EMBARGO: Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puhe Münchenin turvallisuuskonferenssin Ewald von Kleist -palkintotilaisuudessa 18.2.2023
18.2.2023 22:30:00 EET | Tasavallan presidentin kanslia | Tiedote
Julkaisuvapaa 18.2.2023 klo 22.30 Suomen aikaa
MUUTOSVARAUKSIN
Viime vuonna, kun kokoonnuimme tänne Müncheniin, maailma oli laajamittaisen sodan partaalla. Venäjän joukot olivat Ukrainan rajalla, neuvottelut olivat osoittautuneet tuloksettomiksi ja tilanne enteili pahaa. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhui konferenssissa kahdeksan vuotta kestäneestä sodasta Ukrainassa. Hän peräänkuulutti tekoja ja kysyi, olisimmeko vihdoin valmiita kuulemaan häntä.
Vain neljä päivää konferenssin jälkeen Venäjä aloitti täysimittaisen sotansa Ukrainaa vastaan. Vuotta myöhemmin sota jatkuu edelleen, eikä loppua ole näkyvissä. Venäjä jatkaa ja vahvistaa hyökkäyksiään. Se iskee siviili-infrastruktuuriin aiheuttaen sanoinkuvaamatonta kärsimystä ja tuhoa.
Vastauksemme presidentti Zelenskyille on: Me kuulemme, täysin selvästi. Ja me seisomme teidän rinnallanne.
Länsimaiden vastaus Venäjän hyökkäykseen on ollut nopea, vahva ja yhtenäinen. Tuemme Ukrainaa yhdessä ja solidaarisesti. Vastustamme yhdessä Venäjän laittomia tekoja. Ja olemme yhdessä päättäneet vahvistaa omaa puolustustamme ja resilienssiämme.
***
Vuonna 2010 Ewald von Kleist piti Saksan valtiopäivätalon edustalla puheen, jossa hän kuvaili edeltäneiden vuosikymmenten Keski-Eurooppaa ”onnellisuuden keitaaksi”. Mutta hän lisäsi varoituksen sanan: tämä keidas ei ole itsestäänselvyys. Von Kleist oli kokenut sodan Euroopassa. Hän tiesi, mistä hän puhui.
Eurooppa on todellakin ollut onnekas saatuaan nauttia vuosikymmeniä suhteellisesta rauhasta ja vauraudesta. Ennen viime vuoden helmikuun 24. päivää oli houkuttelevaa ajatella, että vallitseva tilanne jatkuisi loputtomiin. Monet meistä olivat alkaneet pitää rauhaa itsestäänselvyytenä. Monet meistä olivat tinkineet turvallisuudestaan. Se kaikki muuttui.
Saksan kieli on antanut meille monia hienoja, uskomattoman kuvaavia sanoja, jotka vangitsevat ajan hengen. Tätä aikakautta kuvaamaan noussut sana on osuva – Zeitenwende eli käännekohta. Liittokansleri Scholzia lainatakseni se tarkoittaa, että maailma ei enää koskaan tule olemaan entisensä.
Euroopan maat lisäävät nyt ripeästi puolustusmenojaan ja parantavat suorituskykyään. On käynyt hyvin selväksi, että rauhaa, turvallisuutta ja sääntöihin perustuvaa kansainvälistä järjestystä on puolustettava aktiivisesti ja että meidän on oltava valmiita suojelemaan niitä. Keskittyminen jälleen turvallisuuteen ja puolustukseen Euroopassa hyödyttää koko transatlanttista turvallisuutta. Se tekee meistä parempia kumppaneita ja vahvempia liittolaisia.
***
Suomelle Venäjän hyökkäys toi mukanaan oman historiamme kaikuja. Emme olleet unohtaneet menneisyyttämme. Olimme vuosien ajan jatkaneet panostamista turvallisuuteemme. Olimme pitäneet kiinni asevelvollisuudesta oman maanpuolustuksemme selkärankana. Olimme solmineet kansainvälisiä kumppanuuksia ja nousseet Naton luotetuksi kumppaniksi.
Emme olleet tinkineet turvallisuudestamme. Mutta mekin jouduimme miettimään tilannettamme uudelleen. Venäjän yritys palauttaa etupiirit ja lopulta sen hyökkäys suvereenia naapurimaata vastaan saivat meidät ottamaan seuraavan askeleen turvallisuutemme lisäämiseksi: haimme Nato-jäsenyyttä.
Teimme tämän päätöksen läheisessä yhteistyössä ystävämme ja lähimmän kumppanimme Ruotsin kanssa. Uskon puhuvani sekä Suomen että Ruotsin puolesta, kun sanon, että olemme syvästi kiitollisia kaikesta tässä prosessissa saamastamme tuesta.
Kaksikymmentäkahdeksan Nato-maata ratifioi nopeasti kummankin maan jäsenyyden. Monet tarjosivat tukea ja tiivistynyttä yhteistyötä. Hakuaika – niin sanottu harmaa aika – ei ole ollut harmaa eikä kylmä. Päinvastoin. Lämpö ja yhtenäisyyden tunne ovat olleet valtaisia.
Nato-jäsenyytemme ovat vielä kahta ratifiointia vailla. Haluan korostaa, että on erittäin tärkeää, että Vilnan huippukokouksessa heinäkuussa istumme molemmat pöydässä täysinä Nato-jäseninä. Näinä kriittisinä aikoina Suomen ja Ruotsin jäsenyydet vahvistavat koko liittokuntaa.
Toden totta, näinä aikoina tarvitaan vahvaa liittokuntaa. Kuten edesmennyt senaattori John McCain kirjoitti hänen vaimonsa kauniisti lukemassa kirjeessä tässä samassa tilaisuudessa vuonna 2018: ”tulemme Müncheniin, koska maailmanjärjestystä koskevan visiomme ylläpitäminen ei ole vain aineellinen taistelu, vaikka se edellyttääkin vaurautta, valtaa ja realismia. Se on moraalinen taistelu. Kyse on maailmaamme hallitsevista arvoista. Siksi olemme liittolaisia.”
Näillä sanoilla haluan kiittää Münchenin turvallisuuskonferenssia meille myönnetystä Ewald von Kleist palkinnosta.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tasavallan presidentin kanslia
President Stubb reser till Natos toppmöte i Ankara30.6.2026 11:28:43 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 43/2026 30.6.2026 Republikens president Alexander Stubb kommer att delta i Natotoppmötet i Turkiets huvudstad Ankara 7–8 juli 2026. Huvudteman för toppmötet är uppföljningen av genomförandet av det åtagande om försvarsinvesteringar och av andra beslut som fattades vid toppmötet i Haag i fjol, stödet till Ukraina samt stärkandet av den försvarsindustriella basen för att möta det långvariga hotet från Ryssland. Vid mötet betonas de europeiska allierades engagemang för att ta ett större ansvar för kontinentens säkerhet. Finlands mål är att de beslut som fattas vid toppmötet ska befästa Natos enighet och säkerställa ett fortsatt stöd till Ukraina. Tisdagen den 7 juli deltar president Stubb i Natos försvarsindustriforum, där han medverkar i en paneldiskussion om samhällsomfattande industriell beredskap. På kvällen följer en middag under värdskap av Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan och hans maka Emine Erdoğan. Onsdagen den 8 juli deltar pr
Presidentti Stubb Naton huippukokoukseen Turkin Ankaraan30.6.2026 11:28:43 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 43/2026 30.6.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb osallistuu Naton huippukokoukseen 7.–8. heinäkuuta 2026 Turkin pääkaupungissa Ankarassa. Huippukokouksen pääaiheita ovat viime vuonna Naton Haagin huippukokouksessa sovitun puolustusinvestointisitoumuksen ja kokouksen muiden päätösten toimeenpanon seuranta, tuki Ukrainalle sekä puolustusteollisen pohjan vahvistaminen Venäjän pitkäkestoiseen uhkaan vastaamiseksi. Kokouksessa osoitetaan eurooppalaisten liittolaismaiden sitoutuminen aiempaa suurempaan vastuunkantoon mantereen turvallisuudesta. Suomen tavoitteena on, että huippukokouksessa tehtävät päätökset lujittavat Naton yhtenäisyyttä ja vahvistavat Ukrainalle annettavan tuen jatkuvuuden. Presidentti Stubb osallistuu tiistaina 7. heinäkuuta Naton puolustusteollisuusfoorumiin, jossa hän osallistuu paneelikeskusteluun koko yhteiskunnan kattavasta teollisuuden varautumisesta. Illalla vuorossa on Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğanin ja häne
President Stubb to attend NATO Summit in Ankara30.6.2026 11:28:43 EEST | Press release
Office of the President of the Republic of Finland Press release 43/2026 30 June 2026 President of the Republic of Finland Alexander Stubb will attend the NATO Summit in Ankara, the capital of Türkiye, on 7–8 July 2026. The main themes of the summit are monitoring the implementation of the defence investment commitment agreed at last year’s NATO Summit in The Hague, as well as other decisions taken at the summit, support for Ukraine, and strengthening the defence industrial base in response to the long-term threat posed by Russia. The summit will underscore the commitment of European Allies to assume greater responsibility for the security of the continent. Finland’s objective is that the decisions taken at the summit will reinforce NATO’s unity and ensure continued support for Ukraine. On Tuesday 7 July, President Stubb’s programme includes the NATO Defence Industry Forum, where he will take part in a panel discussion on whole-of-society industrial preparedness. In the evening, Presid
President Stubb inspekterar Kustflottan23.6.2026 12:16:17 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 42/2026 23.6.2026 Republikens president Alexander Stubb inspekterar Kustflottans Pansio garnison i Åbo onsdagen den 24 juni 2026. Under inspektionsbesöket får president Stubb en lägesrapport om Kustflottans verksamhet under både normala förhållanden och undantagsförhållanden. Dessutom får han en presentation av multifunktionsfartyget Tursas och en robotbåt i Hamina-klassen. Som avslutning på inspektionsbesöket träffar presidenten personal vid Kustflottan och en representant för beväringarna.
Presidentti Stubb tarkastaa Rannikkolaivaston23.6.2026 12:16:17 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 42/2026 23.6.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb tarkastaa Rannikkolaivaston Pansion tukikohdan Turussa keskiviikkona 24. kesäkuuta 2026. Tarkastuskäynnillä presidentti Stubb saa ajankohtaiskatsauksen Rannikkolaivaston toiminnasta normaali- ja poikkeusoloissa. Lisäksi presidentti tutustuu monitoimialus Tursaaseen sekä Hamina-luokan ohjusveneeseen. Tarkastuskäynnin päätteeksi presidentti tapaa Rannikkolaivaston henkilöstöä ja varusmiesten edustajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme