EMBARGO: Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puhe Münchenin turvallisuuskonferenssin Ewald von Kleist -palkintotilaisuudessa 18.2.2023
18.2.2023 22:30:00 EET | Tasavallan presidentin kanslia | Tiedote
Julkaisuvapaa 18.2.2023 klo 22.30 Suomen aikaa
MUUTOSVARAUKSIN
Viime vuonna, kun kokoonnuimme tänne Müncheniin, maailma oli laajamittaisen sodan partaalla. Venäjän joukot olivat Ukrainan rajalla, neuvottelut olivat osoittautuneet tuloksettomiksi ja tilanne enteili pahaa. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhui konferenssissa kahdeksan vuotta kestäneestä sodasta Ukrainassa. Hän peräänkuulutti tekoja ja kysyi, olisimmeko vihdoin valmiita kuulemaan häntä.
Vain neljä päivää konferenssin jälkeen Venäjä aloitti täysimittaisen sotansa Ukrainaa vastaan. Vuotta myöhemmin sota jatkuu edelleen, eikä loppua ole näkyvissä. Venäjä jatkaa ja vahvistaa hyökkäyksiään. Se iskee siviili-infrastruktuuriin aiheuttaen sanoinkuvaamatonta kärsimystä ja tuhoa.
Vastauksemme presidentti Zelenskyille on: Me kuulemme, täysin selvästi. Ja me seisomme teidän rinnallanne.
Länsimaiden vastaus Venäjän hyökkäykseen on ollut nopea, vahva ja yhtenäinen. Tuemme Ukrainaa yhdessä ja solidaarisesti. Vastustamme yhdessä Venäjän laittomia tekoja. Ja olemme yhdessä päättäneet vahvistaa omaa puolustustamme ja resilienssiämme.
***
Vuonna 2010 Ewald von Kleist piti Saksan valtiopäivätalon edustalla puheen, jossa hän kuvaili edeltäneiden vuosikymmenten Keski-Eurooppaa ”onnellisuuden keitaaksi”. Mutta hän lisäsi varoituksen sanan: tämä keidas ei ole itsestäänselvyys. Von Kleist oli kokenut sodan Euroopassa. Hän tiesi, mistä hän puhui.
Eurooppa on todellakin ollut onnekas saatuaan nauttia vuosikymmeniä suhteellisesta rauhasta ja vauraudesta. Ennen viime vuoden helmikuun 24. päivää oli houkuttelevaa ajatella, että vallitseva tilanne jatkuisi loputtomiin. Monet meistä olivat alkaneet pitää rauhaa itsestäänselvyytenä. Monet meistä olivat tinkineet turvallisuudestaan. Se kaikki muuttui.
Saksan kieli on antanut meille monia hienoja, uskomattoman kuvaavia sanoja, jotka vangitsevat ajan hengen. Tätä aikakautta kuvaamaan noussut sana on osuva – Zeitenwende eli käännekohta. Liittokansleri Scholzia lainatakseni se tarkoittaa, että maailma ei enää koskaan tule olemaan entisensä.
Euroopan maat lisäävät nyt ripeästi puolustusmenojaan ja parantavat suorituskykyään. On käynyt hyvin selväksi, että rauhaa, turvallisuutta ja sääntöihin perustuvaa kansainvälistä järjestystä on puolustettava aktiivisesti ja että meidän on oltava valmiita suojelemaan niitä. Keskittyminen jälleen turvallisuuteen ja puolustukseen Euroopassa hyödyttää koko transatlanttista turvallisuutta. Se tekee meistä parempia kumppaneita ja vahvempia liittolaisia.
***
Suomelle Venäjän hyökkäys toi mukanaan oman historiamme kaikuja. Emme olleet unohtaneet menneisyyttämme. Olimme vuosien ajan jatkaneet panostamista turvallisuuteemme. Olimme pitäneet kiinni asevelvollisuudesta oman maanpuolustuksemme selkärankana. Olimme solmineet kansainvälisiä kumppanuuksia ja nousseet Naton luotetuksi kumppaniksi.
Emme olleet tinkineet turvallisuudestamme. Mutta mekin jouduimme miettimään tilannettamme uudelleen. Venäjän yritys palauttaa etupiirit ja lopulta sen hyökkäys suvereenia naapurimaata vastaan saivat meidät ottamaan seuraavan askeleen turvallisuutemme lisäämiseksi: haimme Nato-jäsenyyttä.
Teimme tämän päätöksen läheisessä yhteistyössä ystävämme ja lähimmän kumppanimme Ruotsin kanssa. Uskon puhuvani sekä Suomen että Ruotsin puolesta, kun sanon, että olemme syvästi kiitollisia kaikesta tässä prosessissa saamastamme tuesta.
Kaksikymmentäkahdeksan Nato-maata ratifioi nopeasti kummankin maan jäsenyyden. Monet tarjosivat tukea ja tiivistynyttä yhteistyötä. Hakuaika – niin sanottu harmaa aika – ei ole ollut harmaa eikä kylmä. Päinvastoin. Lämpö ja yhtenäisyyden tunne ovat olleet valtaisia.
Nato-jäsenyytemme ovat vielä kahta ratifiointia vailla. Haluan korostaa, että on erittäin tärkeää, että Vilnan huippukokouksessa heinäkuussa istumme molemmat pöydässä täysinä Nato-jäseninä. Näinä kriittisinä aikoina Suomen ja Ruotsin jäsenyydet vahvistavat koko liittokuntaa.
Toden totta, näinä aikoina tarvitaan vahvaa liittokuntaa. Kuten edesmennyt senaattori John McCain kirjoitti hänen vaimonsa kauniisti lukemassa kirjeessä tässä samassa tilaisuudessa vuonna 2018: ”tulemme Müncheniin, koska maailmanjärjestystä koskevan visiomme ylläpitäminen ei ole vain aineellinen taistelu, vaikka se edellyttääkin vaurautta, valtaa ja realismia. Se on moraalinen taistelu. Kyse on maailmaamme hallitsevista arvoista. Siksi olemme liittolaisia.”
Näillä sanoilla haluan kiittää Münchenin turvallisuuskonferenssia meille myönnetystä Ewald von Kleist palkinnosta.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tasavallan presidentin kanslia
Mongoliets president på arbetsbesök till Finland19.10.2026 14:12:25 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 63/2026 19.10.2026 Mongoliets president Ukhnaa Khurelsukh avlägger arbetsbesök i Finland fredagen den 23 oktober 2026. Värd för besöket är republikens president Alexander Stubb. President Stubb och president Khurelsukh kommer att träffas på Presidentens slott för att diskutera de bilaterala relationerna mellan Finland och Mongoliet, regionala säkerhetsfrågor och multilateralt samarbete. President Stubb kommer också att redogöra för det aktuella säkerhetsläget i Europa och Rysslands anfallskrig mot Ukraina. Presidenterna kommer dessutom att delta i ett finsk-mongoliskt företagsevenemang. Under sin vistelse i Helsingfors kommer president Khurelsukh också att träffa riksdagens talman Jussi Halla-aho.
Mongolian presidentti Suomeen työvierailulle19.10.2026 14:12:25 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 63/2026 19.10.2026 Mongolian presidentti Ukhnaa Khurelsukh tekee työvierailun Suomeen perjantaina 23. lokakuuta 2026. Vierailua isännöi tasavallan presidentti Alexander Stubb. Presidentti Stubb ja presidentti Khurelsukh tapaavat Presidentinlinnassa, jossa he keskustelevat Suomen ja Mongolian kahdenvälisten suhteiden lisäksi alueellisista turvallisuuskysymyksistä ja monenvälisestä yhteistyöstä. Presidentti Stubb kertoo myös ajankohtaisen päivityksen Euroopan turvallisuustilanteesta ja Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa. Lisäksi presidentit osallistuvat Suomen ja Mongolian väliseen yritystapahtumaan. Presidentti Khurelsukh tapaa vierailunsa aikana myös Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon.
President of Mongolia to pay visit to Finland19.10.2026 14:12:25 EEST | Press release
Office of the President of the Republic of Finland Press release 63/2026 19 October 2026 President of Mongolia Ukhnaa Khurelsukh will make a visit to Finland on Friday 23 October 2026. The visit will be hosted by President of the Republic of Finland Alexander Stubb. President Stubb and President Khurelsukh will meet at the Presidential Palace to discuss bilateral relations between Finland and Mongolia, regional security issues and multilateral cooperation. President Stubb will also give an update on European security and Russia’s war of aggression in Ukraine. In addition, the Presidents will participate in a Finnish-Mongolian business event. During his visit in Helsinki, President Khurelsukh will also meet with Speaker of the Finnish Parliament Jussi Halla-aho.
Estlands president på arbetsbesök till Finland12.10.2026 16:30:56 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 62/2026 12.10.2026 Republiken Estlands president Ülle Madise avlägger ett arbetsbesök i Finland onsdagen den 14 oktober 2026. Republikens president Alexander Stubb står värd för den nya estniska presidentens första besök i Finland. President Stubb tar emot president Madise på Presidentens slott i Helsingfors. Utöver de bilaterala relationerna mellan Finland och Estland kommer diskussionerna att fokusera på Rysslands olagliga anfallskrig mot Ukraina, Europas försvar, säkerhetsläget i närområdet samt samarbetet inom Nato. Efter diskussionerna håller presidenterna en gemensam presskonferens.
Viron presidentti työvierailulle Suomeen12.10.2026 16:30:56 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 62/2026 12.10.2026 Viron tasavallan presidentti Ülle Madise saapuu työvierailulle Suomeen keskiviikkona 14. lokakuuta 2026. Viron uuden presidentin ensimmäistä Suomen-vierailua isännöi tasavallan presidentti Alexander Stubb. Presidentti Stubb ja presidentti Madise tapaavat Presidentinlinnassa. Keskusteluiden aiheina ovat Suomen ja Viron kahdenvälisten suhteiden lisäksi Venäjän laiton hyökkäyssota Ukrainassa, Euroopan puolustus ja lähialueen turvallisuustilanne sekä Nato-yhteistyö. Keskusteluiden päätteeksi presidentit pitävät yhteisen lehdistötilaisuuden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme