Ennakkotiedote: Ann-Christin Antellin rakastettu trilogia huipentuu 1920-luvun Turkuun – Puuvillatehtaan kilpailija ilmestyy 20.2.2023

Tulisieluinen Paula Barker tekee uraa sukunsa puuvillatehtaan reklaamipäällikkönä 1920-luvun Turussa. Kun tehtaan tulevaisuus on uhattuna ja Littoisten verkatehtaan itsevarma nuori johtaja Rikhard Falke yrittää ostaa Barkerin puuvillatehtaan, Paula päättää tehdä kaikkensa estääkseen sen. Vastakkain on kaksi vahvaa persoonaa, joiden välillä kipinöi. Voiko charmanttiin mieheen luottaa?
Puuvillatehtaan kilpailija tuo yhteen kolme sukupolvea Barkerin naisia: nykyaikaisen Paulan sekä aiemmista osista tutut äidillisen Martan ja Jenny-mummin lukupiireineen. Muun muassa historiaa opiskellut kirjailija Ann-Christin Antell nautti murrokselliselle 1920-luvulle sukeltamisesta ja tytär-äiti-mummi-dynamiikan käsittelystä.
- Naisista kirjoittaminen oli hauskaa ja sain aiheita omasta elämästäni, sillä olen itse Martan ikäinen, äitini Jennyn ikäinen ja vanhin tyttäreni Paulan ikäinen, Antell kertoo.
Trilogian päätösosan myötä Antell joutuu hyvästelemään menestyssarjansa hahmot.
- Se on ollut haikeaa. Henkilöhahmoista on tullut minulle läheisiä ja tarinassa jää vielä paljon asioita auki. Miten heille tämän jälkeen käy?
Turussa asuvasta Ann-Christin Antellista on nopeasti tullut historiallisen romantiikan kärkinimi. Sarjan kaksi ensimmäistä osaa Puuvillatehtaan varjossa (2021) ja Puuvillatehtaan perijä (2022) ovat myyneet yhteensä jo huikeat 70 000 kappaletta. Puuvillatehtaan perijä on parhaillaan ehdolla Storytel Awardseissa Suuren äänikirjapalkinnon saajaksi Romantiikka ja feelgood -sarjassa. Myös marraskuussa julkaistu tunnelmallinen jouluäänikirja Joulu Örndahlin ruukissa nousi kuuntelulistojen kärkeen. Tammikuussa 2023 Antell palkittiin Kaarlen palkinnolla.
Ann-Christin Antell: Puuvillatehtaan kilpailija
352 sivua
Ilmestyy 20.2. printti-, e- ja äänikirjana, lukija: Sanna Majuri
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
040 7792942
pauliina.pietila@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Millaista on olla hiv-positiivinen äiti Suomessa? – Kansainvälistä aids-päivää vietetään 1.12.11.11.2025 13:14:00 EET | Tiedote
Kirjailija-toimittaja Mirkka Torikan Positiivinen – Minä ja hiv (Gummerus) kertoo Mervi Pakan elämästä yhtenä noin 3700 suomalaisesta hiv-positiivisesta. Teos päivittää tietoa hi-viruksesta, kuvaa sairastuneiden kohtaamaa syrjintää ja purkaa tautiin liittyvää stigmaa. Ennen tätä kirjaa yksikään suomalainen nainen, äiti, ei ole kertonut omalla nimellään hiv-tartunnastaan tässä mittakaavassa.
Anna-Liisa Ahokummulle Kalle Päätalo -palkinto11.11.2025 08:13:44 EET | Tiedote
Taivalkoskelta kotoisin oleva kirjailija Anna-Liisa Ahokumpu saa Kalle Päätalo -palkinnon romaanistaan Kosminen tanssija (Gummerus). Taitavan prosaistin syvästi koskettava romaani herättää pohtimaan sosiaalisen historiamme kipupisteitä. Palkinnolla halutaan Päätalon (11.11.1919–20.11.2000) toiveen mukaisesti tukea poikkeuksellisen lahjakasta nuorta kirjailijaa.
Riko Saatsin Yönistujat on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana6.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kirjailija ja ohjaaja Riko Saatsi ammentaa Yönistujat-romaaniinsa (Gummerus) oman sukunsa kohtaloista. Teos kertoo isoäidin ruumiinvalvojaisten kautta suistamolaisesta evakkoperheestä, joka joutuu 1950-luvun Suomessa piilottamaan kielensä, uskontonsa ja kulttuurinsa. Romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen.
Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.
Sanna Marinin muistelmakirja Toivo on tekoja on ilmestynyt4.11.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja (Gummerus) ilmestyy suomeksi ja englanniksi 4.11. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta. Kirjan käännösoikeudet on myyty 17 maahan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



