muuttui, kun sairaus yllätti hänet heinäkuun lopulla 2024. Koko syksy meni ja katosi, yksi leikkaus johti toiseen, toinen kolmanteen ja sairaalat alkoivat olla tuttuja paikkoja, Suomen suurimpia tuotantolaitoksia, siltä tuntui usein. Sana 'syöpä' tuli tutuksi sekin, kuten myös sana 'maligni'. Mutta tällä matkalla oli myös onnea, sitäkin voi olla joskus. Ja niin matka jatkuu yhä, jatkuvan tarkkailun alaisena, jatkuu jonnekin tässä alati armottomassa maailmassa, jonka kehitystä kukaan meistä ei tiedä. Voimme elää pelokkaasti aavistellen, mutta kyllä myös toivoen ja uneksien: "Mietin tulevaisuutta, kuolemaa. Toki kuolisin. Miksi en sitten enää pelännyt sitä? Ehkä siksi, että olin jo tajunnut, ettei siinä ollut mitään pelättävää. Ei enää tässä iäs

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye