Eloranta ja Kiviranta: Eduskunnan joululahjarahoja Varsinais-Suomeen

Väyläverkon osalta saadaan 400 000 euroa Saloon Kiskontien (Mt 186) kunnostukseen, 300 000 euroa Kemiöön Mjösundintien parantamiseen välillä Helgeboda-Mjösund, 200 000 euroa Sauvoon Saustilantien risteyksen kiertoliittymään ja päivitystä Saaristoreittiin eli 120 000 euroa Prostvikin ja Nauvon keskustan jalankulku- ja pyöräilyväylän suunnitteluun.
- On tärkeää, että alueemme väyläverkon parannustarpeet etenevät. Tällä kertaa saimme talousarvioon mm. Kemiölle tärkeän Mjösundintien parannuksen, Sauvon Saustilantien risteyksen kiertoliittymän ja päivitystä Saaristoreittiin, Kiviranta toteaa tyytyväisenä.
Lasten ja nuorten yksinäisyyden kokemukset ovat olleet nousussa jo pitkään, mutta koronapandemian rajoitustoimenpiteiden aikana kokemukset ulkopuolisuudesta kohosivat erityisesti nuorten osalta hälyttävän korkeiksi. Ratkaisuna yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden kokemusten ennaltaehkäisyyn ja vähentämiseen luodun School to Belong -ohjelman kohteena ovat yksinäisten oppilaiden ohella koko koulun osallistaminen – aina opettajien ja oppilashuollon ammattilaisiin sekä joka ikiseen lapseen ja nuoreen saakka.
Valtiovarainvaliokunta esittää 250 000 euroa Turun yliopiston opettajankoulutuslaitokselle tämän lasten ja nuorten yksinäisyyttä vähentävän ohjelman kehittämisen, pilotoinnin ja vaikuttavuustutkimuksen koordinointiin.
- On välttämätöntä, että teemme kaikkemme koronapandemian aiheuttamien oppimisen- ja hyvinvoinnin vajeiden korjaamiseksi. Olen erityisen iloinen siitä, että School to Belong hankkeen myötä voimme paremmin puuttua lasten ja nuorten kasvaneisiin ulkopuolisuuden kokemuksiin, Eloranta korostaa.
Myös monet Varsinais-Suomen kulttuurikohteet saavat joululahjoja. Valiokunta esittää 30 000 euroa Sauvon Elävän Kulttuurin Seura ry:n (SELKU) toiminnan kehittämiseen ja 10 000 euroa Samuelin Poloneesin 50-vuotisjuhlavuoden kansanmusiikkifestivaalin järjestämiseen Turussa.
- Sauvolaisena olen iloinen siitä, että sauvolainen kulttuurielämä saa pienen piristysruiskeen ja että saamme kansanmusiikkifestivaalin ensi vuonna Turkuun, Kiviranta toteaa.
Loimaalla sijaitsevan Suomen maatalousmuseo Sarkan Voimaa koneista -perusnäyttelyn uudistamiseen ohjataan 100 000 euroa. Yläneen Luontokapinetin eli luonto- ja ympäristökasvatukseen erikoistuneen luontotiedon keskuksen näyttelyn kehittämiseen ja 20-vuotisjuhlanäyttelyyn ohjataan 50 000 euroa.
- Varsinais-Suomalaisen maatalouden valtakunnallinen vastuumuseo Sarkan uusi konenäyttely tekee suomalaisen maatalouden menneisyyttä ymmärrettäväksi kaikille kävijöille ja on hyvä, että voimme edistää näyttelyn toteuttamista. Samoin on hyvä, että Yläneen Luontokapinetin näyttelyn kehittämisen myötä tärkeä ympäristökasvatuksen näkökulma ajantasaistuu, Eloranta sanoo.
Keskustan kansanedustaja Esko Kiviranta on valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja. Kiviranta on myös sivistys- ja tiedejaoston puheenjohtaja, verojaoston jäsen ja maatalousjaoston jäsen. SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta on valtiovarainvaliokunnan varajäsen, sivistys- ja tiedejaoston jäsen sekä maatalousjaoston jäsen.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Pinja Perholehto (SDP): Sannfinländarna vill ersätta utbildningens och forskningens frihet med identitetspolitik28.10.2025 12:56:00 EET | Pressmeddelande
Nordiska rådet samlas i Stockholm den här veckan. Enligt rådets medlem Pinja Perholehto fortsätter Sannfinländarna där på samma linje som de redan slagit in på i Finland: att montera ned utbildningens och forskningens frihet och ersätta den med identitetspolitiskt nonsens.
SDP:n Pinja Perholehto: Perussuomalaiset haluavat korvata koulutuksen ja tieteen vapauden identiteettipolitiikalla28.10.2025 12:56:00 EET | Tiedote
Pohjoismaiden neuvosto kokoontuu Tukholmassa kuluvalla viikolla. Neuvoston jäsen Pinja Perholehdon mukaan Perussuomalaiset jatkavat kokouksessa samaa linjaa, jonka ovat jo Suomessa aloittaneet: tutkimuksen, opetuksen ja tieteen vapauden alasajoa ja korvaamista identiteettipoliittisella huuhaalla.
SDP:n Piritta Rantanen: Kuuleeko hallitus viljelijöiden huolta?27.10.2025 08:00:00 EET | Tiedote
– Suurin osa viljanviljelijöistä tekee tänä vuonna tappiota jo kolmatta vuotta peräkkäin eikä loppua näy. Tilanne on kestämätön. Missä viipyvät hallituksen toimet ja esitykset maataloutta rampauttavan kannattavuuskriisin ratkaisemiseksi, kysyy maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Tuppurainen: Pääministerin haastattelutunti osoitti, että hallituksen eväät on syöty26.10.2025 16:00:32 EET | Tiedote
”Pääministeri turvautuu tsemppipuheeseen, vaikka tulostaulu näyttää toista”, huomauttaa Tytti Tuppurainen (sd). Haastattelutunti paljasti sen, että tämän parempaan ei hallitus pysty. Pääministeri ei näytä enää haluvankaan ratkoa ongelmia, vaan siirtää niitä tulevan hallituksen käsiin, ottamatta niihin itse edes kantaa.
SDP:n Aki Lindén: Hallitus leikkaa sotesta takaoven kautta26.10.2025 09:12:48 EET | Tiedote
Orpon hallituksen sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset ovat leikkaus sosiaali- ja terveyspalveluista ja pahentavat monen haavoittuvassa asemassa olevan ihmisen tilannetta, muistuttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

