Elo sijoittanut jo yli 100 kotimaiseen varhaisen vaiheen yhtiöön
16.4.2019 07:50:00 EEST | Työeläkeyhtiö Elo | Tiedote
Suomen pääomasijoitusyhdistyksen (FVCA) tuoreiden tilastojen mukaan kotimaisten varhaisen vaiheen yhtiöiden saama rahoitus on kasvanut tasaisesti vuodesta 2011 alkaen. Vuonna 2018 rahoitus ylsi 479 miljoonaan euroon eli uuteen ennätykseen.
”Olemme Elossa päässeet todistamaan startup-ekosysteemin huimaa kehitystä”, toteaa Elon sijoitusjohtaja Hanna Hiidenpalo. ”Uusia laadukkaita startupeja ja niihin sijoittavia rahastoja syntyy tasaisesti. Lisäksi on ollut hienoa seurata, kuinka uudet rahastomanagerit alkavat vakiinnuttamaan toimintaansa alalla pidempään toimineiden rinnalla.”
Elo tekee uusia sijoituksia aina, kun sopivia rahastoja ja mahdollisuuksia ilmenee.
”Varhaisen vaiheen yhtiöissä on valtavia menestysmahdollisuuksia”, kertoo Hiidenpalo. ”Startup-yhtiöihin sijoittaminen on pitkäjänteistä sijoitustoimintaa, mutta tulokset vaikuttavat lupaavilta. Olemme rahastojemme kautta sijoittaneet epäsuorasti yli sataan kotimaiseen varhaisen vaiheen yhtiöön ja määrä kasvaa tasaisesti.”
Huipputeknologian hyödyntäminen ja kehitys vaatii rahoitusta
Osa Elon pääomarahastosalkussa olevista rahastoista on tehnyt sijoituksia pidempään, kun taas toiset vasta aloittelevat toimintaansa. Moni rahastoista sijoittaa korkean teknologian yhtiöihin, jotka pyrkivät ratkaisemaan tämän päivän teknologiahaasteiden lisäksi myös tulevaisuuden haasteita muun muassa asioiden internetin (IoT), virtuaalitodellisuuden (VR) ja tekoälyn (AI) sovelluksia kehittämällä.
”Suomessa on valtava määrä teknologiaosaamista, jota meidän on hyödynnettävä entistä paremmin”, painottaa Hiidenpalo. ”Tähän tarvitaan rahoitusta ja tukea. Haluamme osaltamme kantaa vastuuta kotimaisen uuden yritystoiminnan mahdollistamisesta ja innovaatioiden synnystä. Samalla tuemme kotimaista työllisyyttä ja yrittäjyyttä.”
Osaavien rahastomanagereiden kautta startupit saavat kasvuun tarvittavan pääoman lisäksi muun muassa sparrausta ja verkostoja. Pääomasijoitusyhdistyksen vuoden 2018 tilastoista käy ilmi, että myös ulkomaalaisten sijoittajien sijoitukset suomalaisiin varhaisen vaiheen yhtiöihin ovat kasvussa.
”Tämä on erityisen tärkeää, kun kotimaisia yhtiöitä kansainvälistetään. Tilastojen mukaan Suomi on ollut vuosina 2013−2017 yksi Euroopan kärkimaista, kun tarkastellaan varhaisen vaiheen yhtiöiden saamaa rahoitusta suhteutettuna bruttokansantuotteeseen. Toivon, että sama trendi jatkuu myös tulevaisuudessa.”
Voit tutustua Pääomasijoittajat ry:n tilastoihin täällä.
Lisätietoja:
Karita Meling, pääomasijoitusjohtaja, puh. 080 703 5719
Hanna Hiidenpalo, sijoitusjohtaja, puh. 020 703 5668
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Hanna Saira
puh. 020 703 5671
Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Elos resultat och solvens visade en starkt positiv trend 2025 – placeringsintäkterna var 7,4 procent13.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
I arbetspensionsbolaget Elo var året ett balanserat år av utveckling. – Våra placeringsintäkter var mycket starka, 7,4 procent. Vi stärkte vår solvens ytterligare och förbättrade kostnadseffektiviteten samtidigt som vi ökade satsningarna på data och analys, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Elo vahvassa tulos- ja vakavaraisuusvireessä vuonna 2025 – sijoitustuotto 7,4 prosenttia13.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon vuosi oli tasapainoinen kehittämisen vuosi. – Sijoitustuottomme oli vahva, 7,4 prosenttia. Vahvistimme edelleen vakavaraisuuttamme ja paransimme kustannustehokkuutta samalla, kun kasvatimme panostuksia dataan ja analytiikkaan, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Elo panostaa kasvaviin yrityksiin – Heli Tulisalo johtamaan kasvuasiakkuuksia16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elo on nimittänyt MBA Heli Tulisalon kasvavien yritysten asiakkuuksista vastaavaksi myyntijohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään viimeistään 1.4.2026 ja raportoi asiakkuusjohtaja Juho Yliselle. Heli Tulisalo siirtyy Eloon Postista verkkokaupan ja jakelupalveluiden myyntijohtajan tehtävästä.
Mielenterveyden haasteet yleisin syy hakea työkyvyttömyyseläkettä – näköpiirissä uusi uhka suomalaisten työkyvylle12.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
”Pitkät työttömyysputket tulivat ehkä pahimpaan mahdolliseen aikaan. Työttömänä olevien henkilöiden kohdalla riskinä on osaamisen hapertuminen”, sanoo Elon työkykyjohtaja Kati Korhonen-Yrjänheikki.
64 % eläkeikäisistä uskoo, että työelämässä jatkettaisiin pidempään, jos kokemusta arvostettaisiin enemmän7.1.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Näkemykset konkareiden arvostuksesta työelämässä jakautuvat voimakkaasti. Jopa 36 % eläkkeelle siirtyneestä ajattelee, että vanhemmat työntekijät nähdään jopa rasitteena työelämässä. Samalla moni kokee, että kokemusta arvostetaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
