En översikt över företagens och samfundens digitala kompetens har publicerats: Det digitala utmanar i synnerhet små aktörer
4.12.2020 08:38:53 EET | Digi- ja väestötietovirasto | Tiedote
En av de viktigaste observationerna var behoven hos små företagare och lokala samfund som verkar med frivilliga krafter.
– Även om finländarna är ett folk med stor digital kompetens och det finns en vilja att utveckla digital kompetens, finns det inte alltid resurser för utvecklingen. Samtidigt blir det smidigare för företag och samfund att uträtta ärenden tillsammans med myndigheterna, i synnerhet när ärenden överförs till digitala kanaler. Om man inte hänger med i digitaliseringsutvecklingen kan det försvåra smidigheten i myndighetsärenden och även i större utsträckning företagets eller samfundets verksamhet, säger projektledare Minna Piirainen vid Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata.
Fältet för behov och utbud av digitalt stöd är splittrat – målet är en enhetlig samordning
Företagarnas och samfundens utmaningar med digitala tjänster och apparater är många. Medan inlärningen av användningen av sociala medier för en lokal fiskare kan vara ett avgörande steg för att försäljningen av fiskfångsten ska lyckas, kan man samtidigt i den lokala studentföreningen fundera på att ta i bruk mötesverktyg som främjar deltagande på distans.
På nationell nivå finns det för närvarande ingen aktör som skulle samordna eller ens samla information om varifrån företagare och samfund skulle kunna få stöd i digitala ärenden. Den översikt som nu har färdigställts skapar en grund för det arbete som kommer att utföras nästa år i syftet att skapa en hållbar samordningsmodell av digitalt stöd till företag och samfund. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata söker samarbetsorganisationer på olika håll i Finland för att skapa verksamhetsmodeller.
– Nya verksamhetsmodeller kommer finnas redan före sommaren och före utgången av 2021 färdigställs rekommendationer om hur digitalt stöd i fortsättningen ska koordineras och ordnas för företagens och samfundens behov, berättar Piirainen.
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata ordnar idag 4.12 kl. 9–12 ett evenemang om digital kompetens i företag och samfund där översikten presenteras och företagare, samfund och de som skapat översikten får sina röster hörda. Evenemangets innehåll ger insikter i vilka utmaningar företag och samfund för närvarande står inför och varifrån man nu är van att söka hjälp. Man hinner ännu delta i evenemanget och en inspelning av evenemanget publiceras under de närmaste veckorna på webbplatsen suomidigi.fi.
Yhteyshenkilöt
Projektledare Minna Piirainen, Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata, tfn 0295 535 280, fornamn.efternamn@dvv.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata främjar digitaliseringen av samhället, tryggar tillgången till information och erbjuder tjänster för kundernas livshändelser.
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata sörjer för den grundläggande administrationen av befolkningsdatasystemet och digitaliseringen av samhället. Till myndighetens uppgifter hör bland annat borgerliga vigslar, namn- och adressändringar, förmynderskaps- och intressebevakningsärenden, administration av befolkningsdatasystemet, utveckling av lösningar för elektronisk identitet samt utveckling och underhåll av centraliserade stödtjänster för e-tjänster. Dessa stödtjänster för e-tjänster omfattar bland annat Suomi.fi-webbtjänsten, elektroniska myndighetsmeddelanden (Suomi.fi-meddelanden) samt fullmakter att sköta ärenden för andras räkning (Suomi.fi-fullmakter).
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata inrättades år 2020 och lyder under finansministeriet. Ämbetsverket uppstod 1.1.2020 när Befolkningsregistercentralen och magistraterna sammanförs till en ny helhet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto
Ny undersökning: Finländarna är aktiva användare av digitala tjänster, men stöd behövs20.1.2026 08:49:34 EET | Pressmeddelande
95 procent av finländarna använder en smart enhet, men en tredjedel behöver fortfarande hjälp med att använda digitala tjänster. En ny medborgarundersökning som Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata låtit göra visar att Finland är redo för det digitala tidevarvet. Största delen av finländarna behärskar användningen av digitala tjänster och är villiga att lära sig mer. Samtidigt behöver en del medborgare stöd och önskar tydligare och mer användarvänliga lösningar. Undersökningen har genomförts som en del av projektet Prioritera Digitalt, som bereder övergången i första hand till digital myndighetspost under 2026.
Uusi tutkimus: Suomalaiset ovat aktiivisia digipalvelujen käyttäjiä, mutta tukea tarvitaan20.1.2026 08:49:34 EET | Tiedote
95 % suomalaisista käyttää älylaitetta, mutta kolmannes tarvitsee yhä apua digipalvelujen käytössä. Digi- ja väestötietoviraston (DVV) teettämä uusi kansalaistutkimus osoittaa, että Suomi on digivalmis. Suurin osa suomalaisista hallitsee digipalvelut ja on halukas oppimaan lisää. Samalla osa kansalaisista tarvitsee tukea ja toivoo selkeämpiä ja helppokäyttöisempiä ratkaisuja. Tutkimus on toteutettu osana Digi ensin -hanketta, joka valmistelee siirtymää ensisijaisesti digitaaliseen viranomaispostiin vuoden 2026 aikan
Medborgarrådgivningen upphör och Rådgivning om Suomi.fi-tjänster fortsätter31.12.2025 11:38:13 EET | Pressmeddelande
Den allmänna rådgivningen om offentliga tjänster som Medborgarrådgivningen erbjuder upphör den 1.1.2026. Rådgivningen fortsätter i en förnyad form som Rådgivning om Suomi.fi-tjänster.
Kansalaisneuvonta päättyy ja Suomi.fi-palvelujen neuvonta jatkuu31.12.2025 11:38:13 EET | Tiedote
Kansalaisneuvonnan julkisten palveluiden yleisneuvonta päättyy 1.1.2026. Neuvontatyö jatkuu uudistetussa muodossa Suomi.fi-palvelujen neuvontana.
Datautbytet om flyttningar mellan Finland och Estland har inletts – 13 266 personer har adress i båda länderna17.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Det automatiska datautbytet om personer som flyttar mellan Finland och Estland inleddes den 2 december 2025. När någon flyttar från det ena landet till det andra meddelar inflyttningsstaten detta till utflyttningsstaten, som då i sitt eget befolkningsregister antecknar personen som utflyttad. Då upphör personens adress och hemkommun i utflyttningsstaten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
