Emma Kari: On selvitettävä, tarvitaanko Suomeen luontolaki ja luonnonsuojelun rahoitukselle tietty osuus bruttokansantuotteesta
15.12.2021 14:29:42 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari piti tänään ensimmäisen ilmastokriisi- ja luontokatoinfon. Säännöllisesti järjestettävien infotilaisuuksien tavoitteena on parantaa ymmärrystä luontokadosta ja ilmastokriisistä sekä tuoda esiin ratkaisuja kriisien torjumiseksi.
Ensimmäisen infon teemana oli Suomen metsien tila ja suojelu sekä EU:n biodiversiteettistrategian toimeenpano Suomessa. Ministeri kävi infossa läpi luonnonsuojelun rahoituksen tilaa.
– Kestävässä yhteiskunnassa kasvu ei voi perustua jatkuvaan luonnonvarojen ylikulutukseen ja jatkossa voisi olla järkevää ottaa tavoitteeksi, että myös luonnonsuojelun rahoitusta tarkasteltaisiin tiettynä osuutena bruttokansantuotteesta, kertoi Kari.
Kyse olisi vastaavan kaltaissesta tavoitteesta, kuin mitä kehitysyhteistyölle on kansainvälisesti asetettu tai tutkimus-, kehitys- ja innovaatiopanostuksille on hallitusohjelmassa linjattu.
Kuluvan hallituskauden aikana luonnonsuojelun rahoitus on yli kaksinkertaistettu. Tällä on ollut Karin mukaan merkittäviä vaikutuksia myös luonnonsuojelun etenemiseen.
– Olemme olemme suojelleet tuhansia hehtaareita metsää ja arvosoita. Olemme ennallistaneet esimerkiksi soita, kosteikkoja, lehtoja ja valkoselkätikkametsiä. Olemme kunnostaneet suomalaisten rakastamien kansallispuistojen retkeilyreittejä, pitkospuita ja nuotiopaikkoja, kuvasi Kari luonnonsuojelusaavutuksia.
Luonnonsuojelutyö on saanut myös hyvää vastaanottoa maanomistajilta.
– Olemme tällä hallituskaudella hyvin huomanneet, että metsien vapaaehtoinen suojelu kiinnostaa maanomistajia: kohteita tarjotaan esimerkiksi Pohjois-, Itä- ja Keski-Suomessa enemmän kuin rahoituksen puolesta voidaan suojella. Lisäpanostusta tarvitaan kuitenkin etenkin eteläiseen Suomeen, jossa suojelualueverkosto on pirstaleisempi ja suojelualueet pieniä.
EU:n biodiversiteettistrategiassa määritellään Euroopan laajuiset tavoitteet ja toimet luontokadon pysäyttämiseksi ja luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi vuoteen 2030 mennessä. Suomi on sitoutunut EU:n biodiversiteettistrategiaan ja 30 % maa- sekä meripinta-alan suojeluun EU-alueella. Suomen tulee antaa oma sitoumuksensa strategian toimeenpanosta vuoden 2022 loppuun mennessä. Tätä työtä varten perustetaan kansallista toimeenpanoa valmisteleva työryhmä.
– On päivänselvää, että Suomen pitää pystyä vähintään tähän samaan tasoon. EU:n biodiversiteettistrategiassa on myös useita ennallistamiseen tai ekosysteemien tilan parantamiseen liittyviä tavoitteita. Kaikissa niissä on kyse siitä, että kunnostus- ja hoitotöitä tulee tehdä sekä suojelualueilla että niiden ulkopuolella, sanoi Kari.
– Työryhmä tulee käsittelemään myös luonnonsuojelun rahoituksen tarpeita tulevaisuudessa. Tämä tulee olemaan myös Suomessa merkittävä luonnonsuojeluponnistus.
Emma Kari kirjoittaa aiheista pidemmin blogissa: https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/hatatilatiedotus-metsaluonto-tarvitsee-suojelutoimia/
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Vihreät - De GrönaMannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu ja Holopainen: Kokoomus hivuttaa korkeakoulutukseen maksullisuutta17.6.2026 11:34:24 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää korkeakoulutettujen määrän kasvattamista 60 prosenttiin ikäluokasta sekä ammattikorkeakoulujen tutkintonimikkeiden uudistamista. Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu sekä Mari Holopainen korostavat tutkintojen laadun merkitystä, maksutonta koulutusta sekä opiskelijoiden toimeentuloa.
Vihreiden Virta: Pääministeri Orpo, pysäyttäkää ministeri Rydmanin aloittama ideologinen taistelu kansalaisyhteiskuntaa vastaan16.6.2026 19:34:45 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu puolustamaan STEA-rahoitusta saavia suomalaisia kansalaisjärjestöjä. Hän pitää ministeri Rydmanin toimintaa asiassa mielivaltaisena ja vaatii pääministeriä puuttumaan tilanteeseen siirtämällä päätöksen valtioneuvoston tehtäväksi.
Vihreiden varapuheenjohtaja Pyhälammi: Petteri Orpon on osoitettava, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa16.6.2026 16:44:51 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman julkisti eilen yksipuolisesti uudet STEA-avustuskriteerit, jotka sulkevat rahoituksen ulkopuolelle sateenkaarijärjestöt, kotoutumistyötä tekevät järjestöt sekä laajan joukon vaikuttamis- ja neuvontatyötä tekeviä järjestöjä. Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi vaatii pääministeri Petteri Orpoa osoittamaan, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa.
Vihreiden Forsgrén: Rydmanin STEA-linjaukset suoraan äärioikeiston pelikirjasta – hyökkäys kansalaisyhteiskuntaa vastaan16.6.2026 16:23:09 EEST | Tiedote
Ministeri Rydmanin ilmoittamat STEA-avustuskriteerit herättävät vakavaa huolta kansalaisyhteiskunnan tulevaisuudesta. Kriteerit sulkisivat rahoituksen ulkopuolelle järjestöjä, jotka palvelevat haavoittuvassa asemassa olevia ihmisiä, kuten seksuaalivähemmistöjä, maahanmuuttajia ja muita vähemmistöryhmiä.
Vihreiden Alametsä ryhmäpuheessa: Nuorilta leikkaamisen on loputtava16.6.2026 14:11:00 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallitus on epäonnistunut nuorisotyöttömyyden torjunnassa, leikannut nuorten koulutuksesta, toimeentulosta ja mielenterveyden tuesta ja samalla heikentänyt nuorten tulevaisuususkoa. Vihreiden kansanedustaja Alviina Alametsä esittää ryhmäpuheessa (16.6.) terapiatakuun laajentamista ja koulutusleikkausten perumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
