Energiavirasto ei hyväksynyt säätösähkön uuden hintarajan käyttöönoton siirtämistä
23.2.2023 15:28:11 EET | Fingrid Oyj | Tiedote

Fingrid pyysi 30.9.2022 toimittamallaan hakemuksella Energiavirastoa lykkäämään manuaalisen taajuudenpalautusreservin (mFRR) teknisten hintarajojen +/- 10 000 €/MWh soveltamisen aloitusta ainakin 1.4.2022 asti johtuen markkinatilanteen muutoksista ja sitä myötä tasevastaavien kohonneista riskeistä vakuusvaatimusten suhteen. Energiavirasto pysyy 22.2.2023 toimittamassa päätöksessään aiemmassa kannassaan ja velvoittaa Fingridiä noudattamaan Energiaviraston 2.9.2022 vahvistuspäätöstä koskien mFRR-energiamarkkinan hintarajoja (+/- 10 000 €/MWh).
Energiavirasto velvoittaa Fingridiä toimittamaan ehdotuksen tasevastaaville asetettavien vakuusvaateiden määräytymisen perusteista tasehallinnan suuntaviivojen 18 artiklan mukaisesti 30.5.2023 mennessä. Tasehallinnan suuntaviivojen 10 artiklan mukaan Fingridin tulee järjestää julkinen kuuleminen ennen ehdotuksen toimittamista Energiaviraston hyväksyttäväksi.
Lisätietoja:
Varatoimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, Fingrid Oyj, puh. 050 573 9053
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Vaikutusarvioselvitys kantaverkkopalvelun maksurakenteen uudistuksesta valmistunut - kuuleminen käynnissä 14.8. saakka26.5.2026 16:20:51 EEST | Tiedote
Fingrid on työstänyt kantaverkkopalvelun maksurakenteen uudistusta tavoitteena lisätä maksujen läpinäkyvyyttä ja kustannusvastaavuutta sekä luoda kannusteita verkon tehokkaampaan käyttöön. Samalla hillittäisiin kantaverkon pidemmän aikavälin investointitarpeita ja nopeutettaisiin verkkoliityntöjä. Uudistuksen vaikutusarvioselvitys on valmistunut, ja siitä voi antaa palautetta 14.8.2026 saakka. Vaikutusarvioselvityksen esittelytilaisuus järjestetään 8.6.
Tasevastaavien tasepalvelumaksut laskevat 1.7.202625.5.2026 14:15:00 EEST | Tiedote
Fingrid laskee tasevastaavien tasepalvelumaksuja 1.7.2026 alkaen. Laskemisen syynä on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso.
Metsälinjan vahvistaminen etenee – voimajohtoyhteyden reitti Multialta Jämsään valittu25.5.2026 13:08:30 EEST | Tiedote
Fingrid on tehnyt reittivalinnan Multian ja Jämsän väliselle voimajohtoyhteydelle. Yhteys on osa Vaalasta Keski-Suomeen rakennettavaa Metsälinjan vahvistamista, jonka päätepiste Keski-Suomessa muutettiin uudelleenarvioinnin jälkeen Laukaan sijasta Jämsään. Reittivalinnassa huomioitiin ympäristövaikutusten arvioinnin yhteydessä saatu palaute. Vaalan ja Multian välisen osuuden reittivalinta on valmistunut jo aiemmin.
Fingridin omistusrakenteen muutos etenee7.5.2026 14:27:30 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto on tänään hyväksynyt kaupan, jonka mukaan valtio myy Fingridin B-sarjan osakkeita OP Pohjolalle. Valtio hankki aiemmin tänä vuonna Ilmarisen omistamat Fingridin A-sarjan osakkeet, joista 50 muunnetaan B-sarjan osakkeiksi. Järjestelyn toteuduttua valtion omistusosuus Fingridistä on 59,5 prosenttia.
Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen FCR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan7.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Lokakuusta 2026 alkaen Fingrid ulkoistaa FCR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisen monitoroinnin Nord Poolille. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Siirtymäaikana Fingrid vastaa FCR‑kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta itse. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

