Ennakkotiedote: Kuinka suomalaisjuristi selviää vauva-arjesta Japanissa vailla kielitaitoa ja verkostoja? Kimono kireällä ilmestyy 7.6.

Kimono kireällä -muistelmassaan Aspiala kertoo, millaista oli opetella vauva-arkea vieraassa ympäristössä, jossa joutuu tahtomattaan paikalliseksi nähtävyydeksi. Samalla työoikeuteen erikoistunut Aspiala sai kokea, millainen on perheiden tasa-arvo ja naisten asema Japanissa Suomeen verrattuna.
- Japanissa vauvat ovat katoava luonnonvara, joten monilla pienillä asioilla yhteiskunnan palveluita pyritään järjestämään perhe-elämää tukevaksi, mutta rakenteellisesti työn ja perheen yhdistäminen on vaikeaa, Aspiala kuvailee.
Aspialan mukaan yksi syy on yhteiskunnassa edelleen tiukassa istuvat sukupuoliroolit. Oman haasteensa tuo myös harmonian vaatimus japanilaisessa kulttuurissa.
- On jatkuvasti otettava toiset ihmiset huomioon ja oltava aiheuttamatta häiriötä. Tämä tuo valtavan sosiaalisen paineen japanilaisille naisille siitä, että vauvojen itku ja mekastus pitää pystyä sammuttamaan.
Kirjailija Anu Aspiala on työoikeuteen erikoistunut lakimies, joka työskentelee HR-johtotehtävissä. Hän asuu nykyään perheensä kanssa Espoossa. Aspiala kertoo kirjastaan lisää Gummeruksen Youtube- haastattelussa
Anu Aspiala: Kimono kireällä – Kuinka selvisin vauvavuodesta Japanissa
Ilmestyy e- ja äänikirjana 7.6., lukija Kati Tammensola
Lisätietoja sekä arvostelukappale-, kuva- ja haastattelupyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Ikipuut-kirjailijan häikäisevä uutuus kysyy, voiko valtameret pelastaa ihmisen ahneudelta16.9.2025 10:27:44 EEST | Tiedote
Pulitzer-palkitun Richard Powersin Alkumeri (Gummerus) tekee valtamerille sen, mitä menestysromaani Ikipuut (2021) teki metsille. Syvästi vaikuttava teos kertoo merien mahdista ja kauneudesta, ihmisen jättämistä peruuttamattomista jäljistä sekä teknologian vääjäämättömältä vaikuttavasta voittokulusta. Teoksen on suomentanut palkittu kääntäjä Antero Tiittula.
Chilillä maustettua kurpitsalattea – Bootkok-hitti Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on täsmäkirja Halloween-fiilistelyyn15.9.2025 12:42:16 EEST | Tiedote
Laurie Gilmoren suositun Dream Harbor -sarjan ensimmäinen osa Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on noussut kansainvälisten myyntilistojen ykkössijoille ja lukijoiden suursuosikiksi. Kahvila Pumpkin Spice edustaa tällä hetkellä etenkin kirjatiktokkaajien keskuudessa trendaavaa viihdekirjallisuuden lajityyppiä, jossa yhdistyvät kodikkaat ja omalaatuiset pikkukaupungit, sympaattiset hahmot, romantiikka sekä poskia kuumottavat seksikohtaukset.
Ruotsalaisdekkaristi Anna Jansson viettää 25-vuotiskirjailijajuhlaa8.9.2025 09:44:48 EEST | Tiedote
Ruotsin suosituimpiin dekkaristeihin lukeutuva Anna Jansson juhlistaa tänä vuonna 25 vuottaan kirjailijana. Syyskuussa ilmestyy suomeksi Janssonin 25. Maria Wern -dekkari Kadonneet tytöt (Gummerus). Janssonin kirjoja on käännetty 21 kielelle ja myyty Ruotsissa yli 10 miljoonaa sekä Suomessakin yli miljoona kappaletta.
ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote
Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta. Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.
ENNAKKOTIEDOTE: Niillas Holmberg ammentaa runoteokseensa omasta jokisaamelaisesta taustastaan4.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Niillas Holmberg on Utsjoella asuva palkittu saamelainen kirjailija, elokuvakäsikirjoittaja, muusikko sekä pohjoissaamelaisen joikuperinteen taitaja. Väkevätunnelmaisessa Naarattu-runokokoelmassa (Gummerus) muinainen maailmankuva ja uusi aika kohtaavat, tieto siirtyy sukupolvien ketjussa ja lohen nousua jokeen odotetaan. Kokoelma ilmestyy ja on arvosteluvapaa 4.10.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme