Elon suorat kiinteistöt hiilineutraaleiksi vuonna 2027

Elon hallitus on hyväksynyt uudet vastuullisen sijoittamisen periaatteet ja sijoitusten ilmastopolitiikan vuosille 2023–2030. Myös kotimaisille kiinteistösijoituksille on asetettu uudet vastuullisuustavoitteet vuosille 2023–2030. Kiinteistöille tyypillisen ympäristökuormituksen pienentämisen ohella Elon ohjelma huomioi entistä kattavammin sosiaalisen vastuun ja hyvän hallintotavan.
”Kiinteistöt aiheuttavat maailmanlaajuisesti huomattavan osan eli noin 40 prosenttia kasvihuonepäästöistä. Suurena kiinteistösijoittajana Elolla on merkittävä rooli rakennuskannan päästöjen pienentämisessä. Vastuullisuusohjelmamme toimenpiteillä on myös keskeinen taloudellinen merkitys. Turvaamme kiinteistösijoitusten pitkän aikavälin nettokassavirtaa ja kiinteistövarallisuuden arvonkehitystä”, kertoo Elon kiinteistösijoitusjohtaja Kati Kniivilä.
Elo osallistuu vuodesta 2024 alkaen kansainväliseen kiinteistöalan vastuullisuusvertailuun GRESBiin.
Vastuu eläkkeistä ulottuu vuosikymmenten päähän
Pitkäaikaisena eläkesijoittajana uskomme, että sijoitusprosessiin vahvasti integroitu vastuullisuus on olennaista sijoituksiin liittyvien riskien hallinnassa, hyvien sijoitustuottojen saavuttamisessa sekä yhteiskunnallisten muutoksien ja systeemiriskien tunnistamisessa.
“Päivitetyt periaatteet ohjaavat tapaamme toteuttaa vastuullista sijoittamista. Olemme tunnistaneet jokaisessa omaisuuslajissa olennaiset kestävyystekijät sekä kehitämme jatkuvasti osaamistamme ja prosessejamme vastuullisessa sijoittamisessa”, kertoo Elon vastuullisen sijoittamisen johtaja Anna Varpula.
Tavoitteena muutos reaalimaailmassa
Elo on asettanut ilmastotavoitteet vuodelle 2025 ja nyt myös vuodelle 2030. Keskeisimpänä on vähentää noteerattujen osake- ja yrityslainasijoitusten hiili-intensiteettiä -25 prosenttia vuoteen 2025 mennessä ja -60 prosenttia vuoteen 2030 mennessä sekä kaksinkertaistaa suorat sijoitukset kestäviin ratkaisuihin ympäristöön ja yhteiskuntaan liittyen.
Lisäksi tavoitteena on, että suurimmalla osalla suorista osakesijoituksista on tieteeseen perustuvat päästövähennystavoitteet. Ilmastonmuutos huomioidaan myös osana vuosittaista riskiarviota ja allokaatiotyötä sekä tarkennamme toimenpiteitämme sijoituksiin fossiiliseen energiantuotantoon.
Elon sijoitusten ilmastopolitiikan keskeinen tavoite on muutokset reaalimaailmassa. Pelkät päästöihin perustuvat salkkumuutokset eivät välttämättä edistä hallittua ja sosiaalisesti oikeudenmukaista energiasiirtymää tai vähennä maailmanlaajuisia kokonaispäästöjä. Yhteiskunnallisten toimijoiden välinen yhteistyö on välttämätöntä yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi.
”Huomioimme sijoittajana entistä enemmän ilmastonmuutoksen sosiaaliset vaikutukset. The World Benchmarking Alliancen selvityksen mukaan yritykset eivät ole tunnistaneet riittävästi vähähiilisten strategioidensa sosiaalisia vaikutuksia, mikä saattaa esimerkiksi nostaa työttömyyden riskiä tietyillä toimialoilla”, jatkaa Varpula.
Yhteyshenkilöt
Anna VarpulaVastuullisen sijoittamisen johtaja
Puh:020 703 5587anna.varpula@elo.fiKati KniiviläKiinteistösijoitusjohtaja
Puh:020 703 5164kati.kniivila@elo.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Nyförsäljningen var alltjämt stark, kostnadseffektiviteten förbättrades och placeringsavkastningen var -0,4 procent29.4.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringsavkastning sjönk och var negativ i januari–mars i den osäkra omvärlden. Solvensnivån var alltjämt stabil och driftskostnaderna minskade jämfört med motsvarande period året innan. – Vår nyförsäljning ökade rekordartat och för närvarande är Elo det mest populära arbetspensionsbolaget mätt i antalet försäkringar, berättar verkställande direktör Carl Pettersson.
Uusmyynti jatkui vahvana, kustannustehokkuus parani ja sijoitustuotto oli -0,4 prosenttia29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon sijoitustuotto painui tammi-maaliskuussa negatiiviseksi epävarmassa toimintaympäristössä. Vakavaraisuusasema pysyi vakaana ja liikekulut alenivat viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. −Uusmyyntimme kasvoi ennätysmäisesti ja tällä hetkellä Elo on vakuutusten kappalemäärissä suosituin työeläkeyhtiö, kertoo toimitusjohtaja Carl Pettersson.
Kestävyystyö ponnistaa strategiasta - Elon kestävyysraportti 2024 julkaistu19.3.2025 08:57:00 EET | Tiedote
Elo on julkaissut tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen vuodelta 2024. Kestävyydestä raportoimme EU:n kestävyysraportointi-direktiivin (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive) mukaisesti osana hallituksen toimintakertomusta.
Elos resultat 2024: Placeringsintäkterna steg till 8,5 procent och kostnadseffektiviteten förbättrades ytterligare14.2.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Elos placeringar gav utmärkt avkastning i en varierande verksamhetsmiljö och bäst var avkastningen på noterade aktieplaceringar. Totalavkastningen på fastighetsplaceringar var alltjämt positiv trots marknadsläget.
Elon tulos 2024: Sijoitustuotto nousi 8,5 prosenttiin ja kustannustehokkuus parani entisestään14.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Elon sijoitukset tuottivat erinomaisesti vaihtelevassa toimintaympäristössä ja parhaiten tuottivat noteeratut osakesijoitukset. Kiinteistösijoitusten kokonaistuotto pysyi positiivisena markkinatilanteesta huolimatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme